Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Bühne auf Lastadie in Mega-Klängen!

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Bühne auf Lastadie in Mega-Klängen!

   Na podstawie ostrzeżenia meteorologicznego nr 131 wydanego przez Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed wystąpieniem silnego deszczu z burzami na obszarze Szczecina od godz. 00.00 dnia 06.08.2023 do godz. 08:00 dnia 07.08.2023.

   Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu od 35 mm do 55 mm, lokalnie do 70 mm. Opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad.

   Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w czasie występowania zjawiska zaleca:

   - obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne,

   - ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub miejsc pobytu, aż do ustąpienia zjawiska. Jeżeli burzy towarzyszyć będzie gradobicie lub intensywna ulewa, odsunąć się od okien. Wyłączyć zbędne w danej chwili odbiorniki prądu,

   - zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna i drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji,

   - sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

   Będąc na zewnątrz budynku:

   - nie stawać pod wysokimi drzewami,

   - nie stawać w pobliżu wysokiego masztu bądź komina,

   - nie stawać w pobliżu zwisających przewodów elektrycznych, pod linią tramwajową lub pod linią wysokiego napięcia,

   - przebywając na szczytach wzniesień, natychmiast zejść w obniżenia terenu,

   - natychmiast zaprzestać kąpieli i uprawiania sportów wodnych na otwartych akwenach,

   Podróżując samochodem:

   - zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, masztów i linii energetycznych, tablic reklamowych i wysokich kominów. Nie parkować samochodów nad studzienkami ściekowymi i w rejonach, które mogą ulec zalaniu. Bezwzględnie nie opuszczać wnętrza pojazdu, sprawdzając jedynie, czy drzwi i okna są szczelnie zamknięte. Po wznowieniu podróży, unikać przejeżdżania przez rozległe kałuże, pod wiaduktami i podziemnymi ciągami komunikacyjnymi,

   - nie prowadzić rozmów telefonicznych przy wykorzystaniu przewodowych aparatów stacjonarnych i komórkowych.

    

   Jeżeli burzy towarzyszy długotrwały intensywny opad deszczu, a dom znajduje się w strefie zalewowej lub w bezpośrednim sąsiedztwie rzek (strumieni), być w gotowości do zabezpieczenia budynku workami z piaskiem.

    

   Biwakując w bezpośrednim sąsiedztwie brzegów rzek i jezior, natychmiast przenieść obóz w bezpieczne miejsce.

    

   Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), policję (tel. 997) lub dzwonić na numer alarmowy „112”.

   Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.

   Telefony alarmowe w razie niebezpieczeństwa:

   • 112 - numer alarmowy,
   • 999 - Pogotowie Ratunkowe
   • 998 - Straż Pożarna
   • 997 - Policja

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!