Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Patrzymy na południe i mocniej czujemy jak ważnym zasobem jest woda. 18 września Światowym Dniem Monitoringu Wody

      Natalia Mróz

      Natalia Mróz

      Patrzymy na południe i mocniej czujemy jak ważnym zasobem jest woda. 18 września Światowym Dniem Monitoringu Wody

      Woda jest dobrem, bez którego nie ma życia. Jak bardzo istotny to element czujemy szczególnie teraz, w obliczu tragedii jaka dotknęła wiele miejsc w Polsce i Europie. Pogoda dla Szczecina była łaskawa, a powódź nie wpłynie na nas w takim stopniu jak na południe kraju. Odkręcamy kran i nie zastanawiamy się jak to się dzieje, że leci z niego woda. Wybieramy się na spacer na nasze piękne nabrzeża wierząc, że Odra jest rzeką, o którą ktoś dba i jest bezpieczna.

       

      W tym roku bardzo symbolicznie przypominamy, że 18 września to Światowy Dzień Monitoringu Wody, a ze względu na zakres naszej działalności czujemy się w obowiązku przypomnieć o najważniejszych rzeczach z nią związanych.

       

      Woda daje życie, ale bywa także niebezpieczna. Ma dobroczynne właściwości, jednak czasami staje się niszczycielskim żywiołem. Szczególnie teraz rozpatrujemy ją w wielu aspektach:

       

      • Woda bywa niszczycielskim żywiołem i z obawami spoglądamy na stan zbiorników retencyjnych, a także rzek w wielu miejscach w Polsce
      • Wiele osób martwi się o stan wody w kranie, zastanawia się czy ta w studniach albo zakładach produkcji jest zdatna do spożycia. Nie w każdym miejscu w Polsce można ją teraz pić z kranu.
      • W wielu Zakładach Produkcji Wody wodociągowcy walczą z czasem i żywiołem. Stały dostęp do wody pitnej jest bardzo ważny także w kontekście zagrożeń epidemiologicznych. ZPW są elementami infrastruktury krytycznej.
      • Powodzie powodują zaniki prądu, bez którego często trudno jest dystrybuować mieszkańcom wodę.

       

      Co aktualnie dzieje się w Szczecinie?

       

      Służby w Szczecinie analizują sytuację w kraju, a wodociągi będą podejmowały odpowiednie działania, jeśli taka zajdzie potrzeba.

      - Na ten moment nie ma zagrożenia dla Oczyszczalni Ścieków czy Zakładów Produkcji Wody w naszym mieście - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji

      Szacuje się, że fala, która dojdzie za kilka dni do Szczecina będzie na tyle wypłaszczona, że infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna nie będzie zagrożona.

      - Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi kolegami po fachu w innych miastach - dodaje Hanna Pieczyńska. - Służymy im radą i będziemy pomagać w miarę naszych możliwości, jeśli taka zajdzie potrzeba.

       

      Skąd woda w Szczecinie? Przypominamy.

       

      ZWiK dba każdego dnia o to, żeby mieszkańcy mieli co pić oraz czym się umyć. Szczecinianie nie muszą się martwić również o to, gdzie później trafi woda zużyta. Dbamy o codzienny obieg wody w sposób świadomy, ekologiczny i nowoczesny. Blisko 90 % wody dostarczanej do Szczecina pochodzi z Miedwia, które jest 5 co do wielkości jeziorem w Polsce. Woda pobierana jest także z ujęć poziemnych miedzy innymi ZPW Pilichowo czy ZPW Skolwin – one także podlegają ciągłym padaniom. Droga z ujęcia do naszych kranów jest długa i skomplikowana, a na każdym etapie dokładnie pilnowane są zgodności przeprowadzanych procesów. Woda jest uzdatniana i wielokrotnie badana. Jej obieg jest prowadzony z zastosowaniem najnowszych technologii przy pełnej kontroli. Nasze działania są nie tylko zgodne ze wszystkimi normami, ale także ekologiczne. Nieustannie inwestujemy w OZE oraz nasze oczyszczalnie. Dzięki temu jesteśmy coraz bardziej samowystarczalni energetycznie a woda, którą oddajemy do Odry jest czystsza niż ta, która płynie w korycie.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!