17°

Ruszają prace nad nową Strategią Rozwoju Miasta

Natalia Mróz

Natalia Mróz

Ruszają prace nad nową Strategią Rozwoju Miasta

Myśl strategicznie. Szczecin 2035 to dokument, który określa i wytycza działania Szczecina na najbliższą dekadę. Dzięki temu wizja polityki rozwoju miasta w wielu różnych dziedzinach, m.in.: inwestycji, gospodarki, transportu, programów społecznych, będzie skoordynowana i spójna. W tworzenie przyszłości Szczecin może zaangażować się każdy z nas!


Po co nam strategia rozwoju

Dokument będzie kontynuacją wygasającej wraz z końcem przyszłego roku dotychczas obowiązującej strategii, a przy tym stanie się niezbędnym elementem w procesie ubiegania się o dotacje czy dofinansowania rozmaitych projektów z funduszy pomocowych czy środków unijnych. Ponadto strategia spełniająca obowiązujące kryteria ustawowe pozwoli konsekwentnie kontynuować zadania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Co ważne podstawowym narzędziem prowadzenia polityki rozwoju ma być właśnie strategia rozwoju gminy, która zawiera także system i metody służące jej realizacji. Jest ona permanentnie analizowana i oceniania, dlatego, jeśli będą tego wymagać okoliczności zewnętrzne, może być ona aktualizowana.
 

Wraz z początkiem nowego roku, wszystkie gminy będą miały obowiązek opracowania strategii rozwoju

Ustawodawca znacząco zmienił system aktów planowania przestrzennego oraz procedury planistyczne. Do strategii rozwoju gminy przeniesiono część ustaleń, które były dotychczas zawarte w dokumencie studium. Rolę wspomnianego studium przejmuje plan ogólny w zakresie ustalenia stref predestynowanych do rozmieszczenia terenów o określonym przeznaczeniu w planach miejscowych. W konsekwencji strategia rozwoju stanie się dokumentem, w którym gmina ustali model rozwoju oraz przybliżone rozmieszczenie niezbędnych inwestycji celu publicznego o znaczeniu lokalnym w koordynacji z rozmieszczeniem inwestycji ponadlokalnych.

Ponadto w strategii rozwoju gminy zostaną umieszczone ustalenia i rekomendacje w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej, tj.: kierunku zmian w strukturze zagospodarowania terenów gminy, zasad ochrony środowiska, przyrody i dziedzictwa, rozwoju infrastruktury technicznej i komunikacyjnej oraz pozostałych aspektów, które będą rzutowały na przyszłe rozstrzygnięcia zarówno strategiczne jak i przestrzenne.


Przebieg prac nad strategią

Stworzenie i wdrożenie nowej strategii rozwoju Szczecin, nie rozpocznie się od zera.  Bazą do dalszych prac nad najważniejszymi uwarunkowaniami i potencjałem w odniesieniu do dostępnych zasobów oraz lokalnej specyfiki, będą wnioski z kompleksowej diagnozy, która była realizowana wieloetapowo. Począwszy od rozpoznania gminy i jej otoczenia, poprzez wybór metod, technik i narzędzi badawczych aż do identyfikacji, gromadzenia i opracowywania danych.

- Proces diagnostyczny to prawie 1,5 roku pracy kilkudziesięciu osób, studiowanie dokumentacji, badanie trendów rozwojowych, tworzenie opracowań i fachowych analiz. To fundament, punkt wyjścia do dalszych prac nad strategią rozwoju miasta -  mówi prof. Aneta Zelek, ekspert ds. strategii.


Partycypacja mieszkańców

Zaangażowanie możliwie największej liczby mieszkańców w proces przygotowania strategii i ich aktywny udział w pracach będzie kluczowy przy realizacji tego projektu. Założeniem jest bowiem wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Jaki ma być Szczecin w 2035 roku? Chcemy poznać zdanie mieszkańców, aby strategia odzwierciedlała ich realne potrzeby i oczekiwania, a miasto było przyjaznym miejscem do życia.

Dlatego oprócz ankiety internetowej i specjalnych spotkań warsztatowych z wieloma grupami interesu od 2 do 13 września br. zostanie zorganizowany dyżur strategiczny dostępny dla indywidualnych mieszkańców. W tych dniach od godz. 10.00 do 14.00 w Biurze Obsługi Interesantów (s. 62) mieszkańcy będą mogli zasięgnąć wszelkich informacji dot. strategii rozwoju miasta, a także:

- przedstawić nową wizję rozwoju miasta;

- zaproponować cztery główne cele strategiczne oraz kierunki rozwojowe w obszarze: społecznym, gospodarczym, przestrzennym oraz klimatyczno-środowiskowym;

- ocenić wpływ strategii na jakość życia mieszkańców;

- wskazać rekomendacje w zakresie kształtowania polityki rozwoju miasta;


W planach są również konsultacje społeczne, które odbędą się w pierwszym kwartale przyszłego roku. O szczegółach będziemy na bieżąco informować w kolejnych komunikatach oraz na stronie: https://strategia2035.szczecin.eu

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!