Jak zdobyć uprawnienia na sternika motorowodnego lub żeglarza jachtowego?
Robert Duchowski
Holowanie narciarza wodnego, patent sternika motorowodnego lub też uprawnienia dla żeglarza jachtowego – takie szkolenia w swojej ofercie na ten sezon przygotowało Centrum Żeglarskie. Zapisy zostały otwarte.
Dzięki ukończonym kursom i pomyślnie zdanym egzaminom można wypływać na szerokie wody i organizować prawdziwe żeglarskie eskapady. Zanim sezon żeglarski rozpocznie się na dobre na przystani Centrum Żeglarskiego przeprowadzone zostaną kursy na sternika motorowodnego. Pierwszy już w marcu. Kurs motorowodny podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną. Pierwsza obejmuje zagadnienia z zakresu m.in budowy jachtów motorowych, manewrowania, podstaw locji, przepisów prawa i ratownictwa wodnego.
Podczas zajęć praktycznych kursanci poznają m.in prowadzenie i obsługę jachtu motorowego, kotwiczenie, cumowanie, kierowanie załogą, podstawowe węzły żeglarskie oraz podstawowe manewry, tj. odejście od nadbrzeża, podejście do kei, pływanie kursem prostym i cyrkulacje.
- Zdany egzamin na patent sternika motorowodnego daje uprawnienia do prowadzenia łodzi motorowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń długości, a także możliwość prowadzenia jachtów motorowodnych do 12m długości po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich 2 mile morskie od brzegu w porze dziennej - informuje Celina Wołosz, rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego.
W ramach weekendowych kursów będzie można zdobyć uprawnienia żeglarza jachtowego. Możliwości zdobycia takiego patentu będzie sporo. Od marca do końca czerwca takie szkolenia będą organizowane w każdy weekend. Aby zdobyć uprawnienia należy mieć ukończone 14 lat, zdać egzamin oraz mieć zgodę obojga rodziców w przypadku osoby niepełnoletniej.
Patent uprawnia do pływania jachtami żaglowymi po wodach śródlądowych bez ograniczeń długości i powierzchni żagla oraz do prowadzenie jachtów żaglowych o dł. kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych, a pozostałych wodach morskich do 2 Mm od brzegu w porze dziennej.
W ofercie szkoleń znajduje się także kurs na holowanie narciarza wodnego lub innych obiektów pływających, który obejmuje wykład przygotowujący do części teoretycznej egzaminu - zasady holowania, bezpieczeństwo, sprzęt oraz zajęcia praktyczne na jachcie motorowym typu rib. Kurs trwa tylko 1 dzień.
- Bezpośrednio po kursie odbywa się egzamin na Licencję na holowanie narciarza i innych obiektów pływających - mówi Celina Wołosz. - Posiadanie patentu na holowanie narciarza wodnego pozwala nie tylko na holowanie narciarza, ale także wszelkich innych rekreacyjnych obiektów, na których znajdują się ludzie.
Pełna oferta szkoleń i kursów oraz zasady rekrutacji znajdują się na stronie www.centrumzeglarskie.pl