Wojewódzkie Prezentacje Taneczne „A teraz my”

Natalia Mróz

Natalia Mróz

Wojewódzkie Prezentacje Taneczne „A teraz my”

XX Prezentacje Taneczne „A teraz my” - sztandarowa i największa impreza organizowana przez Pałac Młodzieży w Szczecinie, skupiająca co roku około 1600 uczestników z naszego regionu. Jest to przegląd dorobku artystycznego dzieci i młodzieży z całego województwa cieszący się od lat niesłabnącą popularnością.

Impreza przyczynia się do promowania aktywności artystycznej oraz wymiany doświadczeń nauczycieli ze szkół i domów kultury ze Szczecina oraz województwa zachodniopomorskiego a także instruktorów z prywatnych szkół tańca. Przez te wszystkie lata łącznie na scenie przed publicznością zaprezentowało się ponad 32.000 tancerzy ze Szczecina i okolic np. Goleniowa, Gryfic, Barlinka, Stargardu, Przelewic, Trzebieży, Gryfina, Nowogardu /ok.1600 rocznie/.


Zmiana formuły imprezy

Od roku 2012 Konkurs stał się przeglądem Prezentacji tanecznych, w których mogą wziąć udział zespoły złożone z uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz dzieci i młodzieży placówek wychowania pozaszkolnego. Każde z nich otrzymuje pamiątkowy medal / statuetkę oraz dyplom uczestnictwa.

Do XIV edycji Prezentacje taneczne „A teraz my” odbywały się w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej nr 35 w Szczecinie, natomiast ze względu na rosnącą liczebność zespołów od roku 2015 odbywały się one w Zespole Obiektów Sportowych Szczecińskiego Domu Sportu przy ul. Wąskiej w Szczecinie.

- Cieszące się coraz większym zainteresowaniem szkoły tańca traktują naszą imprezę jako otwarcie sezonu tanecznego, ponieważ z choreografią zaprezentowaną podczas Prezentacji, jeżdżą zdobywając medale na Mistrzostwach Polski oraz nagrody podczas licznych festiwali i konkursów tanecznych. Jest to bowiem nie tylko konfrontacja tanecznych osiągnięć rówieśników ale i bogata wymiana doświadczeń nauczycieli i instruktorów - informuje Izabela Ginet z Pałacu Młodzieży. 


Historia

Geneza imprezy sięga 2001 roku, kiedy to impreza nosiła nazwę Artystyczna Interdydakta. Składała się ona z trzech prezentacji konkursowych: teatralnych, wokalnych oraz tanecznych, z których profesjonalne jury wybierało laureatów do Koncertu Galowego.

- Odbywał się on w Teatrze Polskim w Szczecinie, Miejskim Ośrodku Kultury w Policach oraz w Operze na Zamku w Szczecinie - mówi Izabela Ginet. - Podczas Koncertu najlepszym młodym artystom wręczane były nagrody Prezydenta Miasta Szczecin, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Zachodniopomorskiego oraz Dyrektora Pałacu Młodzieży.

Z biegiem lat z powodu rosnącej liczby organizowanych konkursów dla młodych wokalistów i zespołów teatralnych do udziału w przeglądzie zgłaszały się głównie zespoły taneczne. Dynamiczny rozwój środowiska tanecznego pozwolił na stworzenie nowej, oryginalnej formy przeglądu dorobku artystycznego tancerzy pod nazwą Prezentacje taneczne „A teraz my”, co w przestrzeni artystycznej wpisało się coroczny kalendarz wydarzeń i traktowane jest przez samych instruktorów, jako otwarcie sezonu tanecznego.

Bleiben Sie auf dem Laufenden!

Klicken Sie auf die Schaltfläche 'Folgen', um über die Nachrichten aus Stettin auf dem Laufenden zu bleiben. Die interessantesten Beiträge finden Sie in Google News!