Rezerwat Ważnych Spraw. Finał dąbskiego Lata w teatrze

Robert Duchowski

Robert Duchowski

Rezerwat Ważnych Spraw. Finał dąbskiego Lata w teatrze
Rezerwat Ważnych Spraw. Finał dąbskiego Lata w teatrze
Rezerwat Ważnych Spraw. Finał dąbskiego Lata w teatrze
Rezerwat Ważnych Spraw. Finał dąbskiego Lata w teatrze
Rezerwat Ważnych Spraw. Finał dąbskiego Lata w teatrze

Od 1 lipca przez blisko dwa tygodnie podejmowaliśmy wyzwanie połączenia natury ze sztuką. Efekt tej syntezy zobaczycie w finałowym pokazie już 13 lipca (sobota) o godz. 12.00 w Klubie Delta (ul. Racławicka 10). Wstęp wolny

 

Piękne kolorowe ptaki, spętane i zamknięte w klatce przestaną śpiewać…
 

- Podczas dwutygodniowych półkolonii pracowaliśmy w trzech grupach: scenograficznej, muzycznej i aktorskiej - mówi Krzysztof Lichtblau z Klubu Delta. -  Szukaliśmy dźwięków w przyrodzie, badaliśmy przestrzeń wokół nas, przetwarzaliśmy rzeczy z pozoru niepotrzebne w coś, co zostanie kluczowym elementem pokazu. Próbowaliśmy stąpać po ziemi jak długonogie bociany, ruszać skrzydłami jak dumne łabędzie, szybować wśród chmur. Sprawdzaliśmy nasze supermoce i to, jak czujemy się, gdy ktoś nie pozwoli nam mówić swoim głosem.


Co z tego wszystkiego wyniknie?
 

Zapraszamy gorąco i ptasio na sobotni pokaz finałowy dąbskiego Lata w teatrze!

 

 


 „Rezerwat Ważnych Spraw” to przestrzeń, do której zaprosiliśmy dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat. Inspiracją była dla nas postać Paula Robiena – ornitologa i wizjonerskiego ekologa, który przed II wojną światową żył w niemieckim Altdamm (dzisiejszym Dąbiu, w którym znajduje się MOK). Robien apelował o poszanowanie dla przyrody i o pokojowe współistnienie człowieka z naturą. Przewidywał globalną katastrofę ekologiczną.
 

Lato w teatrze to ogólnopolski program wspierający samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe w tworzeniu młodym ludziom okazji do doświadczania teatru w miejscu, w którym żyją. Lato w teatrze bazuje na idei teatru jako formy spotkania. Program działa na rzecz rozwoju środowiska osób zajmujących się edukacją teatralną oraz animacją kulturalną i społeczną. Organizatorem programu jest Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, warsztatów i spotkań związanych z pedagogiką teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
 

Konkurs grantowy pozwala wyłonić najciekawsze projekty dwutygodniowych wakacyjnych warsztatów o charakterze teatralnym dla dzieci i młodzieży. Realizowane projekty mają pokazać młodym ludziom, że teatr jest miejscem dla każdego – można w nim tworzyć, poznawać innych ludzi i odkrywać różnorodność otaczającego świata. Spośród zgłoszeń, wybrane zostają te, które wykorzystują metody twórcze do rozwijania kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, pozwalają im odkrywać i wykorzystywać swój potencjał i dzielić się z publicznością własnym przekazem.  Projekty realizują zespoły, które dbają o podmiotowe traktowanie młodych ludzi oraz czuwają nad przebiegiem procesu grupowego – i nie zapominają, że przy tym wszystkim, można się dobrze bawić!
 

W aktualnej 17. edycji programu dofinansowanie otrzymało 35 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 19 samorządowych instytucji kultury, aż 24 projekty zostaną przeprowadzone w miejscowościach do 20 tysięcy mieszkańców!

Więcej informacji na temat programu na:
www.latowteatrze.pl
www.facebook.com/programLatowteatrze

Stay tuned!

Click the 'Follow' button to stay up to date with news from Szczecin. The most interesting posts can be found on Google News!