-2°

Czas na postój w EcoGeneratorze

Natalia Mróz

Natalia Mróz

Czas na postój w EcoGeneratorze

Przeglądy elementów instalacji, czyszczenie urządzeń i remonty to nie wszystko. Na testy wyślemy też kilkadziesiąt zaworów z maszynowni, do wnętrza wymienników wpuścimy specjalne kamery a z turbozespołu zostanie wypompowanych aż 6 ton oleju smarnego. Przez najbliższe tygodnie w EcoGeneratorze sporo będzie się działo, bo właśnie ruszył coroczny postój remontowy zakładu.

Wakacje w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie mają niewiele wspólnego z wypoczynkiem. Choć w tym czasie instalacja przez kilka tygodni nie pracuje, na terenie zakładu praca wre. Ręce pełne roboty ma nasza brygada remontowa oraz pracownicy firm zewnętrznych, którzy na nasze zlecenie, dokonują prac w ramach corocznego dużego postoju remontowego. W tym roku został on zaplanowany od 27 lipca, kiedy to rozpoczęło się wygaszanie pierwszej linii spalania, do 12 września, czyli powrotu do pracy obu linii.

- Postój remontowy instalacji jest konieczny, by można było wykonać niezbędne prace, które w czasie funkcjonowania zakładu nie są możliwe do przeprowadzenia i by móc tym samym, przygotować go do kolejnego sezonu grzewczego - informuje Anna Folkamn, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. - Pewien zakres tych prac, z uwagi na zużycie eksploatacyjne instalacji, wykonywany jest każdego roku. Zawsze jednak pojawiają się zadania dodatkowe.

Tak więc poza standardowym przeglądem dwóch linii, czyszczeniem kotłów, elektrofiltrów, silosów itd. w tym roku zaplanowano np. remont lejów zasypowych. To do nich prosto z bunkra za pomocą pięciotonowego chwytaka odpady trafiają na ruszt, do komory paleniskowej. Leje zyskają specjalne nakładki ze stali odpornej na ścieranie, które mają zapewnić im dłuższą żywotność. Jeśli już mowa o bunkrze z odpadami i chwytaku, to wymiany doczekają się także szyny jezdne wózków na dwóch suwnicach.

 

 

Wśród dodatkowych prac przewidziano również wymianę kilkudziesięciu zaworów dwóch kotłów, które znajdują się na ich elementach ciśnieniowych. Są to m.in. zawory odwadniające przegrzewacze pary, podgrzewacze wody i parowniki oraz zawory odpowietrzające powyższe elementy, które zostaną wymienione po raz pierwszy od czasu uruchomienia EcoGeneratora.

Uwadze nie umkną też wszystkie zawory bezpieczeństwa zlokalizowane na maszynowni, czyli w miejscu produkcji energii cieplnej i elektrycznej, gdzie znajdują się wymienniki ciepłownicze, stacje redukcyjne oraz turbozespół. Nasi pracownicy zdemontują około 30 takich zaworów. Zostaną one przekazane firmie zewnętrznej, która dokona ich przeglądu oraz sprawdzi ich nastawy przy udziale Transportowego Dozoru Technicznego na stanowisku prób poza zakładem.

- Szerszego zakresu prac doczeka się nasz turbozespół -  dodaje Anna Folkamn. - Oprócz czyszczenia chłodnic czy wymienników, w tym roku wypompowany zostanie cały olej smarny. To ok. 6 ton oleju. Dzięki temu możliwe będzie wyczyszczenie zbiornika oleju smarnego oraz przefiltrowanie całego oleju.

Podczas tegorocznego postoju remontowego skupimy się także na wymiennikach spaliny-spaliny, które znajdują się między instalacją mokrego oczyszczania spalin a filtrem workowym. Wymienniki te, to rury z teflonu, które posiadają długość ok. 8 metrów. Ich nieszczelności mogą wpływać na pracę filtra workowego, dlatego aby je zdiagnozować, będziemy do każdej z tych rur wprowadzać kamerę i sprawdzać od środka jej stan. 

Pod koniec postoju do EcoGeneratora dotrą dwa nowe chwytaki, które będą wykonane z jeszcze lepszej trudnościeralnej stali. Stare chwytaki zostaną wyremontowane i będą służyły jako dodatkowe wsparcie rezerwowe.

Przed postojem bunkier EcoGeneratora, który może pomieścić około 4 tys. ton odpadów został dokładnie oczyszczony. W czasie remontu będą się do niego sypać wyłącznie odpady z Gminy Miasto Szczecin.

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej przez kilka tygodni postoju zostaje wstrzymana. Odbiorcy są o tym fakcie powiadomieni i rezerwują sobie energię z innych źródeł a sam EcoGenerator musi zakupić energię elektryczną potrzebną na czas postoju.

EcoGenerator - generujemy dobrą energię!

 

 

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 roku. Jest to zakład, który w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych odzyskuje energię produkując prąd i ciepło. To także jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin.

Stay tuned!

Click the 'Follow' button to stay up to date with news from Szczecin. The most interesting posts can be found on Google News!