Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   24°

   Za nami Dni Samorządu 2023

   Darek Sadowski

   Darek Sadowski

   Za nami Dni Samorządu 2023

   Inspirujące debaty, twórcze warsztaty, motywujące wystąpienia, kuluarowe rozmowy - szczecińska młodzież przez dwa dni uczestniczyła w spotkaniach z lokalnymi samorządowcami i osobistościami z życia publicznego.  Za nami drugie Dni Samorządu, które odbyły się pod hasłem „Partycypacja społeczna – świadome obywatelstwo”.

   Jak być zaangażowanym

   - Misja publiczna, włączanie się w procesy, które odbywają się lokalnie są ważnym elementem życia i właśnie do angażowania się w te działania chcemy zachęcić młodych ludzi. Niezbędne są zatem spotkania, rozmowy i dostarczanie informacji – powiedział Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina.

   Stąd właśnie idea Dni Samorządu, które mają być dla młodzieży inspiracją do działania na rzecz społeczności szkolnej lub (patrząc nieco szerzej) lokalnej. Szczecińskich licealistów motywował m.in. youtuber i tiktoker Marcin Kruszewski, który stworzył portal Prawo Marcina oraz były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

   - Nie bójmy się nawet małych rzeczy, małych spraw. Przekroczenie bariery, która oddziela nasze życie prywatne w ramach rodziny, codzienności, hobby i dostrzeżenie, że obok jest coś innego co dotyczy i nas i innych, to pierwszy krok - powiedział Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich.

   Współdecydowanie to współodpowiedzialność

   Uczestnicy wydarzenia jednogłośnie stwierdzili, że reforma samorządowa, która nastąpiła po przemianie ustrojowej, sprawiła, że obywatele zyskali głos nie tylko w czasie wyborów, ale na co dzień.  Mieszkańcy mogą bowiem mieć wpływ na budżet, miejscowe plany i inne decyzje samorządów.

   - Na nas ciąży obowiązek, żeby pokazywać obywatelom, że mają jakąś sprawczość. Stąd też działania typu budżet partycypacyjny, Młodzieżowa Rada Miasta i wspieranie różnego rodzaju stowarzyszeń czy organizacji pozarządowych. Dlatego zawsze zachęcam mieszkańców do aktywności, bo nie dość, że mogą coś zmienić lub stworzyć, to swoją postawą pobudzają także nas, włodarzy – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

   W cieniu centralizacji władzy

   W czasie debaty inauguracyjnej podkreślano, że realizowanie zadań na szczeblu lokalnym sprawdza się. Potwierdza to również wieloletnia praktyka, bo samorząd jest po prostu bliżej mieszkańców.

   - To jest element naszej cywilizacji. Dlatego atakowanie samorządu, ograniczanie jego działań to oznaka chęci wyprowadzenia nas z kręgu cywilizacji Zachodu – powiedział Jerzy Stępień, były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego.

   Niestety, ostatnie lata to sukcesywne marginalizowanie roli i znaczenia samorządów. Przez decyzje rządu systematycznie z roku na rok do Szczecina i innych miast trafia coraz mniej pieniędzy z tytułu podatku PIT. Do tego dochodzą astronomiczne podwyżki cen prądu i nieustające dopłaty do oświaty i pomocy społecznej, które są przerzucane na samorządy. W przypadku naszego miasta to w sumie wyrwa w miejskiej kasie na poziomie 530 mln zł.

   - Idzie ciężki czas dla samorządów, ale jednocześnie widzę w nich nadzieję. Nadzieję na poprawę, na lepsze jutro, bo polityka realizowana na tym poziomie jest bliżej realnych problemów – posumował Bronisław Komorowski, były prezydent RP.

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!