Energia z odpadów ponownie oświetli Szczecin, zasili tramwaje, elektryczne autobusy oraz Technopark Pomerania

Robert Duchowski

Robert Duchowski

Energia elektryczna wyprodukowana przez EcoGenerator w 2025 roku zasili blisko 900 punktów poboru energii należących do ZDiTM na terenie całego Szczecina. I to nie wszystko! Prąd z odpadów napędzi też szczecińskie tramwaje, elektryczne autobusy i trafi do Technoparku Pomerania.

 

Łączna moc umowna obiektów zasilanych przez EcoGenerator to 14.8 MW. 

Po raz pierwszy energia elektryczna wyprodukowana z odpadów przez szczeciński Zakład Unieszkodliwiania Odpadów została wykorzystana do zasilenia miejskich jednostek Szczecina w 2023 roku. Było to możliwe dzięki otrzymanej rok wcześniej koncesji na obrót energią elektryczną. Energia ta trafiła wówczas do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz do Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W 2024 roku wyprodukowana przez ZUO energia zasila dodatkowo stacje ładowania autobusów elektrycznych oraz częściowo Tramwaje Szczecińskie. Podobnie będzie w przyszłym 2025 roku.

Najwięcej energii, bo około 13 800 MWh trafi do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Przez cały 2025 rok, dzięki energii elektrycznej wyprodukowanej z odpadów w EcoGeneratorze, oświetlane będą setki ulic, w tym np. Trasa Zamkowa, mosty, przejścia dla pieszych, wiadukty działać będą sygnalizacje świetlne, systemy informacji pasażerskiej, zasilane będą wiaty przystankowe, tablice informacyjne – monitory (np. na ul. Struga, pl. Zwycięstwa), kamery miejskie, wagi do ważenia pojazdów (np. ul. Gdańska, ul. Cukrowa), fotoradar przy Szosie Stargardzkiej, szafy biletomatów, poczekalnie, dyspozytornie a nawet toalety miejskie. W sumie ponad 890 obiektów.

 

Kolejnym podmiotem, z którym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie podpisał umowę na sprzedaż energii elektrycznej jest spółka Tramwaje Szczecińskie.

- Planowane zużycie do końca lipca 2025 roku zostało określone tutaj na poziomie około 5 700 MWh - informuje Anna Folkman, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. - W tym przypadku energia wyprodukowana dzięki spalaniu odpadów będzie zasilać sześć stacji prostownikowych: „Piotra Skargi”, „Gdańska”, „Rugiańska”, „Piesza”, „Gontyny”, „Kaliny”. Będą to zatem wszystkie linie tramwajowe wyjeżdzające z zajezdni Pogodno w kierunku pl. Szarych Szeregów oraz zjeżdżające do zajezdni z tego kierunku, a także wszystkie linie wyjeżdzające i zjeżdżające do zajezdni Golęcin.


Planowane roczne zużycie energii elektrycznej, przez obiekty Technoparku Pomerania przy ul. Niemierzyńskiej i Cyfrowej określono na poziomie 2 700 MWh. Energię w tej ilości i w tym przypadku zapewni EcoGenerator.

Ostatnim miejskim podmiotem, który skorzysta z usług ZUO, jeśli chodzi o produkcję energii, będzie Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” i należące do tej jednostki trzy stacje ładowania autobusów elektrycznych – przy ul. Kołłątaja, Owocowej i Kolumba. Na prąd z odpadów jeździć będą zatem autobusy linii 51 (a także obsługiwane przez te same autobusy linie 78 i 92 ) a także autobusy linii 87. Po zakończeniu remontu ul. Kolumba przy dworcu PKP ma działać ładowarka dla autobusów linii 75 kursujących w dni wolne od pracy (soboty, niedziele i święta). Planowane roczne zużycie energii przez SPAK ma wynieść 1 200 MWh.

 

Energia dla miasta

Kolejny rok, w którym Szczecin korzysta z energii wyprodukowanej z odpadów to konsekwentne realizowanie założeń programu ENERGIA Miasta Szczecin, którego celem jest dążenie do osiągnięcia samodzielności energetycznej. Planowane miejskie farmy fotowoltaiczne lub inne alternatywne źródła razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie Miasta na prąd i zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną.

 

EcoGenerator - generujemy dobrą energię!

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 roku. Jest to zakład, który w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych odzyskuje energię, produkując prąd i ciepło. To także jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin. EcoGenerator chroni środowisko, ponieważ unieszkodliwia odpady, które zalegałyby na składowiskach odpadów.

Całkowita produkcja energii elektrycznej przez ZUO w 2023 roku wyniosła ponad 92 tys. 800 MWh brutto, co dało około 68 tys. 600 MWh netto.

- Było to możliwe dzięki dostarczeniu ponad 175 tys. ton odpadów, które dotarły do instalacji w prawie 14 tys. dostaw - mówi Anna Folkman. - W 2023 roku zakład wyprodukował też około 700 tys. GJ netto ciepła, które trafiło do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i tym samym do kranów i kaloryferów mieszkańców Szczecina.

 

O tym, co dzieje się w EcoGeneratorze na bieżąco piszemy na stronie www.ecogenerator.eu oraz na naszych profilach w social mediach. Zachęcamy do śledzenia.

Будьте в курсі!

Натисніть кнопку «Підписатись», щоб бути в курсі новин Щецина. Найцікавіші записи ви знайдете в Новинах Google!