Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   20°

   Najwybitniejsi naukowcy z prestiżowymi nagrodami

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Najwybitniejsi naukowcy z prestiżowymi nagrodami

   Poznaliśmy laureatów konkursu naukowego Zachodniopomorskie Noble.  Uroczysta gala, podczas której wręczone zostały wyróżnienia odbyła się w piątek, 24 czerwca br., w Operze na Zamku w Szczecinie. 

   Konkurs jest corocznym przedsięwzięciem organizowanym przez Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, Urzędem Miasta Szczecin oraz Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim.

   Prestiżowe nagrody przyznawane są Kapitułę Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki od 2001r. Kandydatów do wyróżnienia wskazują rektorzy uczelni, a Kapituła w wyborze kieruje się m.in. liczbą publikacji w najwyżej notowanych na świecie czasopismach naukowych. Łącznie Laureaci wyłaniani są w ośmiu kategoriach. 

   Laureatami Zachodniopomorskich Nobli za rok 2021 zostali:

   - w dziedzinie nauk humanistycznych - dr hab. Maciej Kowalewski, prof. US z Uniwersytetu  Szczecińskiego za prace poświęcone zmieniającej się relacji polityki i narracji o mieście oraz ocenie wpływu pandemii na sposoby funkcjonowania i obrazowania przestrzeni miejskiej oraz miejskiej polityki.

   - w dziedzinie nauk  podstawowych - dr inż. Karolina Wenelska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za badania nad wykorzystaniem nowych materiałów  mających zastosowanie w energetyce.

   - w dziedzinie nauk technicznych - prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak – kierownik zespołu, dr hab. inż. Dariusz Lipiński, prof. PK, dr inż. Katarzyna Tandecka, dr inż. Łukasz Rypina, dr inż. Filip Szafraniec, dr inż. Robert Tomkowski z Politechniki  Koszalińskiej za wdrożenie przemysłowe innowacyjnych narzędzi z mikroagregatami ściennymi.

   - w dziedzinie nauk  ekonomicznych - dr hab. Wojciech Drożdż, prof. US z Uniwersytetu Szczecińskiego za prace poświęcone nowym aspektom zarządzania magazynami energii, elektromobilności, wykorzystaniu wodoru dla potrzeb mobilności oraz dekarbonizacji gospodarki w oparciu o odnawialne źródła energii.

   - w dziedzinie nauk  rolniczych - dr hab. inż. Adam Lepczyński, prof. ZUT z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za nowatorskie zastosowania metod proteomiki w badaniach nad fizjologicznymi skutkami suplementacji diety zwierząt.

   - w dziedzinie nauk medycznych:

   1.  dr hab. Marcin Lener z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie za wiodący udział w opracowaniu testów diagnostycznych wykrywających zwiększone ryzyko raków u kobiet i mężczyzn  na podstawie oznaczeń stężenia ołowiu we krwi

   2. dr Emilia Rogoża-Janiszewska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie za wiodący udział w pracach nad opracowaniem testu diagnostycznego wykorzystującego ocenę stężeń selenu w surowicy jako markera przeżyć u chorych z czerniakiem złośliwym w Polsce. 

   3.  dr Paweł Rynio  z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie za opracowanie wdrożenia do praktyki klinicznej modeli 3D stent-graftów. 

   4. Nagroda Specjalna - dr hab. Tomasz Huzarski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie za wyjątkowo sprawne zrekrutowanie i poprowadzenie w międzynarodowych próbach klinicznych pacjentek z rakami i mutacjami BRCA1/BRCA2.

   - w dziedzinie nauk o morzu - dr hab. Jan Harff, prof. US - kierownik zespołu, dr hab. inż. Andrzej Osadczuk, prof. US, mgr Jakub Miluch, prof. dr hab. Ryszard Borówka, mgr inż. Łukasz Maciąg, prof. dr hab. Andrzej Witkowski, dr Jinpeng Zhang z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz dr Michał Tomczak z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, Oddział Pomorski w Szczecinie    za udokumentowanie rozwoju delty Hajnan na Morzu Południowochińskim.

   - w dziedzinie nauk  artystycznych - prof. dr hab. Katarzyna Dondalska z Akademii Sztuki w Szczecinie za koncerty, w szczególności za pierwszy dozwolony koncert po pandemii w Berlinie Philharmonie Großer Saal, Weihnachtskonzert oraz trzy nagrania płytowe Ride to marvelous country, If you love me oraz Works for piano and Song Pauli Szalit. Kandydatów do nagród zgłaszają Rektorzy Uczelni i Członkowie Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki. Wybrani naukowcy to osoby o największym i najciekawszym dorobku w roku 2021, których praca zostaje w ten sposób dostrzeżona i wyróżniona.

    

    

   Źródło:

   https://www.wzp.pl/biuro-prasowe/biuro-prasowe/aktualnosci/najwybitniejsi-naukowcy-z-prestizowymi-nagrodami

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!