Geführte Schifffahrt auf der Oder und dem Dąbie-See
Marta Kufel
Odcinek ul. Jagiellońskiej pomiędzy pl. Zamenhofa a ul. Śląską to mała śródmiejska nitka, która na dwa dni stanie się miejscem rozważań na temat miasta jako bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni dla wszystkich – nie tylko ludzi.
W sobotę i niedzielę (17-18 czerwca) na ulicy przed kawiarnią Mozaika i w na co dzień pustym lokalu tuż obok niej odbywać się będą otwarte wydarzenia. Przeznaczone dla małych i dużych mają być punktem wyjścia do rozmowy o oczekiwaniach wobec szczecińskiego Śródmieścia z perspektywy różnych istot, niezależnie od wieku, upodobań, a nawet gatunku. Jakie miejskie centrum jest atrakcyjne dla najmłodszych? Co powinno oferować mieszkańcom jako obszar do życia i do bycia? Jak sprawić, by było bezpieczne i przyjazne dla różnych gatunków zwierząt – tych domowych i dzikich? Jak należy projektować miasta otwarte i czerpiące z potencjału różnorodnego ekosystemu?
W pustostanie przy ul. Jagiellońskiej 93 uczestnicy spotkania będą szukać połączeń między pracami artystów i artystek a codziennymi miejskimi doświadczeniami i odczuciami szczecinian. Na otwarte warsztaty organizatorzy zapraszają wszystkich – nie obowiązują zapisy. W niedzielę o 12.00 spod tego samego adresu ruszy spacer badawczy „Nie-ludzkie Śródmieście”.
Przed kawiarnią Mozaika na dwa dni znikną trzy miejsca parkingowe. Zastąpi je przestrzeń, którą każdy będzie mógł dostosować do swoich potrzeb. Za pomocą tymczasowych mebli miejskich, roślin i nie tylko będzie można wypowiedzieć się, czego brakuje na śródmiejskich ulicach.
Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. W niedzielę na miejsca nieparkingowe zawita Wędrujące pudło – mobilny plac zabaw dla dzieci, przy którym będzie można wcielić się w miejskich planistów i planistki. Będzie to okazja, by przez wspólną zabawę i rozmowy dowiedzieć się czegoś nowego o mieście i wszystkich jego mieszkańcach.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.