Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   Za nami Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej 2023

   Darek Sadowski

   Darek Sadowski

   Za nami Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej 2023

   Już po raz szósty w Szczecinie doszło do transgranicznego wydarzenia, które ma przyczynić się do dalszego rozwoju i zacieśnienia więzi między Polską i Niemcami. Zaproszeni goście i eksperci debatowali o wspólnych działaniach m.in.: w zakresie edukacji i ekologii pod hasłem „Silny region – Wspólne cele”.

   Najważniejszym punktem programu pierwszego dnia było podpisanie umowy dot. Funduszu Małych Projektów. Otworzy on nowe perspektywy finansowe dla stowarzyszeń i organizacji z pogranicza.

   - W codziennej pracy staramy się kłaść nacisk na rozwój transgraniczności. To po prostu znajduje się w DNA naszego miasta – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

    

   Pierwszy dzień wydarzenia wypełniły również prezentacje i debaty na temat służby obywatelskiej, Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej i nauczania języka sąsiada.

   - Mimo, że rządy się zmieniają i relacje naszych Państw bywają różne, to my jesteśmy niezależni i współpracujemy ponad podziałami – podkreślała Cornelia Pieper, Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.

   Drugiego dnia impreza przeniosła się z Willi Lentza do Sali Sesyjnej Urzędu Miasta. Głównym tematem omawianych zagadnień były inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Dyskutowano m.in. o zielonym wodorze, gospodarce cyrkularnej i spółdzielniach energetycznych.

   - Tak mocno temat zielonej energii pojawia się tu po raz pierwszy. To niejako odpowiedź na potrzebę rozwoju w oparciu o wykorzystywanie naturalnych zasobów, które są wokół nas. Prowadzone tu dyskusje mają być inspiracją, która w przyszłości będzie miała realne przełożenie na konkretne działania – podsumował Daniel Wacinkiewicz, zastępca Prezydenta Szczecina.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!