21°

Czesi wywiozą naszą turbinę

Katarzyna Bazylińska

Katarzyna Bazylińska

EcoGenerator w Szczecinie

Dzięki niej wytwarzamy energię elektryczną, która m.in. oświetla ulice w Szczecinie, napędza tramwaje i autobusy. Przepracowała już 60 tys. godzin, wymaga więc przeglądu i niezbędnych napraw.

Podczas tegorocznego postoju remontowego nasza turbina pojedzie w tym celu do Czech. Będzie to pierwsza taka procedura od początku działania EcoGeneratora. 

Wakacje w EcoGeneratorze pełne roboty

Jak co roku o tej porze, przez najbliższe tygodnie w EcoGeneratorze sporo będzie się działo. Wakacje w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie nie mają bowiem wiele wspólnego z wypoczynkiem. Choć w tym czasie instalacja przez kilka tygodni nie pracuje, na terenie zakładu praca wre.

– Ręce pełne roboty ma nasza brygada remontowa oraz pracownicy firm zewnętrznych, którzy na nasze zlecenie wykonują prace w ramach corocznego dużego postoju remontowego – informuje Anna Folkman, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. – W tym roku został on zaplanowany od 28 lipca, kiedy to rozpocznie się wygaszanie pierwszej linii spalania i będzie trwał do 14 września, tj. do czasu uruchomienia obu linii.

 

turbina ecogenerator, wiadomości szczecin

 

Wirnik sercem turbiny

Choć na obu liniach w połowie września będziemy już unieszkodliwiać odpady i produkować z nich energię cieplną dla potrzeb szczecińskiej sieci ciepłowniczej, to do 2 października niemożliwa będzie produkcja energii elektrycznej.

 

– Dopiero pod koniec września z Brna w Czechach, gdzie znajduje się fabryka producenta turbiny, do zakładu wróci jej najważniejsza część - wirnik – podaje Anna Folkman.

 

Wirnik składa się z wału (oraz łopatek), w którym energia cieplna pary wodnej jest zamieniana na energię mechaniczną, obracającego się wirnika turbiny. Przegrzana para wodna (400 stopni Celsjusza, 40 bar), powstaje w wyniku spalania odpadów i napędza wirnik, przepływając przez jego łopatki, do około 7 tys. obrotów na minutę! Wirnik turbiny sprzężony jest z wirnikiem generatora, którego ruch obrotowy w polu magnetycznym, indukuje siłę elektromotoryczną w uzwojeniach stojana, co powoduje przepływ prądu elektrycznego.

 

wirnik turbiny, ecogenerator, wiadomości szczecin

 

Aby wyjąć wirnik z turbiny o długości około 4,45 m i średnicy około 1,2 m, trzeba będzie zdemontować część obudowy dźwiękochłonnej, w której na co dzień znajduje się turbozespół oraz korpus samej turbiny. Będzie to możliwe przy użyciu suwnicy, znajdującej się w maszynowni. Dzięki niej, zdemontowany wirnik trafi na specjalny stojak transportowy i zostanie zabrany przez producenta.  

Po raz pierwszy od uruchomienia zakładu wirnik zostanie wyjęty i przewieziony ponad 600 km do fabryki producenta w Brnie, gdzie zostanie oczyszczony a zużyte elementy łopatek zostaną wymienione. Po tej wymianie wirnik zostanie też wyważony dynamicznie na specjalnym stanowisku diagnostycznym producenta turbiny, by zminimalizować drgania i zapewnić płynną pracę całego turbozespołu.

 

ecogenerator, wiadomości szczecin

 

Przeglądy techniczne

Standardowo w trakcie tegorocznego postoju zostaną przeprowadzone także inne prace zgodne z instrukcjami eksploatacji urządzeń. Wszystko po to, by zapewnić prawidłowe i bezpieczne działanie całej instalacji. Będzie to np. przegląd urządzeń kotłowych, remont rusztu, odżużlacza, remont obmurza kotłów, czyszczenie powierzchni ogrzewalnych, oczyszczenie instalacji – rurociągów, konstrukcji, torów kablowych, przegląd urządzeń pomocniczych kotłów, czyli instalacji oczyszczania spalin i oczyszczania ścieków oraz instalacji przygotowania wody. Prace obejmą też przegląd i naprawę kanału dolotowego, poboru wody z Duńczycy oraz kanału zrzutowego wody pochłodniczej.

 

turbozespół, ecogenerator, wiadomości szczecin

 

Turbozespół EcoGeneratora 

Turbozespół to turbina sprzężona z generatorem energii elektrycznej. Nasza turbina ma nominalną moc elektryczną 15,1 MWe. Podana wielkość jest mocą, którą maszyna może osiągnąć. W praktyce moc elektryczna wytwarzana na bieżąco to średnio 12-13 MWe i wynika ona z aktualnej wydajności kotłów oraz wielkości produkcji ciepła na potrzeby Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, która odbiera ciepło z zakładu do miejskiej sieci ciepłowniczej o mocy od 25 MWt. do 30 MWt. Z wytworzonej mocy elektrycznej ok. 2,5 MWe EcoGenerator zużywa na potrzeby własne do zasilenia urządzeń takich jak pompy, wentylatory, oświetlenie zakładu itd. Po odjęciu potrzeb własnych, moc elektryczna netto przesyłana do zewnętrznej sieci energetycznej wynosi ok. 9-10 MWe.

 

– Nasza turbina posiada trzy upusty pary. Para, która wykonała częściowo pracę mechaniczną i obniżyła swoje parametry energetyczne (temperaturę i ciśnienie) jest dosłownie „upuszczana” z odpowiednich stopni turbiny – mówi Anna Folkman. –  Para upustowa jest wykorzystywana przede wszystkim do podgrzewania wody z miejskiej sieci ciepłowniczej w wymiennikach ciepła oraz do zaspokojenia potrzeb własnych ZUO np. ogrzewania zakładu, przygotowania ciepłej wody użytkowej, podgrzania i odgazowywania wody zasilającej kotły, podgrzania powietrza do spalania w parowych podgrzewaczach powietrza.

 

Jednoczesna produkcja energii elektrycznej oraz cieplnej z upustów turbiny nazywa się kogeneracją. To najbardziej efektywny sposób wykorzystania energii wytworzonej z kotłów.

 

ecogenerator, wiadomości szczecin

 

EcoGenerator - generujemy dobrą energię! 

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 roku. Jest to zakład, który w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych odzyskuje energię produkując prąd i ciepło. To także jedna z najnowocześniejszych tego typu instalacji w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin. EcoGenerator chroni środowisko, ponieważ unieszkodliwia odpady, które zalegałyby na składowiskach odpadów.
 

Stay tuned!

Click the 'Follow' button to stay up to date with news from Szczecin. The most interesting posts can be found on Google News!