Studium Zagospodarowania Szczecina: historyczne plany na Jasnych Błoniach

Robert Duchowski

Rozpoczęcie ostatniego etapu prac nad nowym Studium jest okazją do zaprezentowania na Jasnych Błoniach mieszkańcom Szczecina wystawy „Plany historyczne rozwoju przestrzennego Szczecina”. Przegląd pomysłów na miasto będzie można oglądać do 19 kwietnia.
Wystawa została przygotowana przez Biuro Planowania Przestrzennego Miasta w oparciu o zasoby własne oraz dzięki uprzejmości i wieloletniej współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie i Archiwum Państwowym.
Wybrane mapy reprezentują kluczowe etapy w polityce przestrzenno-gospodarczej Szczecina na przestrzeni wieków, od czasów średniowiecznych po współczesność.
Wielokrotnie zmieniająca się przynależność państwowa Szczecina, zmiany etniczne oraz wielokulturowość miasta odpowiadały, w głównej mierze, za inicjowanie zasadniczych przeobrażeń i rewolucji funkcjonalno-przestrzennych.
Zobacz: Rusza dyskusja nad nowym Studium Zagospodarowania Szczecina
Zgromadzone na planszach opracowane źródła ikonograficzne pokazują nowoczesne myśli urbanistyczne, dokumentują podróż wielu pokoleń i kultur. Są one wreszcie inspiracją do planowania przyszłości. To wizje śmiałe, czasami odrzucające tradycje i nadające miejscom nowe znaczenie. Pokazują, że rozwój miasta nierozerwalnie jest związany z jego rozbudową i przebudową. To proces naturalny i cykliczny, wymagający od nas wszystkich świadomości i poszanowania współdzielonej przestrzeni.
Zakres geograficzny plansz historycznych obejmuje Stare Miasto i Łasztownię oraz osiedla leżące bezpośrednio za murami Szczecina, które łącznie stanowiły historyczny rdzeń miasta. Część map pokazuje terytorium wzajemnych relacji ośrodka miejskiego z jego najbliższym otoczeniem, które przed długi okres pełnio rolę zaplecza umożliwiającego jego funkcjonowanie, w różnych sferach życia.
Historyczne mapy można także oglądać pod tym adresem.