Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   21°

   115 tysięcy osób na Żaglach. Dziękujemy!

   Piotr Zieliński

   Piotr Zieliński

   115 tysięcy osób na Żaglach. Dziękujemy!

   Nie lubimy pożegnań, ale lubimy podsumowania, bo to było wyjątkowe wydarzenie. Choć okoliczności nie były sprzyjające, a pogoda próbowała pokrzyżować nam plany, wszystko się udało, a w niedzielę Żagle 2022 odwiedziło ponad 60 tys osób. Łącznie przez 3 dni po obu stronach Odry bawiło się ponad 115 tysięcy osób!

   Trzy dni atrakcji, program wypełniony po brzegi, kilka stref i scen. Od ilości wydarzeń może zakręcić się w głowie, jak po przejażdżce na karuzeli. Trudno wyliczyć wszystko, co działo się w ciągu ostatnich trzech dni, ale my spróbujemy.

   Niezależnie od wieku, każdy znalazł coś dla siebie. W strefach dziecięcych na Łasztowni i placu Mickiewicza najmłodsi tańczyli, śpiewali, grali, pływali, rysowali, robili maski, brali udział w warsztatach – jednym słowem bawili się doskonale!

   Wały Chrobrego kolejny raz zapełnione były stoiskami. W tym roku zauważalny był podział na dwie części – rękodzielniczą i kulinarną. Aleja Artystów mieniła się kolorami najróżniejszych produktów wykonanych osobiście przez niezwykle zdolne osoby. Zapachami przyciągała Aleja Zachodniopomorskie Smaki. Kupujących i podziwiających nie brakowało.

   Unikalne gatunki i mieszanki smakowe, mieniące się w słońcu różnymi kolorami trunki oraz nęcąca zmysły piana. W powietrzu unoszący się zapach różnych gatunków chmielu – to wszystko kusiło w strefie piw kraftowych.

   Największe plenerowe wydarzenia nie mogą się obejść bez oprawy muzycznej. Żagle 2022 były prawdziwą ucztą dźwięków. Koncerty odbywały się na kilku scenach jednocześnie. Były nuty w klimacie pop, granie bardzo żeglarskie, muzyka elektroniczna i mocniejsze brzmienia. Wiek nie miał znaczenia, zamiłowanie do konkretnych dźwięków i poczucie rytmu również. Wygodne buty do tańczenia przydały się pod scenami po obu stronach Odry. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyły się występy naszych muzycznej gwiazd – Patrycji Markowskiej, Viki Gabor i Grzegorza Hyżego.

   Nie zabrakło akcentów muzycznych w nieoczywistym wydaniu. Odgłosy trąb, klarnetów, dudnienie w bębny oraz barwne pochody – to Festiwal Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Szczecina. Tradycją stało się, że podczas każdej morskiej imprezy grają dla nas orkiestry dęte. Osiem zespołów z całej Polski prezentowało się na Placu Solidarności, na Łasztowni i w Teatrze Letnim. Wydarzenie przyciągnęło mnóstwo mieszkańców. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem wpatrywali się i słuchali występów uczestników. Do Szczecina przyjechało kilkuset muzyków, a zwycięzcą V Festiwalu Orkiestr Dętych Szczecin 2022 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin została Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej.

   Kolejny już raz w Szczecinie uhonorowane zostały postaci, które popularyzują żeglarstwo na różnych płaszczyznach - sportowcy, społecznicy, trenerzy i żeglarze. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ wręczona została specjalna nagroda, której patronem jest Aleksander Doba - jeden z najbardziej znanych podróżników na świecie. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, wyłącznie dzięki sile mięśni! Nagrodę na gali wręczyła laureatowi, wyraźnie wzruszona, pani Gabriela Doba (wdowa po panu Olku). Na uroczystości obecna była również Lidia Rogaś, zastępca Prezydenta Miasta Szczecin.

   Nie możemy zapomnieć o gwiazdach na wodzie. Przy nabrzeżu od strony ulicy Jana z Kolna można było zwiedzać piękne jednostki, m.in. Iskrę, Bryzę, Bonawenturę, Kattenturm, Baltic Bauty, Amandę, Nawigatora, ORP Toruń, czy Generała Zaruskiego. Największe wrażenie robił Gorch Fock, który pierwszy, ale mamy nadzieję, ze nie ostatni raz odwiedził Szczecin. Chwilami, żeby wejść na pokłady trzeba było poczekać w kolejce, ale zdecydowanie było warto. Samo zwiedzanie to nie wszystko. Blisko 700 osób miało okazję wybrać się w rejs i podziwiać miasto od strony wody, czując się jak prawdziwy wilk morski. 

   Żagle w liczba:

   700 – tyle osób wzięło udział w rejsach po Odrze na pokładach goszczących jednostek

   500 – tyle gig GB materiałów wideo

   30 – tyle tysięcy zdjęć zrobili nasi fotografowie

   5 – na tylu scenach odbywały się koncerty

   450 – tylu muzyków wzięło udział w V Festiwalu Orkiestr Dętych

   400 – tyle tysięcy kroków zrobili pracownicy biura prasowego

   97 – tyle zostało wydanych akredytacji dla mediów

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!