Razem posprzątamy świat a odpady zamienimy w energię

Natalia Mróz

Natalia Mróz

Razem posprzątamy świat a odpady zamienimy w energię

Będzie ich około 200. Będą uzbrojeni w chwytaki, rękawice i worki. W piątek 20 września ok. godz. 9 ruszą do Puszczy Bukowej i na skwery w okolicy ulicy Seledynowej, żeby… posprzątać. Mowa o uczniach ze Szkoły Podstawowej nr 74, którzy wezmą udział w drugiej edycji akcji „Sprzątania świata z EcoGeneratorem. Razem damy moc odpadom”. Podobnie jak w ubiegłym roku zebrane śmieci bezpośrednio po akcji trafią do EcoGeneratora, który jeszcze tego samego dnia zamieni je w dobrą energię dla miasta.

Taki jest ramowy plan wspólnych działań w ramach akcji „Sprzątanie świata - Polska”, której 31. Wielki Finał przypada w tym roku. Z inicjatywy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie siły połączą: Szkoła Podstawowa nr 74 w Szczecinie, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.  w Szczecinie i ZUO, czyli EcoGenerator.

Najważniejsze założenie całego wydarzenia to edukacja. Po, pierwsze chodzi o utrwalenie wiedzy uczniów w zakresie segregacji odpadów - zadaniem uczestników podczas sprzątania terenu będzie bowiem równoczesna segregacja. Otrzymają w tym celu specjalne worki a podpowiedzią będą informacje zamieszczone na przekazanych przez EcoGenerator magnesach na lodówkę, które później uczestnicy będą mogli zabrać do domu i na co dzień z nich korzystać.

- Po drugie, naszym celem jest przede wszystkim uświadomienie tego, co w Szczecinie dzieje się z odpadami zmieszanymi - informuje rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Anna Folkman. - Gdzie trafiają i jakie znaczenie ma to dla ekologii. Opowiemy o tym a wypełnione odpadami komunalnymi worki, które celowo będą w wyróżniającym się fioletowym kolorze, nie zostaną pozostawione same sobie. Trafią od razu do kontenera MPO, który bezpośrednio po akcji zostanie wyładowany w EcoGeneratorze. Tam na zdjęciach i filmie zostanie uwiecznione unieszkodliwienie tych odpadów, z których wyprodukowana zostanie energia elektryczna i cieplna. Uczestnicy akcji będą wiedzieli, że zebrane przez nich śmieci naprawdę zyskały moc i że prawidłowe ich zagospodarowanie każdego dnia ma duże znaczenie.

Przypomnimy, że dzięki wyprodukowanej w EcoGeneratorze energii, świecą m.in. latarnie uliczne i sygnalizacje świetlne w Szczecinie a także jeżdżą elektryczne autobusy i niektóre tramwaje a w kranach i kaloryferach jest ciepło. Po naszej akcji, w przyszłości spoglądając na oświetlone ulice i myjąc ręce w ciepłej wodzie, młodzi mieszkańcy Szczecina będą wiedzieć, że mają w tym swój realny udział.

EcoGenerator nie poprzestaje tylko na unieszkodliwianiu odpadów, produkowaniu energii, co i tak jest przecież ogromnym przedsięwzięciem, ale bierze też udział w inicjatywach, których odbiorcą może być każdy szczecinianin z osobna. Wspólna akcja SP 74, Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i EcoGeneratora to zainicjowanie plenerowych działań ekologicznych z jednoczesną edukacją, która na pewno zaowocuje w przyszłości a także realna poprawa jakości otoczenia w jakim żyją mieszkańcy. To także korzyść dla szkoły, bowiem za spacer po okolicy i powrót z workami pełnymi odpadów, EcoGenerator przekaże szkole narzędzia niezbędne do dalszej edukacji ekologicznej a także zieleń do szkoły i jej ogrodu, które z pewnością pozostaną dla kolejnych pokoleń.

- Warto dodać, że wydarzenie zostało zarejestrowane w ramach tegorocznej 31. edycji akcji „Sprzątanie Świata – Polska” - dodaje Folkman. - Kolejne etapy przebiegu akcji będziemy przekazywać w odrębnych komunikatach. Informacje i materiały multimedialne znajdą się na naszej stronie internetowej www.ecogenerator.eu oraz na profilu na Facebooku i Instagramie.

 

EcoGenerator - generujemy dobrą energię!

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 roku. Jest to zakład, który w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych odzyskuje energię, produkując prąd i ciepło. To także jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin. EcoGenerator chroni środowisko, ponieważ unieszkodliwia odpady, które zalegałyby na składowiskach odpadów.

Energia elektryczna wyprodukowana z odpadów przez EcoGenerator została wykorzystana po raz pierwszy do zasilenia miejskich jednostek Szczecina w 2023 roku. Było to w sumie ponad 17 tys. MWh a energia trafiła do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz do Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W 2024 roku wyprodukowana przez ZUO energia zasila dodatkowo stacje ładowania autobusów elektrycznych oraz częściowo Tramwaje Szczecińskie.

W 2023 roku całkowita produkcja energii elektrycznej przez ZUO wyniosła ponad 92 tys. 800 MWh brutto, co dało około 68 tys. 600 MWh netto. Było to możliwe dzięki dostarczeniu ponad 175 tys. ton odpadów, które dotarły do instalacji w prawie 14 tys. dostaw.

W wyniku kontrolowanego spalania odpadów EcoGenerator produkuje nie tylko energię elektryczną, ale także energię cieplną. Dzięki odpadom dostarczonym w 2023 roku zakład wyprodukował około 700 tys. GJ netto ciepła, które trafiło do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i tym samym do kaloryferów i kranów szczecinian.

O tym, co dzieje się w EcoGeneratorze na bieżąco piszemy na stronie www.ecogenerator.eu oraz na naszych profilach w social mediach.

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!