Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      11°

      Sytuacja w województwie zachodniopomorskim

      Natalia Mróz

      Natalia Mróz

      Sytuacja w województwie zachodniopomorskim

      27 września 2024

      W ciągu ostatniej doby wzrósł poziom Odry na południu województwa. W Gozdowicach stan alarmowy o godz. 7:00 przekroczony był o 34 cm, a w Bielinku o 13 cm. W pozostałych miejscach Odry i Zalewu Szczecińskiego sytuacja nie zmieniła się.

      Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie gmin Boleszkowice i Cedynia, a pogotowie przeciwpowodziowe w Miszkowicach i Chojnie. 

      Aktualna zakazy:

      • poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek, 
      • lotów dla bezzałogowych statków powietrznych nad korytem Odry,
      • żeglugi na Odrze,
      • amatorskiego połowu ryb w Odrze i Jeziorze Portowym.

      Żołnierze całodobowo patrolują wały przeciwpowodziowe. Aktualnie nie odnotowano przesiąkania wałów przeciwpowodziowych.

      Wczoraj zostały otwarte poldery przeciwpowodziowe po stronie niemieckiej, co pozwala na obniżenie poziomu wody w Odrze. 

      Powiat myśliborski

      • w Chlewicach strażacy PSP i OSP oraz mieszkańcy zabezpieczyli workami z piaskiem wał przeciwpowodziowy przed podmywaniem skarpy w miejscu jednego przejścia zwierząt oraz kilku świeżych nor zwierzęcych;
      • w Chlewicach podnosi się stan wody w rzece Myśla, która rozlewa się w okolicach Chlewic.

      Szczecin
      Na Wyspę Pucką i na Osiedle Dąbie oraz ul. Marynarską i  ul. Księżnej Anny dostarczono w sumie 78 ton piasku oraz worki. 

      Powiat goleniowski
      Do miejscowości Święta, Lubczyna, Czarna Łąka dostarczono piasek, którym jutro strażacy będą napełniali worki. 

      26 września 2024

      W ciągu doby wzrósł poziom Odry w Gozdowicach – tu stan ostrzegawczy przekroczony jest o 42 cm oraz w Bielinku, gdzie Odra osiągnęła stan ostrzegawczy. 

      W Gminie Boleszkowice obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. W gminach: Mieszkowice, Cedynia i Chojna zostało wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe.

      Od dziś obowiązuje całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb na całym zachodniopomorskim odcinku rzeki Odry oraz na Jeziorze Portowym.

      Cały czas obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek, zakaz lotów dla bezzałogowych statków powietrznych nad korytem Odry oraz zamknięta jest żegluga na Odrze.

      Zamknięte są drogi gminne na odcinku Krajnik Dolny – Zatoń; Czelin - zjazd do rzeki; Gozdowice – dojazd do przeprawy promowej, droga Chlewice – Porzecze oraz fragment drogi wojewódzkiej 127 na odcinku prowadzącym od miejscowości Porzecze w kierunku rzeki Odry.
       

      Dodatkowe informacje na temat działań:

      Powiat myśliborski

      • W Szumiłowie zabezpieczano rękawami przeciwpowodziowymi drogę Kaleńsko-Kostrzyn.
      • W Chlewicach zamontowano zaporę łączącą wał przeciwpowodziowy na przejeździe przez rzekę Myśle.

      Powiat gryfiński 

      • Strażacy z OSP zabezpieczyli dziurę w wale przeciwpowodziowym w Krajniku Dolnym.

      Szczecin

      • W Szczecinie wybudowano wał przeciwpowodziowy wzdłuż ul. Beniowskiego od ul. Spedytorskiej w kierunku ul. Targowej. Dostarczono big bagi z workami z piaskiem do przepompowni ZWiK przy ul. Marynarskiej 2. Do przystani wędkarskiej przy ul. Marynarskiej 1 dostarczono piasek luzem i worki. Dodatkowo przygotowano 30 big bagów z workami z piaskiem.
      • Dzisiaj w Szczecinie do zamieszkałych ogrodów działkowych zagrożonych zalaniem będzie dostarczany piasek i worki, zgodnie z zapotrzebowaniem. 

      Powiat goleniowski 

      • Żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie patrolują teren na odcinku 23 km od jeziora Dąbie do Inoujscia.
      • Wojewoda zachodniopomorski przekazał na potrzeby gminy Goleniów 15 000 worków na piasek.

      Powiat policki

      • W Policach i Trzebieży naprawiano wał przeciwpowodziowy – uzupełniano ubytki workami z piaskiem i geowłókniną. Na ul. Wodną i Goleniowską w Policach dostarczono piasek i worki. 

      Informacja dotycząca dróg

      Ostatnie prognozy i dane hydrologiczne umożliwiają aktualnie pozostawić otwarte dla ruchu drogi Gryfino – Mescherin oraz Kaleńsko – Szumiłowo. Drogi są objęte stałym monitoringiem służb i będą zamknięte w przypadku wystąpienia zagrożenia zalaniem.

      Od dzisiaj zamknięta dla ruchu jest lokalna droga Chlewice – Porzecze.

      Od wczoraj wyłączony z ruchu jest fragment drogi wojewódzkiej 127 na odcinku prowadzącym od miejscowości Porzecze w kierunku rzeki Odry.

       

      25 września 2024

      Czoło fali wezbraniowej dotarło do województwa zachodniopomorskiego - poziom wody w Gozdowicach osiągnął stan ostrzegawczy. W Bielinku do stanu ostrzegawczego brakuje 30 cm. W pozostałych miejscach na Odrze i Zalewie Szczecińskim wskazania wodowskazów nie zmieniły się.

      • Do odwołania obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne III stopnia o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych wód rzeki Odra graniczna.
      • Wały przeciwpowodziowe będą całodobowo monitorowane przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
      • Dzisiaj zamontowana zostanie bariera przeciwpowodziowa w miejscowości Chlewice. Trwają działania w powiecie polickim: w Nowym Warpnie i Jasienicy przygotowano worki z piaskiem, w Trzebieży zabezpieczane workami z piaskiem są wały przeciwpowodziowe. Piasek do zabezpieczenia wałów przygotowano także w Policach.
      • W powiecie myśliborskim wczoraj wyłączono z uchu drogę DW127 na odcinku prowadzącym od miejscowości Porzecze w kierunku rzeki Odry na długości ok. 1 km od koryta rzeki. Decyzję o zamknięciu podjął zarządca drogi w związku z zagrożeniem jej zalania. Jest to odcinek poza terenem zabudowanym, położony bardzo nisko, często zalewany, nie prowadzą od niej inne drogi publiczne.
      • Na jutro (26 września) planowane jest spotkanie z mieszkańcami Czarnej Łąki i Świętej. Spotkanie organizuje Komenda Powiatowa Policji w Goleniowie w celu omówienia zasad bezpieczeństwa podczas wystąpienia powodzi oraz ewentualnej ewakuacji mieszkańców z terenów zagrożonych.
      • W miejscowości Piasek zostały zamontowane zapory przeciwpowodziowe. Trwa wypompowywanie wody ze studzienek. Mieszkańcom zagrożonych terenów w Bielinku, w Starym Kostrzynku, Siekierkach zapewniono worki i piasek. W zabezpieczeniu domów pomagają strażacy OSP. Wczoraj rozpoczęto zabezpieczanie workami z piskiem oczyszczalni ścieków w Cedyni. W zabezpieczono fragment DW 126 w Starej Rudnicy.
      • Workami z piaskiem zostały zabezpieczone najbardziej narażone na zalanie miejsca w Ognicy i Widuchowej. W Gryfinie zostały zamontowane zapory przeciwpowodziowe przy ul. Czechosłowackiej. Trwa zabezpieczanie wału przeciwpowodziowego w miejscowości Dębce oraz Żabnica przy pomocy zwykłych worków oraz tzw. BIG BAG-ów. 
      • Do dyspozycji służb są 4 urządzenia do telekomunikacyjnego systemu satelitarnego Starlink.
      • Obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek, zakaz lotów dla bezzałogowych statków powietrznych nad korytem Odry oraz zamknięta jest żegluga na Odrze. 

      Aktualna informacja dotycząca drogi Stary Kostrzynek - Osinów Dolny

      Fragment drogi 126 Stara Rudnica - Stary Kostrzynek - Osinów Dolny udało się zabezpieczyć. Aktualnie Nie ma konieczności zamykania drogi dla ruchu. Droga ta została objęta stałym monitoringiem służb i będzie zamknięta w przypadku wystąpienia zagrożenia.

       

      24 września 2024

      W ciągu doby wzrósł poziom Odry w Bielinku, gdzie do stanu ostrzegawczego brakuje 41 cm oraz w Gozdowicach, tu do stanu ostrzegawczego brakuje 14 cm. W pozostałych miejscach na Odrze i Zalewie Szczecińskim wskazania wodowskazów nie zmieniły się.

      • Do odwołania obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne III stopnia o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych wód rzeki Odra graniczna.
      • Wczoraj umacniano wały w Gryfinie oraz układano worki z piaskiem w Starej Rudnicy i Krajniku Dolnym oraz zabezpieczano domy położone w miejscach zalewowych, m.in. w Bielinku, Gozdowicach, Dębcach i Gryfinie. 
      • Dzisiaj naprawiane będą doraźnie - workami z piaskiem, wykryte dotychczas uszkodzenia w wałach przeciwpowodziowych w powiecie polickim. W Chlewicach żołnierze WOT będą napełniać worki z piaskiem. 
      • W Szczecinie przygotowywane są worki z piaskiem. Wczoraj odbyło się spotkanie z zarządcami ogródków działkowych przyległych bezpośrednio do linii brzegowej Odry oraz rad osiedli, w których mogą wystąpić podtopienia. Ustalono min. sposób informowania mieszkańców i użytkowników działek o rozwoju sytuacji oraz sposób zabezpieczania obiektów, które mogą zostać podtopione.
      • W działania zaangażowani są głównie strażacy OSP, PSP oraz żołnierze WOT.
      • Cały czas obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek. 
      • Wszystkie wały przeciwpowodziowe - ok. 96 km, położone wzdłuż Odry i Jeziora Dąbie zostały sprawdzone przez pracowników nadzorów wodnych. Wszelkie uszkodzenia są na bieżąco naprawiane. Prawidłowo działa jaz na Odrze w Widuchowej.
      • Stan wałów wzdłuż Zalewu Szczecińskiego jest znany. Ze względu na to, że znajdują się poza zasięgiem nadchodzącego wezbrania, naprawa ich uszkodzeń odbędzie się w dalszej kolejności. 
      • Przypominamy, że 22 września wprowadzono zakaz lotów dla bezzałogowych statków powietrznych nad korytem Odry. Zakaz dotyczy również paralotni, szybowców oraz latawców, a od 23 września zamknięta jest żegluga na Odrze. 
      • Od środy (25 września) zostaną zamknięte drogi: Kaleńsko - Szumiłowo, ⁠Chlewice – Porzecze i ⁠Gryfino – Mescherin. 

       

      23 września 2024

      Poziom Odry od wczoraj wzrósł o 23 cm w Bielinku, gdzie do stanu ostrzegawczego brakuje 56 cm oraz o 11 cm w Gozdowicach – tu do stanu ostrzegawczego brakuje 24 cm. W pozostałych miejscach na Odrze i Zalewie Szczecińskim nie zmienił się.

      • Obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne związane ze spodziewanym między 24 a 27 września wzrostem poziomu wody w Odrze powyżej stanu alarmowego. 
      • W niedzielę w Gryfinie, Piasku, Gozdowicach, Starym Kostrzynku i Starej Rudnicy umacniano wały workami z piaskiem. Dodatkowo w Piasku montowano korki pneumatyczne w studniach na wale przeciwpowodziowym. 
      • Na dzisiaj zaplanowano układanie worków z piaskiem w Gryfinie, przy ul. Czechosłowackiej oraz w  Żabnicy i Bielinku, a także wypompowywanie wody ze studzienek przy wale przeciwpowodziowym w Piasku.
      • Cały czas obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek. 
      • 22 września wprowadzono zakaz lotów dla bezzałogowych statków powietrznych nad korytem Odry. Zakaz dotyczy również paralotni, szybowców oraz latawców.
      • Od dziś decyzją dyrektora Wody Polskie RZGW Szczecin zamknięta jest żegluga na wszystkich drogach wodnych. 
      • W środę do Połczyna Zdroju przyjedzie 60 uczniów z Zespołu Szkół we Wleniu w województwie dolnośląskim. Dzieci będą przebywać w Domu Wczasów Dziecięcych, gdzie mają zapewnioną naukę, pełne wyżywienie, opiekę i dodatkowe atrakcje. Pobyt sfinansował marszałek województwa zachodniopomorskiego.

       

      22 września 2024

      Stopniowo wzrasta poziom wody w Odrze w Bielinku, gdzie do stanu ostrzegawczego brakuje 79 cm oraz w Gozdowicach, tu do stanu ostrzegawczego brakuje 35 cm. Na pozostałych wodowskazach sytuacja od wczoraj nie zmieniła się.

      • Trwa umacnianie i monitorowanie wałów oraz uzupełnianie powstałych ubytków. Do działań zaangażowanych jest 600 żołnierzy WOT. W razie potrzeby do pomocy może być skierowanych kolejnych 2500 żołnierzy wojsk operacyjnych.
      • W Gryfinie na ul. Targowej i ul. Czechosłowackiej strażacy OSP i żołnierze przygotowują worki z piaskiem i budują obwałowania. W miejscowości Piasek strażacy OSP zajmują się zabezpieczeniem klap zwrotnych na wałach.
      • Prognozowany scenariusz powodziowy dla granicznego odcinka Odry położonego poniżej ujścia Warty wskazuje, że podtopieniu mogą ulec pojedyncze zabudowania w miejscowościach: Kaleńsko, Stary Błeszyn, Stare Łysogórki, Siekierki, Stara Rudnica, Stary Kostrzynek.
      • W poniedziałek 23 września decyzją dyrektora RZGW Wody Polskie w Szczecinie zostanie zamknięta żegluga na wszystkich drogach wodnych. Właściciele wszystkich jednostek pływających – stacjonujących na Odrze – powinni odholować je w bezpieczne miejsce lub wyciągnąć na brzeg. Teren prowadzenia działalności należy zabezpieczyć zgodnie z umownymi zapisami o zagrożeniu powodziowym.

       

      źródło: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!