Przegląd najlepszych filmów 2024 w Klubie Delta

Robert Duchowski

Robert Duchowski

Przegląd najlepszych filmów 2024 w Klubie Delta

Nowy rok w Klubie Delta nowy rok zaczynamy z filmowym przytupem: w najbliższy weekend w Klubie Delta pokażemy najlepsze filmy 2024.
 

W piątek 10 stycznia zapraszamy na film „Perfect Days” Wima Wendersa. W sobotę 11 stycznia na naszym ekranie będzie można zobaczyć „Strefę interesów”. Przegląd zakończy niedzielny pokaz filmu „Bulion i inne namiętności”. Wszystkie seanse startują o godz. 17:30.

Seanse filmowe poprzedza spotkanie z Krzysztofem Spórem – dziennikarzem filmowym, który wprowadza w temat prezentowanego filmu, specjalnie na tę okoliczność przygotowaną prelekcją. Bilety w cenie 15 zł - do nabycia on-line na biletomat.pl lub w Klubie Delta przed seansem.


Przegląd najlepszych filmów 2024 w Klubie Delta - opis filmów

 

10 stycznia (piątek), godz. 17.30

PERFECT DAYS (Perfect Days, Niemcy/Japonia 2023, 123’)
REŻYSERIA: Wim Wenders
OBSADA: Kōji Yakusho

Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem.

Nowy film twórcy „Lisbon Story” i „Nieba nad Berlinem” to medytacja nad prostotą i pięknem życia. W „Perfect Days” Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności. Ścieżką dźwiękową jego życia stają się harmonijne dźwięki tokijskiej ulicy oraz utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Lou Reeda, Patti Smith i Niny Simone.

„PERFECT DAYS” NOMINOWANO DO OSCARA 2024 W KATEGORII NAJLEPSZY FILM MIĘDZYNARODOWY.

 

 

11 stycznia (sobota), godz. 17.30

STREFA INTERESÓW (The zone of interest, Wielka Brytania/ Polska/ USA 2023, 105’)
REŻYSERIA: Jonathan Glazer
OBSADA: Sandra Hüller, Christian Friedel

 

W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach

w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

Film Jonathana Glazera, twórcy „Under the Skin” oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. „Strefa interesów” to wybitna, w całości zrealizowana w Polsce, nowatorska reinterpretacja kina Zagłady, nagrodzona Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominowana do Oscara w 5 kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu. Za muzykę odpowiada Mica Levi, a autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna”, „Ida”). To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.

FILM OTRZYMAŁ 2 OSCARY ZA NAJLEPSZY FILM MIĘDZYNARODOWY I DŹWIĘK,

A W SUMIE NOMINOWANO GO DO 5 OSCARÓW 2024, W KATEGORIACH: NAJLEPSZY FILM, NAJLEPSZA REŻYSERIA, SCENARIUSZ ADAPTOWANY. NA FESTIWALU W CANNES W 2023 ROKU FILM DOCENIONO DRUGĄ CO DO WAŻNOŚCI NAGRODĄ TEGO WYDARZENIA.

 

12 stycznia (niedziela), godz. 17.30

BULION I INNE NAMIĘTNOŚCI (La passion de Dodin Bouffant, Francja/Belgia 2023, 135’)
REŻYSERIA: Anh Hung Tran
OBSADA: Juliette Binoche, Benoit Magimel, Emmanuel Salinger

 

Czy namiętność może mieć smak? Wietnamsko-francuski reżyser Tran Anh Hung („Rykszarz”, „Zapach zielonej papai”) udowadnia, że zdecydowanie tak! „Bulion i inne namiętności” (nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes) wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia.

Bohaterami osadzonego w drugiej połowie XIX wieku filmu są znakomita kucharka Eugénie (Juliette Binoche) i znany smakosz, gastronom Dodin (Benoît Magimel). Od 20 lat razem gotują, tworzą przepisy i wydają wielkie przyjęcia. Rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem potraw, przygotowując wspaniałe buliony, sosy, przepiórki, turboty, warzywa z własnego ogrodu czy spektakularne desery. Świat, który wspólnie tworzą, pomaga im przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty, a ich relacja przez lata ewoluuje.

Tran Anh Hung, luźno opierając scenariusz na powieści Marcela Rouffa i inspirując się autentyczną postacią Anthelme'a Brillata-Savarina, łączy romans z poetyckim kinem kulinarnym. Udowadnia również, że kino może oddawać niezwykły smak i aromat potraw, tak aby widz mógł rozkoszować się każdym ujęciem. Za oprawę kulinarną „Bulionu i innych namiętności” odpowiada Pierre Gagnaire, słynny francuski szef kuchni. Od czasów „Uczty Babette" nie było w kinach tak smakowitego filmu. Bon appétit!

 

www.mok.szczecin.pl

www.klubdelta.pl

Stay tuned!

Click the 'Follow' button to stay up to date with news from Szczecin. The most interesting posts can be found on Google News!