30 lat integracji w Szczecinie

Marta Kufel

Równo 30 lat temu w Szczecinie powstała pierwsza klasa integracyjna. Niebawem placówki oświatowe, w których obecnie funkcjonują tego typu odziały będą świętować tę okrągłą rocznicę.
Pierwszą szczecińską szkołą, która podjęła wyzwanie organizacji wspólnej nauki dzieci z niepełnosprawnościami i tych w normach rozwojowych była Szkoła Podstawowa 63 w roku szkolnym 1994/1995. Zgodnie z obowiązującymi zasadami w każdej klasie integracyjnej uczy się nie więcej niż 20 dzieci, z czego 5 to uczniowie z niepełnosprawnościami. Zajęcia odbywają się pod okiem dwóch nauczycieli. Jeden z nich to nauczyciel przedmiotu, a drugi to specjalista kształcenia specjalnego. Ten wyjątkowy zespół daje każdemu dziecku między innymi możliwość rozwoju w swoim tempie, wsparcie oraz niezbędną pomoc, która pomaga w realizacji założonych celów i osiągnięć.
Trzy dni świętowania
Przed nami aż trzy dni świętowania tej wyjątkowej rocznicy. Harmonogram wydarzenia prezentuje się następująco:
- 9 kwietnia 2025 r. (środa) szczecińskie placówki będą świętować u siebie zapraszając w swoje progi rodziców i gości prezentując jak na co dzień pracują oddziały integracyjne.
- 10 kwietnia 2025 r. (czwartek) odbędzie się festyn integracyjny w nowo powstałych Ogrodach Sensorycznych na terenie Szkoły Podstawowej nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi. W wydarzeniu, które odbędzie się pod hasłem „Więcej nas łączy niż dzieli” wezmą udział przedszkolaki oraz uczniowie ze wszystkich szczecińskich placówek z oddziałami integracyjnymi. W programie wydarzenia znalazły się między innymi ciekawe gry i zabawy dla najmłodszych.
- 11 kwietnia 2025 r. (piątek) – tego dnia w programie obchodów znalazła się konferencja panelową pn. „30 lat klas integracyjnych a edukacja włączająca dziś”. W trakcie wydarzenia, które odbędzie się w szczecińskiej Fabryce Wody, przedstawione zostaną początki i przyszłość kształcenia specjalnego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, dyrektorzy szczecińskich placówek oświatowych, organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz rodzice.
Podczas wydarzenia poruszone zostaną między innymi takie kwestie jak:
- stan zdrowia psychicznego dzieci w szczecińskich szkołach i przedszkolach,
- strategie i plany MEN w kształceniu specjalnym,
- 30 lat integracji a edukacja włączająca.
UWAGA! Do udziału w konferencji niezbędna jest rejestracja za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej: https://forms.gle/L99pgRWMk5T68bHa8
Organizatorami wydarzenia pn. „30 lat integracji w Szczecinie” są:
- Szkoła Podstawowa nr 63 z Oddziałami Integracyjnymi
- Szkoła Podstawowa nr 74 z Oddziałami Integracyjnymi
- Szkoła Podstawowa nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi
- Szkoła Podstawowa nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi
- Szkoła Podstawowa nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi
- Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi
- Przedszkole Publiczne nr 3 "Pentliczek" z Oddziałami Integracyjnymi
- Przedszkole Publiczne nr 1