19°

Pamięć i wspomnienia. Zaproszenie na spotkanie do Dąbia

Katarzyna Bazylińska

Katarzyna Bazylińska

Pamięć i wspomnienia. Zaproszenie na spotkanie do Dąbia

Jakie historie przywieźliśmy w walizkach? Spotkanie „Pamięć i wspomnienia” już 22 lipca w Dąbiu.

Jak pamiętamy miejsca, z których przybyli nasi rodzice i dziadkowie? Jakie historie kryją się w walizkach, przedmiotach, fotografiach, które osadnicy przywieźli na Ziemie Zachodnie? Jaką pamięć zastali oni tutaj, na ziemiach, które dopiero mieli oswajać? Jak to wpływa na nas dziś?
Właśnie teraz, w 80. rocznicę zakończenia wojny i początku wielkiego eksperymentu migracji ludności w tej części Europy, Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” i Miejska Biblioteka Publiczna zachęcają do rozmowy o tym, co tak naprawdę tworzy mapę naszej wspólnej pamięci.

 

– Zapraszamy na spotkanie, które nazwaliśmy „Pamięć i wspomnienia”. Otwiera ono nasz cykl rozmów literacko-historycznych z okazji 80-lecia zakończenia II wojny światowej – zapowiada Kinga Rabińska ze Stowarzyszenia „Oswajanie miasta” – Spotykamy się w Dąbiu, w filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej, co jest też symboliczne ze względu na chronologię zdobywania w 1945 roku obszarów wchodzących obecnie w granice Szczecina. Dąbie było pierwsze, dlatego też jest pierwszym przystankiem dla naszych rozmów.

 

zdjęcie przedstawiające grupę osób, oswajanie miasta, wiadomości szczecin, fot. g. iłowiecka

 

 


– Tych, którzy nie mogą dołączyć do spotkania, zapraszamy przed ekrany, bo będzie ono transmitowane online na portalu wszczecinie.pl – dopowiada Krzysztof Lichtblau z Miejskiej Biblioteki Publicznej, który poprowadzi rozmowę – Warto, bo będą z nami niezwykłe rozmówczynie. 


Spotkanie „Pamięć i wspomnienia”
Wtorek, 22 lipca, o godz. 18:00
Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Dziennikarskiej 39 w Dąbiu.

Wydarzenie jest bezpłatne.

W rozmowie udział wezmą:
•    Weronika Fibich – artystka i kuratorka zdarzeń performatywnych, od lat związana z Ośrodkiem Teatralnym KANA w Szczecinie. W swojej twórczości łączy teatr, dokument i działania w przestrzeni publicznej, podejmując tematy (nie)pamięci i tożsamości pogranicza.
•    Brygida Helbig – pisarka i literaturoznawczyni pochodząca ze Szczecina, autorka książek o tematyce migracyjnej i tożsamościowej, nominowanych do Nagrody Nike. Łączy doświadczenia polsko-niemieckie i aktywnie działa na rzecz dialogu między kulturami – obecnie pełni rolę pisarki miejskiej Szczecina w ramach kilkumiesięcznego stypendium przyznawanego przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej.
•    Agnieszka Kuchcińska-Kurcz – dziennikarka i muzealniczka, inicjatorka i twórczyni Centrum Dialogu Przełomy – miejsca opowiadającego o powojennej historii Pomorza Zachodniego. Autorka wielu reportaży i wystaw o losach mieszkańców regionu, świadków historii i przełomowych wydarzeniach.

 

grafika do pamięć i wspomnienia, wiadomości szczecin



Kolejne rozmowy o historii lokalnej z zaproszonymi autorami i twórcami planowane są we wrześniu i w październiku w innych filiach MBP w osiedlach, które wchodzą obszar rewitalizacji. 

Organizator: Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”
Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, punkt sąsiedzki „u Krysi”
 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Miasto Szczecin.

Bleiben Sie auf dem Laufenden!

Klicken Sie auf die Schaltfläche 'Folgen', um über die Nachrichten aus Stettin auf dem Laufenden zu bleiben. Die interessantesten Beiträge finden Sie in Google News!