Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   10°

   Lista nominowanych do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Lista nominowanych do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich

   W piątek poznaliśmy listę nominowanych do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich za działalność w 2022 roku. Nagrody są ukłonem w kierunku środowiska żeglarskiego i jego tradycji. Już 25 marca br. na stronie internetowej nagród opublikowana zostanie lista laureatów. W tym roku zostaną one przyznane w dziewięciu kategoriach.

   NAGRODA L. MĄCZKI

   Zygmunt Kowalski – znakomity kapitan jachtowy, członek Yacht Klubu Polski Szczecin, Klubu Kapitanów Jachtowych w Szczecinie, Klubu Żeglarzy Samotników, dziennikarz. Jeden z najwybitniejszych szczecińskich działaczy żeglarskich. Uczestnik wielu regat, w tym: Regat Samotnych Żeglarzy, Operacja Żagiel’76, 80, 82, Cutty Sark Tall Ships Races 1984. Wieloletni instruktor żeglarstwa w Centralnym Ośrodku Żeglarskim PZŻ w Trzebieży. Poprowadził około 100 rejsów pełnomorskich, w tym na harcerskim s/y „Totem” wokół Wysp Brytyjskich, przez Kanał Kaledoński - było to drugie przejście polskiego jachtu tą trasą (1969); przepłynął około 90 tysięcy Mm. W latach 1962-1976 związany ze szczecińskim harcerstwem wodnym, współinicjator i koordynator budowy Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Szczecinie.

   Maciej Sodkiewicz – wybitny kapitan jachtowy. Od lat konsekwentnie realizuje arktyczne projekty, w tym w 2015 r. poprowadził s/y „Barlovento II” na rekordową północną szerokość 82 st. 37’018 N, był także pomysłodawcą wyprawy arktycznej Rosyjska Arktyka Sekstant Expedition 2013. W 2022 r. zorganizował i poprowadził na s/y „Inatiz” wyprawę żeglarską Lodowe Krainy 2022 – Hudson Bay Expedition. Jej celem była kanadyjska zatoka Hudsona i Basen Foxe’a. W czasie tej wyprawy pokonał ponad 11 tys. mil morskich. W swoich nieprzeciętnych podróżach żeglował po wodach wokół Alaski, Antarktydy, Archipelagu Svalbard, Grenlandii, Islandii, przylądka Horn, Patagonii, dotarł także do Afryki Zachodniej.

   Stanisław Żyła – zasłużony kapitan jachtowy, szkoleniowiec, regatowiec, działacz żeglarski, popularyzator żeglarstwa. Uczestnik wielu rejsów śródlądowych i morskich. Wielokrotnie żeglował po Bałtyku, brał udział w Operacji Żagiel 1974 z okazji 1000-lecia Gdańska. Łącznie przepłynął ponad 13 tysięcy mil morskich. Z żeglarstwem związany od lat ’50 XX wieku. Pierwsze żeglarskie kroki stawiał w Gdańsku, skąd przeniósł się do Szczecina. Działał w Akademickim Związku Sportowym, Klubie Sportowym „Stal” Szczecin, Sekcji Żeglarskiej Klubu Sportowego „Stal Stocznia” Szczecin i Yacht Klubie Polski Szczecin. Uczestnik wielu regat, między innymi 5-krotny zwycięzca regat Jesiennych o „Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbie”, także regat Rodzinnych, Dni Morza w Świnoujściu, o Puchar YKP Szczecin. Przez lata organizował i prowadził rejsy szkoleniowo-stażowe, w tym dla młodzieży. Zasłużony działacz żeglarski i popularyzator edukacji wodnej. Przyczynił się do reaktywacji Yacht Klubu Polski Szczecin, wieloletni jego komandor.

   REJS ROKU

   Rejs szkoleniowy „Daru Szczecina” Islandia 2022 - etapowy rejs szkoleniowy, którym dowodzili kpt. Wojciech Kaczor i kpt. Wojciech Maleika. Odbył się na trasie: Szczecin – Stavanger – Reykjavik – Bergen – Szczecin. Dar Szczecina” dopłynął wraz z młodzieżą do Wysp Owczych i Islandii. W trakcie rejsu młodzież uczyła się żeglowania w zmiennych warunkach pogodowych. Przez dwa miesiące wędrówki po wodach Morza Północnego, Atlantyku, Morza Bałtyckiego, pokonano 3600 mil morskich. W rejsie wzięło udział 48 młodych załogantów. Organizatorem rejsu było Centrum Żeglarskie i Miasto Szczecin.

   Polsko-Ukraiński młodzieżowy rejs po Zalewie Szczecińskim - inicjatorem 11-dniowego rejsu żeglarskiego po Zalewie Szczecińskim był znany kpt. jachtowy Maciej Krzeptowski. We współpracy ze Szczecińską Szkołą Pod Żaglami, Rotary Klub Szczecin, Centrum Żeglarskim zorganizował rejs dla polskiej i ukraińskiej młodzieży. Współorganizatorem i komandorem rejsu był kpt. Jerzy Szwoch, prezes Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami. Latem 2022 roku dziesięciu Ukraińców i piętnastu Polaków w wieku od 13 do 17 lat popłynęło na ośmiu łodziach typu „Carina” wodami Zalewu Szczecińskiego, Świny, Zatoki Pomorskiej, Zalewu Kamieńskiego, Dziwny. Portem wyjścia i powrotu było Centrum Żeglarskie w Szczecnie. Po drodze zawinięto do siedmiu marin: Trzebieży, Nowego Warpna, Świnoujścia, Dziwnowa, Wolina, Stepnicy, Lubczyny. W trakcie młodzież przeszła szkolenie żeglarskie i zwiedziła wybrane porty estuarium Odry.

    Rejs dookoła Europy: Szczecin - Grosseto - kapitan Mirosław Lewiński, siedem lat po rejsie dookoła świata śladami Władysława Wagnera w latach 2010-2015, na swoim jachcie „Ulysses”, ponownie wyruszył na wielką wyprawę. Tym razem celem rejsu jest Madagaskar. W pierwszym etapie, który rozpoczął się w sierpniu 2022 roku z Trzebieży dopłynął do Grosetto w Toskanii. Żeglował przez Kanał Kiloński, Morze Północne, Kanał La Manche, Zatokę Biskajską, Atlantyk, Cieśninę Gibraltarską, aby dotrzeć na Morze Śródziemne. Po drodze zawinął do portów na terenie Niemiec, Niderlandów, Francji, Hiszpanii i Portugalii. Na Morzu Śródziemnym odwiedził wyspy: Majorkę, Korsykę, Sardynię, Giglio. Port docelowy pierwszego etapu - Grosetto w Toskanii, osiągnął w październiku 2022 roku.

    

    

   ŻEGLARZ ROKU


   Tomasz Odzioba – znakomity żeglarz regatowy, startował w wielu regatach żeglarskich zajmując czołowe miejsca. W 2022 roku zdobywca: srebrnego medalu w największych regatach żeglarzy samotnych na Bałtyku – Sillverruder Challenge of the Sea (w grupie jachtów 30-35 stóp) i zwycięzca Międzynarodowych Regat o Puchar „Gryfa Pomorskiego” rozgrywanych na bałtyckiej 300 milowej trasie (klasa ORC, Doublehanded). Ponadto zajął pierwsze miejsce w Regatach Unity Line (w grupie samotników) i czwarte miejsce w Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o „Puchar Poloneza” (klasa ORC). W minionym roku uczestniczył także z powodzeniem w innych lokalnych regatach, zajmując czołowe miejsca.

   Michał Urtnowski – utytułowanym zawodnik sekcji żeglarskiej dla osób z niepełnosprawnością w Centrum Żeglarskim w Szczecinie. Od 2020 roku pływa w klasie Hansa 303, a jego trenerem jest Wojciech Paluszkiewicz. W 2022 roku odniósł wiele sukcesów: zajął pierwsze miejsce w parach i trzecie w singlu, w regatach Disabled Sailing – Polish Cup 2022, pierwsze miejsce w singlu w zawodach RegatON 2022, drugie miejsce w parach w regatach RegatON 2022 oraz także drugie, w regatach w Dźwirzynie. Michał Urtnowski zajmuje się także promocją żeglarstwa wśród osób z niepełnosprawnością ruchową. Uczestniczył w szkoleniach Mrągowie i w Barlinku.

   Mirosław Lewiński – kapitan jachtowy, członek Yacht Klubu Polski Szczecin, Rotary Club Szczecin, wielkopolanin z pochodzenia, od wielu lat związany ze Szczecinem. Pływał na żaglowcu „Pogoria”, na którym w 1990 roku pełnił funkcję III oficera i lekarza w czasie półrocznego rejsu z Karaibów przez Atlantyk do Polski. Swoje licealne marzenie o rejsie dookoła świata zrealizował w latach 2010 - 2015. Na jachcie „Ulysses” opłynął świat śladami Władysława Wagnera, pokonując prawie 45 tys. mil morskich, z czego 10 tys. samotnie. W tym czasie przez pokład „Ulyssesa” przewinęło się ponad 30 załóg, w sumie ponad 150 osób. W 2022 roku ponownie wyruszył na wielką wyprawę. Tym razem jego celem jest wyspa Madagaskar i morska włóczęga po morzach i oceanach.

    

   REGATOWIEC ROKU

   Maksymilian Burdziej – zawodnik klasy ILCA, od 2010 roku pływał na jachtach klasy Optimist, następnie od 2016 roku trenował w klasie Laser. Obecnie jest członkiem Regatowej Reprezentacji Szczecina. W 2022 roku zdobył drugie miejsce w rankingu Pucharu Polski, pierwsze miejsce w regatach Finału Pucharu Polski, trzecie miejsce w regatach Pucharu Europy i pierwsze miejsce w regatach Pucharu PSKL U21. Pomimo młodego wieku osiągnął znaczące sukcesy w żeglarstwie.

   Joanna Cymerman i Małgorzata Górnisiewicz – zawodniczki klasy 420, są członkiniami Regatowej Reprezentacji Szczecina. Rok 2022 był dla nich najbardziej udanym sezonem: zdobyły drugie miejsce w Mistrzostwach Polski kobiet, drugie miejsce w rankingu Pucharu Polski kobiet oraz trzecie miejsce w rankingu Pucharu Polski w klasyfikacji ogólnej w klasie 420. Zajęły także medalowe miejsca w zawodach o Puchar PZŻ, Puchar Gdyni i Puchar Pucka.

   Michał Urtnowski – zawodnik sekcji dla osób z niepełnosprawnością w Centrum Żeglarskim. Pływa w klasie Hansa 303, a jego trenerem jest Wojciech Paluszkiewicz. Odniósł wiele sukcesów w 2022 roku: zajął 1. miejsce w parach i 3. miejsce w singlu, w regatach Disabled Sailing – Polish Cup 2022, 1. miejsce w singlu w regatach RegatON 2022, 2. miejsce w parach w regatach RegatON 2022, 2. miejsce w regatach w Dźwirzynie. Oprócz sukcesów sportowych może się pochwalić aktywną promocją żeglarstwa wśród osób z niepełnosprawnościami. Uczestniczył w szkoleniach w Mrągowie i Barlinku.

    

   POPULARYZATOR ŻEGLARSTWA

   Jacek Klimecki – dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty i Kultury w Dziwnowie, popularyzator żeglarstwa w Dziwnowie i regionie zachodniopomorskim. W latach 2003 - 2007 jako dyrektor MOSiK Dziwnów współorganizował Międzygminną Ligę OPTI. Jest organizatorem i głównym koordynatorem Festiwalu Gwiazd Sportu w Dziwnowie oraz organizatorem wielu imprez żeglarskich, w tym: Mistrzostw Świata Seniorów i Juniorów w Klasie Laser (2014) i Mistrzostw Europy U21 w klasie Laser (2019). Od 2014 roku organizuje wszystkie edycje Laser Europa Cup Poland w klasie Laser. Współorganizator Mistrzostw Świata w klasie Optimist 2015. Co roku współorganizuje, jako przedstawiciel Gminy Dziwnów, regaty Unity Line, Puchar Dziwnowa w klasie Optimist oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optymist. Jest członkiem Komisji Współpracy Terytorialnej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

   Kanał Żeglarz – to żeglarski kanał na platformie YouTube stworzony przez Marcina Raubo, prezesa Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i komandora Yacht Klub Polski Szczecin oraz Fundację OFF Marina. Kanał rozpoczął działalność w 2020 roku i szybko stał się bardzo popularny w środowisku żeglarskim. Zobaczymy na nim różnorodne, wysokiej jakości materiały ze świata jachtingu. Obejrzymy tam filmy dotyczące edukacji morskiej, relacje z imprez i wydarzeń żeglarskich, wywiady oraz reportaże. Zobaczymy na nim relacje z Etapowych Regat Turystycznych, relacje z regat YKP SZCZECIN CUP, filmy promujące projekt „Szczecińskie Kotwice” i inne. Kanał Żeglarz promuje zwłaszcza filmy przedstawiające historię zachodniopomorskiego i polskiego żeglarstwa. Nie brakuje tam także praktycznych porad oraz elementarnej, teoretycznej wiedzy żeglarskiej przeznaczonej zarówno dla doświadczonych wilków morskich, jak i początkujących żeglarzy. Na tym kanale można zobaczyć już prawie sto filmów dotyczących żeglarstwa.

   Kazimierz Robak – publicysta, dziennikarz, żeglarz, autor książek o tematyce morskiej i żeglarskiej, nauczyciel akademicki na uczelniach amerykańskich, mieszkający w USA. Popularyzuje żeglarstwo i wydarzenia związane z marynistyką oraz kulturą morską. Prowadzi od wielu lat portale internetowe zeglujmyrazem.pl i periplus.pl, gdzie promuje także żeglarzy i wydarzenia żeglarskie z Pomorza Zachodniego. W latach 80. XX wieku i latach 2013, 2015 współorganizator, nauczyciel i dyrektor Szkół pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego na żaglowcu „Pogoria”. Płynął m.in. „Pogorią” w rejsie antarktycznym (1980/1981) i regatach Cutty Sark Tall Ships' Races 1982. Dopłynął na „Pogorii” do Indii i Sri Lanki, żeglował wokół Ameryki Południowej, po wodach Morza Śródziemnego i Czarnego. Autor książek - „Pogorią na koniec świata”, „Gibraltar: Cieśnina - Skała - Państwo”, „Żeglarskie 'kto jest kim'”. W tej ostatniej, przedstawił życiorysy znanych polskich żeglarzy, także tych zachodniopomorskich.


   NAGRODA KOTA UMBRIAGI

   Liam Bernstein – to utalentowany niemiecki żeglarz regatowy startujący w klasie Optimist. W 2021 roku został mistrzem Niemiec juniorów i landu Meklemburg-Vorpommern w kategorii Opti B. W kategorii Opti A osiągnął status członka kadry narodowej oraz zajął 10 miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach landu Meklemburg-Vorpommern. W 2022 roku zakwalifikował się do Mistrzostw Niemiec w kategorii Opti A zajmując 101 miejsce na 269 startujących. Uczestniczył w regatach międzynarodowych, w tym w Mistrzostwach Polski w Dziwnowie (118 miejsce na 269 startujących). W zmaganiach żeglarskich reprezentuje miasto Greifswald i Pomorze Przednie.

   Kamila Skowron – instruktor żeglarstwa w Centrum Żeglarskim w Szczecinie. Szkoli dzieci i młodzież od 2011 roku. W Centrum Żeglarskim prowadzi szkółkę Optimist dla najmłodszych dzieci od 7 do 9 lat. To pierwszy stopień szkolenia - podstawowy. Uczy nie tylko żeglowania, także prac bosmańskich, budowy jachtu i zasad żeglugi. W okresie zimowym dzieci poznają pod jej kierunkiem teorię żeglowania i pracują nad swoją kondycją fizyczną. Praca dla niej jest pasją, daje młodym adeptom żeglarstwa siłę do pokonywania własnych słabości i uczy samodzielności na wodzie, pracy w grupie i współzawodnictwa.

   WYDARZENIE ŻEGLARSKIE ROKU

   Wystawa fotograficzna „Polsko-Ukraiński Zalew Szczeciński” – uroczyście otwarto ją w październiku 2022 roku, w Książnicy Pomorskiej. Zaprezentowano na niej fotografie wykonane przez dziewiętnastu młodych żeglarzy. Wspólnie przygotowali ją szczecińscy fotograficy Magda Kumor i Tomasz Seidler oraz  żeglarze. Przed rejsem fotograficy opowiedzieli uczestnikom „Polsko-Ukraińskiego młodzieżowego rejsu po Zalewie Szczecińskim”, jak wykonywać zdjęcia. Ze zgromadzonych materiałów powstała wystawa porejsowa. Pokazane zdjęcia są zapisem wspólnego czasu pod żaglami, ludzkich emocji, radości i razem spędzonego czasu. To czas przyjaźni polsko-ukraińskiej i żeglarskiej. W rejsie uczestniczyło 15 żeglarzy polskich i 10 ukraińskich. W lipcu 2022 roku wspólnie żeglowali oni po Zalewie Szczecińskim i Zatoce Pomorskiej pod dowództwem kapitanów Jerzego Szwocha oraz Macieja Krzeptowskiego.

   Mistrzostwa Europy juniorów w klasie EURILCA 4 – odbyły się w Dziwnowie, w czerwcu 2022 roku, pod nazwą „2022 EURILCA 4 YOUTH EUROPEAN CHAMPIONSHIPS & OPEN EUROPEAN TROPHY”. Podczas ośmiu dni zawodów rozegrano 10 wyścigów żeglarskich wśród dziewcząt i 9 wśród chłopców. W rywalizacji uczestniczyło 342 zawodników z 33 krajów Europy i Świata. Zmagania na dziwnowskim akwenie pozwoliły wyłonić Mistrzów Europy w czterech kategoriach: generalnej i U16, wśród chłopców oraz dziewcząt).

   Etapowe Regaty Turystyczne – to jedna z najstarszych imprez regatowych w Polsce organizowana od 1952 roku. W 2022 r. przypadło 70-lecie tej niezwykłej imprezy żeglarskiej. Założeniem regat jest rozwijanie i upowszechnianie turystyki żeglarskiej, wypoczynku na wodzie i popularyzowanie dobrych obyczajów żeglarskich. Odbywają się one co roku, w ostatnim tygodniu lipca. W 58. regatach uczestniczyło ponad 60 jachtów i około 250 żeglarzy płynących między portami Zalewu Szczecińskiego i Kamieńskiego oraz Zatoki Pomorskiej. Uczestnicy rywalizowali w 8 wyścigach. Organizatorem regat jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, a bezpośrednim koordynatorem i sędzią żeglarskim - Izabela Kidacka. Partnerami wydarzenia były gminy: Police, Nowe Warpno, Dziwnów, Kamień Pomorski, Wolin, Stepnica, Świnoujście oraz Powiat Policki. Honorowy Patronat sprawuje nad regatami Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. 58. edycja ERT rozegrana została na trasie: Trzebież - Nowe Warpno - Wolin - Świnoujście - Dziwnów - Kamień Pomorski - Dziwnów - Świnoujście - Stepnica - Trzebież.

   ŻEGLARSKA NAGRODA SPECJALNA

   Ryczące Dwudziestki – zespół szantowy z czterdziestoletnim stażem artystycznym, założony w 1983 roku w Bytomiu. W ich dorobku jest czternastoalbumowa dyskografia, na którą składają się nie tylko płyty autorskie, ale także albumy tworzone we współpracy z innymi artystami. Zespół wykonują głównie utwory należące do gatunków muzyki folk oraz szant. Ma w swym repertuarze zarówno szanty, pieśni kubryku, piosenki żeglarskie, pieśni z gatunku gospel-spiritual i utwory klasyczne, we własnych opracowaniach. Artyści tworzący tą grupę muzyczną wypracowali nowy styl śpiewania szant, preferując głównie wykonania czysto wokalne, z tradycyjnym dla szant rozdziałem partii wokalnych na poszczególne barwy głosu. Zespół promuje polską kulturę marynistyczną, w Polsce i na świecie.

   Wilfried Erdmann – wybitny niemiecki żeglarz, urodzony na Pomorzu Zachodnim. Autor wielu książek o tematyce morskiej. W czasie swojej wieloletniej, żeglarskiej włóczęgi po świecie dotarł do większości mórz i przeciął wszystkie oceany. Kilkakrotnie opłynął kulę ziemską, w tym samotnie i bez zawijania do portów. Jako piąty żeglarz na świecie okrążył ziemię płynąc samotnie ze wschodu na zachód, i jako pierwszy, który dokonał tego w obu kierunkach

   Marek Strzelichowski – hydrobiolog, oceanograf, żeglarz, płetwonurek i podróżnik. Odwiedził około 50 krajów, na kilku kontynentach. Przepłynął pod żaglami trasę ze Szczecina do Meksyku, pokonując Atlantyk. Nurkował w Morzu Ochockim, Japońskim, Czerwonym, w Bajkale, u wybrzeży Wyspy Amsterdamøya w Archipelagu Svalbard i innych. Od kilkunastu lat pływa na wykonanych własnoręcznie drewnianych replikach statków. Podróżował w ten sposób po Wiśle, Odrze, Warcie, Sole, Sanie, Szkarpawie, Tudze i Nogacie. W sezonach 2021 i 2022, na zbudowanej przez siebie replice drewnianej wiślanej łodzi - typu byk, przepłynął łącznie 1.500 km, pokonując całą Wisłę, Kanał Elbląski i Nogat. Brał także udział we Flisie Oberlandzkim 2022 przeprowadzonym na Kanale Elbląskim oraz w Festiwalu Wisły w Toruniu. Posiada wyjątkową pasję podróżowania i poznawania świata, zarówno na wodzie, jak i na lądzie.

   TRENER ROKU

   Judyta Malinowska - instruktor żeglarstwa od 2013 roku. Na co dzień związana z Centrum Żeglarskim, gdzie jest instruktorką jachtów dwuosobowych. Żeglowała z sukcesami na łódkach klasy Optimist (wicemistrzyni Polski z 2007 roku), 420 oraz 470 i reprezentantka Polski na mistrzostwach Europy w Grecji. Trenowana, przez Judytę Malinowską, załoga jachtu klasy 420 (Joanna Cymerman i Małgorzata Górnisiewicz), zdobyła w roku 2022 2 miejsce w Mistrzostwach Polski klas nieolimpijskich w kategorii juniorek i seniorek. Jest to bardzo duży sukces zarówno załogi jak i trenera. Największy w roku 2022 w całym województwie.

   Jerzy Szwoch - wybitny kapitan jachtowy, od lat związany z Centrum Żeglarskim w Szczecinie, wieloletni kapitan jachtów „Magnolia” i „Dar Szczecina”. Żegluje od 1970 roku, pływał po Morzu Bałtyckim, Północnym i Atlantyku. Jako kapitan odbył wiele rejsów. Na jachcie „Dar Szczecina” od 2006 roku uczestniczył w kolejnych edycjach regat The Tall Ships Races, pływając z młodzieżowymi załogami i osiągając wielokrotnie sukcesy regatowe. W ubiegłynm roku płynął z reprezentacją Szczecina na regatach TSR, a także w polsko-ukraińskim młodzieżowym rejsie po Zalewie Szczecińskim. Młodzież, którą trenuje mówi zgodnine, że nie ma drugiej osoby, która posiada tak szeroką wiedzę w dziedzinie żeglarstwa i chętnie dzieli się nią. Nazywają go mentorem i podkreślają, że nie ma sobie równych w pogłębianiu ich pasji. Wskazują także, że na obozach chętnie zasiada z nimi przy ognisku, gra na gitarze i śpiewa szanty.

   Robert Wolniewicz – instruktor żeglarstwa i trener klas regatowych: Optimist, Zoom8, Laser, 470. Od 1966 roku zajmuje się żeglarstwem wyczynowym. W latach 1966-1985 był zawodnikiem klas Optimist, Cadet, 420, 470, Soling oraz członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego (1972-1986). W 1974 zdobył V miejsce na Mistrzostwach Świata w Portugali w klasie Cadet. Uczestnik Mistrzostw Europy i Świata, Olimpijczyk z Los Angeles z 1984 roku. Od 1986 roku pełnił funkcję instruktora żeglarstwa w szczecińskich klubach: Jacht Klubie AZS, MKS „Pogoń”, Pałacu Młodzieży w Szczecinie. Twórca Międzyszkolnego Klubu Żeglarstwa Regatowego (1996). Obecnie trener w Yacht Klubie Polski Szczecin. Organizator regatowych szkoleń, a także obozów żeglarskich dla dzieci i młodzieży w klasie Optimist. Trener i wychowawca zawodników klas regatowych w stopniu Mistrza Polski, Mistrza Europy, Mistrza Świata w klasach: Optimist, Zoom8, Laser, 470, Yngling. Pierwszy trener wicemistrzyni Olimpijskiej Tokio 2020 w klasie 470 Agnieszki Skrzypulec.

   Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie są ukłonem w kierunku środowiska żeglarskiego i maja na celu popularyzację żeglarstwa i jego tradycji, uhonorowanie ważnych osiągnięć żeglarskich (w tym związanych z Pomorzem Zachodnim i Pomorzem Przednim); kształtowanie i rozwijanie świadomości morskiej i wyróżnienie dokonań w dziedzinie wychowania morskiego dzieci i młodzieży.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!