Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   10°

   Regatowy koniec września. Optimisty wypłyną na Odrę, a „505” na duże Dąbskie

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Regatowy koniec września. Optimisty wypłyną na Odrę, a „505” na duże Dąbskie

   Ostatni weekend września będzie obfitował w żeglarskie zmagania. Już 28 września odbędą się drugie regaty o Puchar Kapitana Borchardta. Na Odrze powalczą ze sobą zawodnicy pływający na optimistach i deskach windsurfingowych. Z kolei na jeziorze zaroi się od najszybszych łódek, które zmierzą się w finale Pucharu Polski klasy 505.

   Zapraszamy do wspólnego kibicowania. W sobotę, 28 września będziemy mieli okazję zobaczyć prawdziwą żeglarską walkę w wykonaniu najmłodszych wilków morskich. Na Odrze zaroi się od małych żagielków. Przed nami drugie już regaty o Puchar Kapitana Borchardta. Pierwsze zawody zostały zorganizowane rok temu przy okazji stulecia jednostki.

   Wyścigi będą odbywać się między Mostem Długim, a Trasą Zamkową. Ścigające się jednostki będzie można oglądać ze szczecińskich bulwarów. Regaty rozegrane zostaną w klasie Optimist (A, B) oraz Windsurfing Bic Techno 293 w kategoriach 4.0; 5.8; 6.8 i 7.8. Start jest bezpłatny!

   Organizatorem regat jest Centrum Żeglarskie oraz Fundacja im. Karola Olgierda Borchardta. Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową (biuro@centrumzeglarskie.pl) – do dnia 26.09.2019 r. do godz. 22.00 oraz w biurze regat (namiot) na Wyspie Grodzkiej w dniu 28.09.2019 r. w godzinach: 10.00-11.00.

   Zwycięzcy otrzymają puchary i dyplomy. Wszyscy zawodnicy otrzymają okolicznościowe upominki. Regaty są organizowane w formie zabawy i nie wliczają się do ogólnie prowadzonego rankingu zawodników.

    

   Program regat, 28.09.

   11.30 uroczyste otwarcie regat na jednostce Kapitan Borchardt 

   11.45 odprawa z sędziami (podanie komunikatu o godzinie rozpoczęcia I wyścigu dla grupy A, B, Windsurfing Bic Techno)  

   15.00 zakończenie regat na jednostce Kapitan Borchardt

    

   „505” powalczą na jeziorze

   W tym samym czasie na wodach Jeziora Dąbie będą odbywać się finałowe regaty Pucharu Polski klasy 505. Regaty odbędą się w weekend 28-29 września.

   Tegoroczna edycja Pucharu Polski klasy 505 to sześć imprez w różnych miejscach kraju. Do tej pory żeglarze ścigali się w Gdańsku, Gdyni, Pucku, Ustce i Dziwnowie. Regaty na Finał Sezonu Pucharu Polski Klasy 505 odbędą się w Szczecinie. 505 to jedna z najszybszych jednokadłubowych łodzi mieczowych na świecie. Ich cechą charakterystyczną są „skrzydlaty” kształt kadłuba oraz wielki, 27-metrowy, symetryczny spinaker.

   505-tka została zaprojektowana w 1953 roku przez Johna Westella. Początkowo 18-stopowy jacht o nazwie Coronet, kandydat na nową klasę olimpijską, został zmodyfikowany na prośbę francuskiego stowarzyszenia żeglarskiego Canteon. Członkowie tej floty ścigali się na jachtach formuły dość mocno otwartej z ograniczeniem długości do 5 m. Przepisy Canteonu pozwalały jednak na 5 cm tolerancji długości kadłuba i gdy konstruktor modyfikował Coroneta, wykorzystał maksymalną długość dozwoloną przepisami. Stąd nazwa – 505. Łódź szybko znalazła swoich zwolenników. Wybudowano już ponad 9000 egzemplarzy.

   Podejście do ścigania się i żeglowania na „pięćsetpiątkach” jest wyjątkowe. Wielu zawodników ma na koncie tytuły olimpijskie oraz tytuły Mistrzostw Świata w innych klasach. Pomimo to, w klasie 505 nikt nie ukrywa łódek pod pokrowcem i nie trzyma ustawień jachtu w tajemnicy.

   Załogi wspierają się, przekazując sobie wszelkie informacje dotyczące trymu i ustawiania łodzi, technik żeglowania, taktyki itp. Zwyczajowo na imprezach rangi Mistrzostw Świata najlepsze ekipy udostępniają swoje jachty – można je obejrzeć, fotografować i mierzyć. Niedoświadczone załogi zawsze mogą liczyć na pomoc bardziej zaawansowanych kolegów. Pozwala to szybko robić postępy w regatowej edukacji.

    

   Program regat:

   Piątek 27.09.2019

   18:00-20:00 Trening dla ochotników oraz zapisy do regat

    

   Sobota 28.09.2019

   08:00-08:30 Zapisy do regat

   09:30 Odprawa sterników

   11:00 Rozpoczęcie wyścigów (4 wyścigi)

    

   Niedziela 29.09.2019

   11:00 Rozpoczęcie wyścigów (3 wyścigi)

   Współorganizatorem regat jest Polskie Stowarzyszenie Klasy 505.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!