Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   15°

   V Festiwal Orkiestr Dętych rozstrzygnięty!

   Hanna Pieczyńska

   Hanna Pieczyńska

   V Festiwal Orkiestr Dętych rozstrzygnięty!

   W Teatrze Letnim odbył się festiwal orkiestr dętych. Poznaliśmy również jego zwycięzcę.

   Wydarzenie przyciągnęło mnóstwo mieszkańców. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem wpatrywali się i słuchali występów uczestników. Do Szczecina przyjechało kilkuset muzyków reprezentujących różne miasta. Ostatecznie zwycięzcą V Festiwalu Orkiestr Dętych Szczecin 2022 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin została Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej. Gratulujemy :)

   Dziecięco Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej powstała w 1998r., przy Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej. Staraniem dyrektora tej instytucji Andrzeja Kała zespół ten powstał od  podstaw,  jako Dziecięca Orkiestra Dęta.  Z biegiem lat jednak trzon orkiestry zaczęła stanowić dorastająca młodzież, stąd więc dzisiejsza nazwa zespołu. Od początku istnienia orkiestra wspierana jest przez licznych sponsorów, a zwłaszcza przez jednostkę OSP we Wręczycy Wielkiej.  Dzięki hojności temu sponsorów możliwe jest systematyczne wzbogacanie instrumentarium, a także biblioteki nutowej. Corocznie Zarząd OSP przekazuje znaczną kwotę na wsparcie orkiestry. Pomaga to lepiej  organizować jej działanie i zadbać o poza dydaktyczne elementy  pracy. Od samego początku istnienia, Orkiestra wpisana jest w krajobraz kulturowy gminy Wręczyca Wielka, zaznaczając swoje  istnienie na wszystkich uroczystościach gminnych w ramach obchodów świąt państwowych i kościelnych, imprez,  uroczystości środowiskowych i regionalnych. Pierwsze jej występy odbywały się właśnie pod dachem siedziby strażaków, co zbudowało nierozerwalną do dziś wieź.  Szeregi orkiestry każdego roku zasilają nowi kandydaci, bowiem przy orkiestrze prowadzona jest nauka gry na instrumentach dętych oraz perkusyjnych.

   Z orkiestrą współpracuje grupa mażoretek, również laureatka wielu konkursów, która na pokazach i koncertach wzbogaca wizerunek podczas artystycznych prezentacji.
    

   Ostatnie, największe sukcesy orkiestra osiągnęła właśnie w Niemczech na Euro Cup - Bosel 2018, gdzie zdobyła Grand Prix, pokonując 36 formacji z całego kontynentu oraz w 2019 r. w Hiszpanii w ramach Festiwalu „Golden Sardana”, również zdobywając Grand Prix. W 2019 roku Orkiestra zajęła I Miejsce w XLVII Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu oraz I Miejsce w XXXV Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Świeciu 21.06.2019r. 

   Ponad 20 letnia historia, to dorobek repertuarowy obejmujący  ponad 400 utworów z każdego rodzaju muzyki; od klasycznej, rozrywkowej, operowej   i operetkowej, filmowej po standardy jazzowe i muzykę współczesną.

   Cyklicznie, od 10 lat orkiestra występuje w ramach "Koncertu z Gwiazdą", imprezy, której pomysł zrodził się na scenie Gminnego Ośrodka Kultury.  Do tej pory wystąpiła z takimi gwiazdami jak Iwona Socha, Zbigniew Wodecki, Justyna Steczkowska, Kayah, Maryla Rodowicz, ponadto z formacją Trzech Tenorów - Adamem Zdunikowskim, Adamem Sobierajskim i Dariuszem Stachurą, z instrumentalistą Marcinem Wyrostkiem oraz wokalistką Kasią Cerekwicką. Tegoroczną gwiazdą był rodzinny zespół Pospieszalskich. Zawsze są to znakomite prezentacje. Zaskakujące i zachwycające poziomem oraz kunsztem wykonania, tym bardziej, że poziom ten jest wykreowany przez dzieci i młodzież. Nic więc dziwnego, że każda taka prezentacja cieszy się wielką sympatią oraz uznaniem słuchaczy.

   Kapelmistrz

   Od początku istnienia orkiestry jej dyrygentem jest Bartłomiej Pięta – muzyk Filharmonii Częstochowskiej, którego praca cechuje się ogromną dbałością o poziom artystyczny wykonywanych utworów.

   Przez ponad 24 lata, pod okiem tego samego kapelmistrza - Bartłomieja Pięty, orkiestra wypracowała poziom, który zachwyca nie tylko rodzimych słuchaczy i sympatyków. Zespół koncertuje i konkuruje na scenach całego kraju, oraz na scenach Europy, m.in. we Włoszech, Francji, Luxemburgu, Danii, Niemczech, Hiszpanii.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!