Kolejne poidełka w szkołach

Natalia Mróz

Natalia Mróz

Kolejne poidełka w szkołach

Kolejnych 21 szkół wyposażonych zostanie w poidełkach. 25 nowych urządzeń zostanie zamontowanych do końca roku. To następny etap projektu „Pij kranówkę” współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Celem projektu jest nie tylko wsparcie placówek, ale także zakorzenianie w dzieciach i młodzieży zdrowych nawyków, w szczególności picie wody z poidełka albo z kranu. Chcemy pokazać jak wygląda proces produkcji wody i jej drogi od źródła do kranu. Zwiększymy w ten sposób świadomość ekologiczną na temat zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi i pokażemy związek między działaniem człowieka, a zanieczyszczeniami środowiska.

- Zakład Wodociągów i Kanalizacji to lider proekologicznych rozwiązań. Obok działań związanych z samowystarczalnością energetyczną coraz mocniej angażują się w edukację najmłodszych, promowanie zdrowego trybu życia i popularyzację ‘kranówki’. Przed nami też duże wyzwanie by coraz więcej poidełek pojawiało się w przestrzeni miejskiej. To kierunek pożądany przez naszych mieszkańców i działanie bardzo dobrze odbieranemówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina

To już kolejny etap naszego projektu. W zeszłym roku zamontowaliśmy 40 poidełek w 23 szkołach. Tym razem wytypowanych zostało 21 szkół, w których zamontujemy 25 poidełek. Ścienny dystrybutor wody do napełniania bidonów, który pojawi się w kolejnych placówkach uruchamia się za pomocą przycisku wmontowanego w obudowę. Takie urządzenia są bardzo wygodne w użytkowaniu i posiadają wylewkę, która ogranicza chlapanie. Dlaczego placówki oświatowe? To w  szkole uczymy się relacji społecznych oraz właściwych postaw. Zapewniając dzieciom stały dostęp do świeżej, czystej wody pitnej mamy szansę zakorzenić w nich dobre nawyki żywieniowe. Chociaż najmłodsi bardzo chętnie wybierają słodkie, kolorowe napoje, to mając pod ręką czystą wodę będą po nią sięgać częściej i szybko zauważą, że zdecydowanie lepiej gasi pragnienie. Dzięki rodzicom i nauczycielom zrozumieją także, że jest o wiele zdrowsza niż większość produktów „butelkowanych”. Budując w dzieciach pozytywne skojarzenia dotyczące zdrowego trybu życia oraz tworząc im warunki, w których będą mogły nabrać pozytywnych przyzwyczajeń dajemy im szansę na lepszą, zdrowszą przyszłość.

- Czysta, zdrowa i dobrej jakości woda w bidonach uczniów, mniej plastiku i mniej odpadów: kampania „Pij kranówkę”, którą już po raz drugi realizujemy wspólnie z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie uczy młodych szczecinian nie tylko szacunku do środowiska, ale także pokazuje, że można ograniczyć ilość śmieci, którą wytwarzamy. Z przyjemnością wspieramy ten projekt, bo to dobry przykład skutecznej edukacji ekologicznej najmłodszych – mówi Waldemar Miśko – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Cały projekt oparty jest o koncepcję rozwoju edukacji ekologicznej i świadomości roli wody w życiu każdego człowieka. Szkoły stanowią idealną przestrzeń do promocji tych idei i zagadnień. Ważna jest także prezentacja jak działają nasze wodociągi. To właśnie  szczecinianie pełnią kluczową rolę w poprawie stanu środowiska naturalnego naszego miasta i ograniczenia zanieczyszczeń, a dzieci i młodzież są fundamentem przyszłego społeczeństwa i najskuteczniejszym czynnikiem, który wpływa na zmianę zachowań rodziców.

- Kolejna część naszego projektu to następny element procesu edukacji mieszkańców Szczecina. Chcemy oczywiście uczyć i umacniać postawy prozdrowotne i proekologiczne, ale jednocześnie zapewnić jeszcze lepsze warunki do funkcjonowania w samej placówce. Dzięki naszym urządzeniom dzieci i młodzież nie muszą nosić do szkoły swojego picia, a korzystają z tego co smaczne i zdrowe na miejscutłumaczy Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.

„Pij kranówkę” to nie tylko same poidełka, ale także warsztaty dla uczniów z wytypowanych szkół, a także konkurs ekologiczny, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody. Na prace czekamy do 5 grudnia. Tematyka konkursu jest szeroka i pozostawia dużą swobodę interpretacji. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie ochrony naszych zasobów wodnych.

Kilka istotnych informacji dotyczących konkursu:

  1. Tematyka prac: Ochrona zasobów wodnych.
  2. Technika prac: Plakat wykonany farbami plakatowymi, kredkami, pisakami, collage (kolaż), witraż, wydzieranka lub inna technika, wybierana przez uczestnika.
  3. Format prac: A2 lub A3, nie trzeba oprawiać prac.
  4. Każdy uczestnik może przesłać tylko jedną pracę, akceptowane są jedynie prace indywidualne.
  5. Prace prosimy wysłać na adres: ul. Golisza 10, 71-682 Szczecin, z dopiskiem: "Konkurs Pij kranówkę".
  6. Na odwrocie pracy powinny być podane: imię i nazwisko, wiek autora, kategoria (przedszkole, klasy I-III lub IV-VIII), dokładny adres uczestnika oraz nazwa szkoły.

Udział w konkursie to nie tylko okazja do wykazania się twórczością, ale także szansa na zaangażowanie w edukację ekologiczną i społeczną.

Przypominamy, że za stan instalacji wewnętrznych w budynku odpowiadają poszczególne szkoły, ale w ramach współpracy ZWiK jest w ciągłym kontakcie z placówkami i udziela w razie potrzeby wsparcia. Dodatkowo 2 razy w roku badamy wodę w poidełkach – przed rozpoczęciem roku szkolnego i po feriach zimowych.

Projekt, którego koszt to 222 tys. zł został dofinansowany kwotą 100 tys. zł przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej 

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!