Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Wspominamy Mirę Urbaniak i Jerzego Porębskiego podczas „Shanties”

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Wspominamy Mirę Urbaniak i Jerzego Porębskiego podczas „Shanties”
   shanties22(1).jpg
   shanties22(2).jpg
   shanties22.jpg

   W Krakowie rozpoczął się Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”. Podczas czterodniowego festiwalu szantowego nie zabraknie wspomnień o tych, którzy odeszli na wieczną wachtę oraz nagrody im. Moniki Szwai.

   Ponad 40 lat temu w Krakowie narodziła się tradycja słuchania żeglarskich pieśni, dzięki której dzisiaj mamy do czynienia z międzynarodowym Festiwalem Piosenki Żeglarskiej „Shanties”. Co roku nasza szczecińska delegacja wyjeżdżał do stolicy Małopolski, aby wziąć udział w tym wyjątkowym muzycznym spektaklu. Nie inaczej jest w tym roku. W tym roku nasz zespół odpowiada za organizację koncertów upamiętniających Jerzego Porębskiego i Mirę Urbaniak.

   W piątek o godz. 19.00 odbędzie się koncert pamięci Jurka Porębskiego "Dziękuję Ci, Wielka Wodo..." Koncert jest przypomnieniem wybranych piosenek zmarłego w sierpniu ub. r. Jerzego Porębskiego, „barda ze Świnoujścia”, układających się w muzyczną opowieść o prawdzie naszego losu, zrodzonej w morzu i wśród ludzi morza. Żeby żyć mądrzej, ładniej i z uśmiechem. Koncert wypełnią również wspomnienia o „Porębie” jako muzyku, kompozytorze, człowieku morza, naukowcu, poecie i przyjacielu. W czasie i po koncercie można będzie zakupić cegiełkę na budowę rzeźby z brązu. Jurek „siądzie” na Placu Rybaka w Świnoujściu, w sierpniu 2022 r.

   Z kolei w sobotę o godz. 17.00 zaplanowano koncert pamięci Miry Urbaniak "Ptaki oceanów". To koncert w którym zabierzemy publiczność na pokłady żaglowców, opowiemy o niesamowitych wyprawach i ludziach pokładu. Ptakami oceanów nazywano wielkie żaglowce, ale tą nazwą można też określić ludzi, którzy morzu i żeglowaniu poświęcili sporą cześć swojego życia. Takimi osobami byli Mira Urbaniak czy Jurek Porębski, którzy odpłynęli w ubiegłym roku "gdzieś, tam na krańce wielkiej wody".  Będzie nieco wspomnień, ale nie smutnych, dużo pozytywnej energii i muzyki morza w doskonałym wykonaniu.

   Tradycyjnie, w niedzielę przyznana zostanie Nagroda Prezydenta Miasta Szczecin im. Moniki Szwai za najlepszy tekst piosenki premierowej.

   Szczegółowy opis wydarzenia i harmonogram koncertów można znaleźć na www.shanties.pl.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!