To będzie pierwszy taki spektakl w historii. Dzięki EcoGeneratorowi

Natalia Mróz

Natalia Mróz

To będzie pierwszy taki spektakl w historii. Dzięki EcoGeneratorowi

Dekoracje, kostiumy i lalki wyłącznie z odpadów, bohaterski Piotruś i ekologiczna misja. To zarys pierwszego takiego w historii „Pleciugi” spektaklu świątecznego, który ujrzy światło dzienne w grudniu tego roku. Ta familijna sztuka powstaje dzięki współpracy z EcoGeneratorem. Obecnie trwają poszukiwania scenografa.

 

Bożonarodzeniowe spektakle w „Pleciudze” to wieloletnia tradycja sięgająca kilkudziesięciu lat. Cieszące się zawsze ogromną popularnością, opowiadają wzruszające historie, pełne emocji i ważnych życiowych prawd. I tym razem nie będzie inaczej. Na końcu jak zwykle dzieci odwiedzi św. Mikołaj, ale na scenie będziemy świadkami czegoś wyjątkowego. Zobaczymy oryginalną scenografię, bohaterów a nawet zakład termicznie unieszkodliwiający odpady… Dlaczego?

- Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, czyli EcoGenerator to instalacja, której zadaniem jest przede wszystkim bezpieczne dla środowiska unieszkodliwienie odpadów komunalnych ze Szczecina i nie tylko - informuje Anna Folkman, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. - Dzięki temu odpady te nie zalegają na wysypiskach.

Inną ważną rolą jest produkcja energii cieplnej i elektrycznej z tychże odpadów. To m.in. ona sprawia, że w kranach i kaloryferach szczecinian płynie ciepła woda a także świecą np. lampy uliczne, jeżdżą wszystkie elektryczne szczecińskie autobusy i niektóre tramwaje. Energią elektryczną z odpadów wyprodukowaną w EcoGeneratorze zasilany jest również Technopark Pomerania.

- Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, czyli EcoGenerator to instalacja, której zadaniem jest przede wszystkim bezpieczne dla środowiska unieszkodliwienie odpadów komunalnych ze Szczecina i nie tylko - informuje Anna Folkman, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. - Dzięki temu odpady te nie zalegają na wysypiskach.

Każde takie spotkanie jest połączone ze zwiedzaniem instalacji i jest przeznaczone dla grup dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

- Grono odbiorców, do których docieramy z naszą działalnością i ekologicznym przesłaniem z każdym rokiem powiększa się - mówi Folkman. - Jesteśmy partnerami wielu wydarzeń plenerowych w mieście i nie zamykamy się na współpracę z podmiotami, które chcą szerzyć bliską nam ekologiczną ideę. Kierując się tym, zdecydowaliśmy się na współpracę z Teatrem Lalek „Pleciuga” w Szczecinie, której efektem ma być świąteczny spektakl teatralny dla całej rodziny o tematyce odpadowej. Święta Bożego Narodzenia są idealnym tłem do poruszenia ludzkich sumień w obliczu marnowania jedzenia, przepychu, konsumpcjonizmu, czego efektem są właśnie odpady.

 

- Nie wiem, czy ktokolwiek o Świętach w taki sposób kiedykolwiek w teatrze opowiadał – zamyśla się Tomasz Lewandowski, dyrektor Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie. – W naszym przypadku siły łączą dwie nieoczywiste instytucje – Teatr i Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, które poprzez sztukę nie tylko chcą mówić o ekologii, ale także o dobru i o tym, że nie jesteśmy sami na tej planecie. To jedno, a z drugiej strony, inną wyjątkową kwestią jest to, że chcemy współpracować przy tym projekcie z ludźmi, którzy możliwości pracy w profesjonalnym teatrze dotąd nie mieli, albo mieli jej niewiele. Otwieramy zatem kolejną zupełnie nową przestrzeń, w tym wypadku dotyczącą pozyskania twórców spektaklu.

Mowa o platformie Floede, aplikacji, dzięki której „Pleciuga” chce wyłonić scenografa do grudniowego przedstawienia. Aplikować mogą nie tylko doświadczeni twórcy, ale także osoby zaczynające karierę w sektorze artystycznym.

 

- To wyjątkowa szansa dla kreatywnych profesjonalistów na wyrażenie swojej wizji artystycznej i zaangażowania w ochronę środowiska poprzez zaprojektowanie scenografii z użyciem materiałów zero waste do tego wyjątkowego spektaklu – zauważa Filip Sternal, szczecinianin, twórca platformy Floede.

Premiera spektaklu odbędzie się w 2024 roku w „ekologicznym grudniu”, w ramach którego w „Pleciudze” zaplanowano warsztaty zero waste i prelekcje dla widzów, co będzie bezcennym uzupełnieniem całego przedsięwzięcia.

Autorką scenariusza do przedstawienia jest Katarzyna Matwiejczuk, filmoznawczyni po UJ, pisarka, dramatopisarka i tłumaczka. Autorka m.in. powieści Jura,  nagradzanych sztuk dla dzieci, adaptacji, scenariuszy komiksów, słuchowisk, tekstów piosenek, esejów o tematyce muzycznej i filmowej.

EcoGenerator - generujemy dobrą energię!

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 roku. Jest to zakład, który w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych odzyskuje energię produkując prąd i ciepło. To także jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin.

O tym, co dzieje się w EcoGeneratorze na bieżąco piszemy na stronie www.ecogenerator.eu oraz na naszych profilach w social mediach.

Stay tuned!

Click the 'Follow' button to stay up to date with news from Szczecin. The most interesting posts can be found on Google News!