Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Znamy już kalendarz na kolejny sezon żeglarski

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Znamy już kalendarz na kolejny sezon żeglarski
   Znamy już kalendarz na kolejny sezon żeglarski
   Znamy już kalendarz na kolejny sezon żeglarski
   Znamy już kalendarz na kolejny sezon żeglarski
   Znamy już kalendarz na kolejny sezon żeglarski
   Znamy już kalendarz na kolejny sezon żeglarski

   Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nią kolejny sezon żeglarski. W tym roku czeka nas sporo rejsów, kursów no i oczywiście regat.

   Co prawda oficjalna inauguracja sezonu żeglarskiego w Centrum Żeglarskim zaplanowana jest na 11 maja, ale to nie oznacza, że do tego czasu na przystani przy ulicy Przestrzennej nic się nie będzie działo. Jeśli pogoda się utrzyma, to łódki zostaną zwodowane i zajęcia z sal treningowych przeniosą się na wodę. Ale wróćmy do samego sezonu i planu wydarzeń. Bo tych będzie całkiem sporo. Od kwietnia do października zorganizujemy kilkanaście szkoleń, regat, wypoczynków, rejsów i obozów.

   W tym roku Centrum Żeglarskie zorganizuje aż 12 kursów na sternika motorowodnego. Pierwszy odbędzie się w weekend 12-14 kwietnia.

   - Kurs motorowodny podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną. Pierwsza obejmuje zagadnienia z zakresu m.in. budowy jachtów motorowych, manewrowania, podstaw locji, przepisów prawa i ratownictwa wodnego. Podczas zajęć praktycznych kursanci poznają m.in. prowadzenie i obsługę jachtu motorowego, kotwiczenie, cumowanie, kierowanie załogą, podstawowe węzły żeglarskie oraz podstawowe manewry, tj. odejście od nadbrzeża, podejście do kei, pływanie kursem prostym i cyrkulacje - informuje Celina Wołosz, rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego.  

   Zdany egzamin na patent sternika motorowodnego daje uprawnienia do prowadzenia łodzi motorowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń długości, a także możliwość prowadzenia jachtów motorowodnych do 12m długości po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich 2 mile morskie od brzegu w porze dziennej.

   W ramach weekendowych kursów będzie można zdobyć uprawnienia żeglarza jachtowego. Możliwości zdobycia takiego patentu będzie sporo. Od maja do października w każdy weekend takie szkolenia będą organizowane dla dorosłych.

   - Patent żeglarza jachtowego będzie można zdobyć także w ramach organizowanych dla młodzieży półkolonii. Aby zdobyć uprawnienia należy mieć ukończone 14 lat, zdać egzamin oraz mieć zgodę obojga rodziców w przypadku osoby niepełnoletniej - dodaje Celina Wołosz. 

   Patent uprawnia do pływania jachtami żaglowymi po wodach śródlądowych bez ograniczeń długości i powierzchni żagla oraz do prowadzenie jachtów żaglowych o dł. kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych, a pozostałych wodach morskich do 2 Mm od brzegu w porze dziennej.

   11 maja oficjalnie rozpoczniemy sezon żeglarski, a wraz z nim sezon regatowy. W tym roku Centrum Żeglarskie zorganizuje 9 wydarzeń regatowych dla klas: Optimist, Laser, Finn, Hans 303, 505, jachtów balastowych. Ponadto na przystani będziemy gościć zawodników kajak polo oraz jachty sterowane radiowo. Kalendarz regat na sezon 2024:

   1.

   Międzynarodowy Turniej w Kajak Polo

   10-12.05.24

   Centrum Żeglarskie

   2.

   O Puchar Magnolii

   18-19.05.24

   Centrum Żeglarskie

   3.

   Eliminacje do Mistrzostw Polski w klasie IOM/F5E  i 10R/F5-10

   24-26.05.24

   Centrum Żeglarskie

   4.

   Puchar Dnia Dziecka

   1-2.06.24

   Centrum Żeglarskie

   5.

   Szczecin Fair Play

   26-28.07.24

   Centrum Żeglarskie

   6.

   Regaton

   24-25.08.24

   Centrum Żeglarskie

   7.

   Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowców w Kajak Polo

   6-8.09.24

   Centrum Żeglarskie

   8.

   Regaty 505

   28-29.09

   Centrum Żeglarskie

   9.

   Oderman Cup

   28-29.09.2024

   Trzebież

   10.

   Nadzieja Sportu

   12-13.10.24

   Centrum Żeglarskie

    

   Największymi i zarazem najważniejszymi regatami tego sezonu będą regaty the Tall Ships Races, w których wystartują nasze trzy jednostki: Dar Szczecina, Zryw i Urtica. Młodzi żeglarzy popłyną w dwóch etapach:

   • I (22.06.2024 – 13.07.2024)  Szczecin – Kłajpeda (Litwa) – Helsinki (Finlandia) – Tallin (Estonia)
   • II (13.07.2024 – 05.08.2024)  Tallin (Estonia) – Turku (Finlandia) – Mariehamn (Wyspy Alandzkie) – Szczecin

   - Rekrutacja załóg na Regaty trwa do 29 lutego. Aby zostać członkiem Żeglarskiej Reprezentacji Szczecina należy: najpóźniej w dniu 20.06.2024 r. mieć ukończone 18 lat, mieszkać, uczyć się lub pracować w Polsce być osobą kreatywną i niebojącą się wyzwań oraz znać co najmniej jeden język obcy w stopniu komunikatywnym - mówi Celina Wołosz.  

   Oczywiście nie zabraknie także aktywności wakacyjnych. Latem zapraszamy na aktywne półkolonie wypełnione sportowymi atrakcjami. Proponujemy 5 dni aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zaplanowaliśmy 5 tygodniowych turnusów w terminie  od 1 lipca do 23 sierpnia. Na zajęcia zapraszamy dzieci i młodzież od 7 do 14 roku życia. Uczestnicy będą mogli nauczyć się współdziałać w grupie, spędzając wspólnie czas na grach i zabawach na świeżym powietrzu. Rekrutacja startuje 2 kwietnia 2024 r.

   Po więcej aktualności i informacji na temat działalności Centrum Żeglarskiego zapraszamy na naszą stronę internetową www.centrumzeglarskie.pl oraz na nasz profil na Facebooku Centrum Żeglarskie.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!