Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   21°

   Energia z wiatru rozkręca gospodarkę Szczecina i regionu

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Energia z wiatru rozkręca gospodarkę Szczecina i regionu

   Szczecin stoi przed ogromną szansą, aby zostać ważnym ośrodkiem dla branży związanej z Morską Energetyką Wiatrową. Jak pokazuje miniony rok słowa przekuwają się w czyny. Rok 2023 to początek nowych inwestycji, realizacji ważnych projektów i nowych  inicjatyw. Sektor offshore faktycznie  zaczyna być kluczowy dla rozwoju gospodarki i bezpieczeństwa naszego regionu. Poniżej przegląd najważniejszych wydarzeń dotyczących MEW.

    

   Szczecin liderem w produkcji zielonej energii

   Nasze miasto to wyjątkowe miejsce pod każdym względem. Piękna architektura, bogata oferta kulturalna. To także atrakcyjne możliwości spędzenia wolnego czasu: mariny, bulwary, pola golfowe, dzikie rozlewiska Odry.  Szczecin to miasto zielone - aż 30 proc. powierzchni stanowią lasy, parki i skwery.

   - Nasze położenie, warunki przyrodnicze i podejście proekologiczne sprawiają, że jesteśmy w przełomowym momencie. Naszą uwagę koncentrujemy dziś na odnawialnych źródłach energii, a szczególnie na elementach związanych z morską energetyką wiatrową. Potencjał  Szczecina i naszego województwa pod tym względem nie ma w sobie równych.  Mamy możliwości, by stać się polskim hubem offshorowym. Ten scenariusz już się realizuje - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

    

   Na rynek wchodzi kluczowy gracz

   “Przełomowa decyzja o strategicznym znaczeniu, nowe otwarcie i ogromna szansa na dynamiczny rozwój” - takie opinie pojawiły się po tym, jak kilkanaście miesięcy temu duńska firma Vestas - światowy gigant w dziedzinie produkcji komponentów do elektrowni wiatrowych - ogłosiła budowę swojej fabryki w Szczecinie.

   - Realizacja tej inwestycji może wypełnić lukę po upadku przemysłu stoczniowego. Mamy nadzieję, że działania związane z energetyką wiatrową wzmocnią gospodarkę Szczecina. Jest to zupełnie nowe otwarcie dla rozwoju gospodarczego naszego miasta, rozwoju zaawansowanego, bo opartego na nowoczesnych technologiach. Powstanie takiego zakładu z pewnością wygeneruje dodatkowe miejsca pracy i wpłynie znacznie na otoczenie biznesowe oraz przyciągnie do naszego regionu kooperantów tej firmy -  tak wtedy to wydarzenie komentował Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju i Metropolii Szczecina.

   Jak się okazało te słowa z miesiąca na miesiąc nabierały konkretnych kształtów

   Już wiosną tego roku Vestas kupił w przetargu rozległy teren w Szczecnie wraz z infrastrukturą po upadłej fabryce ST3 Offshore, w której jeszcze kilka lat temu produkowano fundamenty dla morskich wiatraków. Na koniec lata transakcja została formalnie sfinalizowana.

   - Do niedawna rozmawialiśmy o dużym potencjale Szczecina i naszego regionu związanym z sektorem offshore. Teraz mówimy już o konkretnych działaniach, które są realizowane na naszym terenie - mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina. - Miasto Szczecin od początku towarzyszy firmie Vestas przy jej poczynaniach, rozmawia  o współpracy i nowej inwestycji w naszym mieście.

   W czerwcu przedstawiciele Miasta i Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej brali udział w szeregu spotkań i konferencji związanych z MEW. M.in. na zaproszenie Ambasadora Danii, oglądali fabrykę i obiekty szkoleniowe firmy Vestas, a także port Esbjerg, który przeszedł drogę od tradycyjnej działalności portów rybackich do działalności w zakresie energii wiatrowej na morzu.

   - Kluczowym elementem decyzji inwestora, by Szczecin stał się centrum offshore jest jego lokalizacja, bliski dostęp do wody  - przez Zalew Szczeciński do morza - tłumaczy Renata Polikowska, dyrektor w spółce ARMS - Zachodniopomorskie wg statystyk i mapy OZE  produkuje aż 82 proc. energii odnawialnej w Polsce. Morze Bałtyckie jest uznawane za jeden z najlepszych akwenów do rozwoju energetyki wiatrowej. Dziś oczywiście liderami są Duńczycy i Niemcy, ale inne państwa, w tym Polska, również chcą się rozwijać w tym kierunku. I w tym, jako Szczecin, upatrujemy naszej szansy.

    

   W Świnoujściu ruszyła budowa terminalu instalacyjnego

   Zakład duńskiego giganta to naprawdę ważna inwestycja dla naszego regionu. Jednak tuż obok, w Świnoujściu, rozpoczęła się w tym roku realizacja kolejnego kluczowego dla offshore projektu - budowa terminala instalacyjnego. Jego zadaniem będzie przeładowywanie, składowanie i montaż sekcji wież wiatrowych wraz z fundamentami oraz innych elementów turbin wiatrowych. Terminal będzie obsługiwał inwestycje realizowane również na wodach niemieckich, szwedzkich i duńskich. Firma Budimex wykona część lądową inwestycji za sumę ponad 118 mln zł. Z kolei za realizację części wodnej odpowiada firma PORR. W ramach  kontraktu powstaną nabrzeża i ścianka szczelna. Akwen zostanie pogłębiony do 10,5 metra. Finał budowy inwestycji w Świnoujściu planowany jest przyszły rok.

   Fabryka w Szczecinie i port instalacyjny w Świnoujściu mają być strategicznymi elementami realizacji pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Jest to wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power. Farma będzie o mocy do 1,2 GW i od 2026 roku ma zasilać czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych. Jest to element ekologicznej transformacji energetycznej, dającej bezpieczeństwo naszemu kraju.
    

   Zapowiedziano powstanie następnych farm wiatrowych w naszym regionie

   To kolejne dobre wiadomości dla naszego województwa i branży offshore. W październiku Ministerstwo infrastruktury przyznało 10 koncesji na budowę morskich farm wiatrowych. Część z nich ma się znajdować w woj. zachodniopomorskim. Pozwolenia zostały przyznane dla Orlenu i Polskiej Grupy Energetycznej - po pięć dla każdej ze spółek. Cztery dotyczą naszego regionu, okolic Kołobrzegu.  Orlen planuje tam  zbudować  280 turbin wiatrowych. Ich  łączna moc ma wynieść 4,2 GW. W sumie powierzchnia tych czterech obszarów to blisko 500 km2.

   Jedna z przyznanych  koncesji dla Orlenu  znajduje się na Ławicy Słupskiej. Tam spółka z Płocka wraz wraz z kanadyjskim Northland Power wybuduje pierwszą polską farmę wiatrową na morzu Bałtyckim. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu Baltic Power i ma być ukończona w 2026 roku. W sumie w obszarze pozyskanych przez Orlen zezwoleń będą mogły powstać morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 5,2 GW.

    

   Powołano Centrum Kształcenia Kompetencji Polskiego Offshore

   Również w październiku zapowiedziano powstanie w Szczecinie Centrum Kompetencji Polskiego Offshore. Jak mówią przedstawiciele Miasta: Ta inicjatywa świetnie wpisuje się w nasze działania w zakresie przygotowania kadr na rzecz sektora offshore wind.

   - Celem Centrum będzie przygotowanie kadr do obsługi inwestycji ORLEN Neptun związanych morską energetyką wiatrową. Cieszy mnie inicjatywa ORLEN Neptun, bo doskonale wpisuje się ona w nasze dotychczasowe działania i projekty w zakresie przygotowania kadr na rzecz sektora offshore wind. Jestem świadomy, jak ogromne jest to wyzwanie, które wymaga koordynacji działań i dobrej współpracy wielu partnerów. Nie mam jednak wątpliwości, że zarówno Szczecin, jak i cały region zachodniopomorski ma potencjał i możliwości, by stać się kluczowym elementem na mapie offshorowej Polski – mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

   Zgodnie z podpisanym listem intencyjnym, w ramach Centrum Kompetencji Polskiego Offshore, odbywać się będą wykłady, warsztaty, szkolenia, konferencje i seminaria poświęcone morskiej energetyce wiatrowej.

   - Uruchomienie Centrum Kompetencji Polskiego Offshore to konieczność. Budowa, a potem eksploatacja morskich farm wiatrowych wymaga fachowców ze specjalistycznymi kwalifikacjami. Na razie w Polsce jest ich ciągle za mało. Dlatego musimy jak najszybciej wykształcić młodych inżynierów, logistyków, czy operatorów do pracy zarówno na morzu, przy farmach wiatrowych, jak i w portach  instalacyjnych i serwisowych – mówi Robert Nowicki, prezes zarządu ORLEN Neptun.

   W ramach funkcjonowania Centrum Kompetencji Polskiego Offshore, spółka ORLEN Neptun, zadeklarowała uruchomienie programu stypendialnego oraz zorganizowanie praktyk i staży.

   - To bardzo dobry pomysł. Dla naszych studentów, którzy jako pierwsi w Polsce kształcą się na kierunku studiów inżynierskich związanym z morską energetyką wiatrową, będzie to szansa nie tylko na poszerzenie praktycznych kompetencji zawodowych, ale również poznania specyfiki pracy w ORLEN Neptun. Dzięki temu w przyszłości, stając się częścią wysoko wykwalifikowanej kadry profesjonalistów, będą oni stanowić o sile polskiego offshoru mówi Wojciech Ślączka, Rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie.

    

   W Szczecinie będą produkować wieże wiatrowe

   Jesienią kolejny gigant w branży offshore zapowiedział zainwestowanie milionów w Szczecinie. Tym razem chodzi o firmę Windar. Hiszpańska spółka i Zarząd Portów Szczecin i Świnoujście  podpisały przedwstępną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim. To tam ma powstać nowoczesna fabryka produkująca wieże wiatrowe.

   Na obszarze o pow. ok 17 ha, położonym w szczecińskim porcie, będą produkowane elementy wież wiatrowych dla morskich lub lądowych farm wiatrowych. Poza tym w fabryce będą powstawać także m.in. konstrukcje fundamentów dla offshore i onshore, konstrukcje masztów lub wież metalowych, itp

   - Bardzo się cieszymy, że firma Windar wybrała Szczecin i że w naszym mieście powstanie tak ważna dla branży offshore i onshore fabryka - mówi Michał Przepiera. -  Dziękujemy  Portowi, Windarowi i Ministerstwu za to, że ta kooperacja przyniosła efekty i w Szczecinie powstanie kolejna ważna inwestycja, generująca nowe miejsca pracy i wzmacniająca naszą gospodarkę.

   Windar deklaruje, że rozpocznie działalność w pierwszej połowie 2026 roku. W związku z inwestycją firma planuje zatrudnić przynajmniej 400 osób.

   To kolejna firma w branży offshore, które inwestuje w Szczecinie i w naszym regionie. Duńska Firma Vestas zapowiedziała budowę fabryki, w której będzie produkować komponenty do morskich farm wiatrowych.

    

   Morska energetyka wiatrowa. Szanse i wyzwania.

   Jak pokazują fakty nasz region stoi przed wielką szansą związaną z rozwojem Morskiej Energetyki Wiatrowej. Mamy ogromny potencjał i nie możemy go zmarnować.  W całym procesie kluczowy jest też czynnik związany z wykwalifikowaną kadrą - mówili jednym głosem uczestnicy czerwcowego spotkania branży offshore: Biznes. Edukacja. Inwestycje.

   To była jedna z większych konferencji na ten temat w naszym regionie.  Wzięło w niej udział ponad 120 osób, m.in: dyrektorzy szkół średnich, przedstawiciele Wydziału Oświaty z Urzędu Miasta Szczecin,  Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, a także prezesi i inni przedstawiciele firm powiązanych z branżą energetyczną. Uczestnicy spotkania zastanawiali się m.in. nad potrzebami branży offshore w zakresie zatrudnienia, a także nad tym jakie warunki należy opracować, aby stworzyć nowe programy w szkołach.

   To spotkanie potraktowano jako wstęp do połączenia dwóch światów: biznesu i edukacji na rzecz branży energetyki wiatrowej.  Nie zabrakło ciekawych wniosków w dyskusji. Ze strony Miasta jest zapewnienie o wsparciu dla wypracowanych pomysłów i projektów.

   Samorząd jest świadomy faktu, że proces inwestycyjny przebiega wielopłaszczyznowo. Można go rozpisać na poszczególne fazy: rozpoznanie potrzeb w zakresie zatrudnienia i stanu obecnego na rynku pracy, określenie zadań do realizacji w ścisłym porozumieniu z branżą, a także realne określenie możliwości kadrowych i finansowych u każdego z partnerów oraz wskazanie deficytów czy słabych stron oraz rozwiązań, które mogą przyczynić się do ich niwelacji. Na koniec wdrożenie i koordynacja.

   Plan rozwoju sektora wind offshore w naszym regionie obejmuje kilka segmentów: konstrukcje morskie, jednostki pływające, transport i logistykę, serwis i remonty, energetykę morską, materiały, działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną oraz  edukację.

   To właśnie dobre wykształcenie stanowi ważny czynnik w procesie inwestycyjnym.

   - Z jednej strony jest edukacja na poziomie uczelni wyższych. W tym przypadku, Szczecin i Koszalin są dobrze przygotowane. Rozwijają kierunki związane z energetyką wiatrową -  mówi Andrzej Montwiłł, pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. OZE i H2. -  Z drugiej strony jest kształcenie na poziomie zawodowym, tutaj mamy najwięcej do zrealizowania. Trzeci obszar to są przekształcenia zawodowe. Są osoby o zawodach, które powoli zanikają a mają styczność z tematami, o których dziś rozmawiamy i te osoby należałoby przebranżowić.

    

   Wchodzimy w nowy rok, patrzymy z nadzieją na przyszłość. Układamy plany i chcemy z nową energią realizować marzenia. Z informacji, które zewsząd napływają wynika, że branża offshore w tym nadchodzącym czasie będzie rozwijała się dalej prężnie. Tego “biegu na przód” już nie da się zatrzymać. Miasto liczy, że  kolejni ważni dla tego sektora inwestorzy będą lokować w naszym regionie swój biznes, a założone cel, aby Szczecin stał się strategicznym graczem dla offshoru w tej części Europy zostanie osiągnięty.

    

   Więcej informacji na ten temat na stronach:

    

   https://arms-szczecin.eu/

   https://invest.szczecin.eu/

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!