Deklaracja dostępności aplikacji Wiadomości Szczecin
Deklaracja dostępności aplikacji Wiadomości Szczecin
Gmina Miasto Szczecin - Urząd Miasta Szczecin zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej aplikacji mobilnej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do aplikacji mobilnej Wiadomości Szczecin.
- Data publikacji aplikacji mobilnej: 2016-10-11
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2023-12-29
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej. Zapewnienie dostępności niosłoby za sobą nadmierne obciążenia dla podmiotu publicznego.
Treści niedostępne
- aplikacja ogranicza swój widok wyłącznie do orientacji pionowej,
- filmy pochodzą z serwisu YouTube i nie posiadają opisu rozszerzonego
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
- Deklarację sporządzono dnia: 2025-03-25
- Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2025-03-25
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
- Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Paweł Szczyrski.
- E-mail: dostepnosc@um.szczecin.pl
- Telefon: 91 48 02 070
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Skargi i odwołania
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
- Organ nadzorujący: Urząd Miasta Szczecin
- Adres: pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin
- E-mail: dostepnosc@um.szczecin.pl
- Telefon: 91 48 02 070
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Urząd Miasta Szczecin
pl. Armii Krajowej 1
70-456 Szczecin
Do Urzędu Miasta Szczecin można dojechać wykorzystując komunikację publiczną. Do urzędu prowadzą dwie linie autobusowe - 70 i 87. Przystanki tych linii mieszczą się przy ul. Jana Pawła II oraz Felczaka. Chodniki prowadzące do urzędu z przystanków są pozbawione barier. Uwaga na nierówną kostkę pod urzędem, bardzo śliską przy opadach deszczu lub śniegu.
Budynek Urzędu Miasta przy placu Armii Krajowej 1 jest dostosowany do potrzeb Osób ze szczególnymi potrzebami. Praca urzędu zorganizowana jest tak, aby zdecydowana większość spraw, z którymi zgłaszają się mieszkańcy, załatwiana była na parterze, w Sali Obsługi Interesantów. Sala ta znajduje się w prawy skrzydle urzędu.
Bezpośrednio przy budynku Urzędu Miasta Szczecin wyznaczonych jest jedenaście miejsc postojowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością ruchową, oznakowanych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 kwietnia 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z 2022, Poz. 2377).
Lokalizacja miejsc parkingowych dla Osób z niepełnosprawnością (dla posiadaczy karty parkingowej dla Osób z niepełnosprawnością):
- Na pl. Armii Krajowej 1 zlokalizowane są trzy miejsca parkingowe na terenie przylegającym bezpośrednio do prawego skrzydła urzędu oraz cztery miejsca parkingowe naprzeciwko głównego wejścia do urzędu (jadąc od strony ul. Felczaka).
- Na ul. Odrowąża 1 zlokalizowane są dwa miejsca parkingowe, bezpośrednio przy wejściu do budynku urzędu.
- Na ul. Szymanowskiego zlokalizowane są dwa miejsca parkingowe na terenie przylegającym bezpośrednio do głównego budynku urzędu bezpośrednio przy bramie prowadzącej na Jasne Błonia.
Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie urzędu wyznaczone zostały dodatkowe miejsca parkingowe dla Osób z niepełnosprawnością, rodzica z dzieckiem do lat 3 oraz dla kobiet w ciąży.
Na pl. Armii Krajowej zlokalizowane jest jedno miejsce parkingowe dla pojazdu kobiety w ciąży - naprzeciwko głównego wejścia do urzędu (jadąc od ul. Szymanowskiego) oraz jedno miejsce parkingowe dla pojazdu rodzica z dzieckiem do lat 3 na terenie przylegającym bezpośrednio do prawego skrzydła urzędu.
Dodatkowe miejsca dla Osób z niepełnosprawnością zlokalizowane są w następujących lokalizacjach: na ul. Szymanowskiego po obu stronach pieszego wyjścia z Jasnych Błoni, w tym przy wejściu na Jasne Błonia z prawej bramy jedno miejsce przylegające bezpośrednio do terenu z fontanną, jedno miejsce przylegające bezpośrednio do terenu z fontanną przy wejściu na Jasne Błonia z lewej bramy oraz jedno miejsce położone przy przejściu dla pieszych przy wejściu na Jasne Błonia z lewej bramy.
Opis dostępności budynku:
Przystosowanie dla osób z obniżoną sprawnością ruchową:
- przy czterech wejściach do budynku znajdują się podjazdy wyposażone w odpowiednie poręcze,
w budynku znajduje się pięć platform/podnośników schodowych obsługiwanych przez pracowników urzędu,
- w budynku znajdują się cztery dźwigi osobowe (windy) o wymiarach i wyposażeniu umożliwiającym przemieszczanie się osobie na wózku inwalidzkim, w tym skrzydle lewym, środkowym oraz prawym od strony placu Armii Krajowej 1 oraz jeden dźwig od strony ulicy Odrowąża,
- w Sali Obsługi Interesantów znajduje się sześć stanowisk z obniżonym blatem, dedykowanych osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich,
- na terenie urzedu znajdują się toalety dostosowane dla Osób z ograniczoną sprawnością ruchową, wyposażone w centralną instalację przyzywową.
Przystosowanie dla osób z dysfunkcją narządu wzroku:
- przy wejściu do budynku od strony Sali Obsługi Interesantów umieszczono tablicę informującą o godzinach pracy urzędu w alfabecie Braile'a,
- od wejścia do Sali Obsługi Interesantów prowadzi wypukła ścieżka,
- bezpośrednio przez wejściem na Salę Obsługi Interesantów umieszczono interaktywną tablicę informacyjną z napisami w alfabecie Braile'a i systemem informacji głosowej,
- w Sali Obsługi Interesantów znajduje się stanowisko wyposażone w powiększalnik umożliwiający odczytywanie dokumentów przez osoby słabowidzące,
- w Sali Obsługi Interesantów zamontowano system informacji głosowej, informujący o bieżącej dostępności stanowisk do załatwiania spraw,
- panele przywołujące windy otoczone są kontrastową, żółtą ramką,
- we wszystkich windach przyciski oznakowane są w alfabecie Barile'a, mają podświetlane obwódki w kontrastowych kolorach, ze szczególnym wyróżnieniem poziomu "zero"; trzy windy wyposażone są w system informacji głosowej,
- drzwi szklane w budynku oznaczono taśma kontrastowa.
Przystosowanie dla osób z dysfunkcją narządu słuchu:
- w Sali Obsługi Interesantów zamontowano system informacji wizualnej, informujący o bieżącej dostępności stanowisk do załatwiania spraw,
Osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się mogą kontaktować się z Urzędem Miasta Szczecin za pośrednictwem:
- operatora pocztowego
- poczty elektronicznej: boi@um.szczecin.pl
- skrzynki E-puap
- e-Doręczeń (ADE): AE:PL-28973-99101-RJRDH-31 (URZĄD MIASTA SZCZECIN)
- faxu: 914245322
- osobiście - osoba uprawniona powinna zgłosić chęć skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Usługa jest bezpłatna dla osoby uprawnionej będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Informator dla osób z wadą słuchu - gdzie kierować się w budynku Urzędu Miasta oraz opis procedur: eurzad.szczecin.pl,
- w Sali Obsługi Interesantów przy centralnym stanowisku znajduje się pętla indukcyjna,
- w Urzędzie Stanu Cywilnego w pokoju 214 znajduje się pętla indukcyjna.
Filia Urzędu Miasta Szczecin
ul. Rydla 39-40
70-783 Szczecin
Filia Urzędu Miasta Szczecin mieści się w budynku parterowym i jest dostosowana dla Osób z niepełnosprawnością ruchową. W pobliżu obiektu wyznaczono miejsce parkingowe, tzw. kopertę. Jest ona położona na lewo od strony głównego wejścia do budynku filii.
Opis dostępności budynku.
Przystosowanie dla osób z obniżoną sprawnością ruchową:
- przy wejściu do budynku znajduje się podjazd wyposażony w odpowiednie poręcze,
- w Sali Obsługi Interesantów usytuowane jest stanowisko z obniżonym blatem, dedykowane osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich,
- w budynku znajdują się przystosowane toalety.
Przystosowanie dla osób z dysfunkcją narządu wzroku i słuchu:
- sala wyposażona jest w system informacji wizualnej i głosowej,
- kilku pracowników Urzędu Miasta Szczecin jest przeszkolonych i posługuje się językiem migowym,
- w Sali Obsługi Interesantów przy stanowisku informacyjnym (nr 28) znajduje się pętla indukcyjna.