Słynna Aleja: odsłonięcie Ściany Uśmiechu

Robert Duchowski

Ponad 150 grafik Henryka Sawki od soboty można oglądać na placu przy al. Wojska Polskiego 42 w Szczecinie.
W miejscu gdzie dawniej stała fontanna zwana Ścianą Płaczu odsłonięta została wystawa pod nazwą Ściana Uśmiechu.
Mieszkańcy pamiętają to miejsce jako Ścianę Płaczu, ale satyryk Henryk Sawka, znany szczecinian i jednocześnie Ambasador Miasta, przekonuje, że lepiej się śmiać niż płakać. Zaproponował „Ścianę Uśmiechu”.
- Idzie ku lepszemu. Ubolewam tylko że dziś na głowach mamy maski. Ale uśmiechamy się pod maskami. Maskuj się, ale uśmiechaj się - mówił podczas otwarcia wystawy Henryk Sawka
Dodatkowo, autor wystawy zna to miejsce doskonale, bo tuż za rogiem funkcjonuje „Galeria Ewy i Henryka Sawki”. W tym roku to właśnie ona jest wiodącą marką podczas pierwszego Festiwalu Marek, imprezy która promuje projekt Słynna Aleja.
Podczas odsłonięcia wystawy nie zabrakło także specjalnych nożyczek do przecięcia wstęgi, które miał przy sobie Henryk Sawka, tzw "nożyczki ciętej riposty"
Kiedyś Aleja Wojska Polskiego tętniła życiem, była główną ulicą handlową Szczecina. Dzisiaj już w żaden sposób jej nie przypomina. - mówił Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina - Dlatego naszą troską jest aby wspólnie z markami, które tak się składa że są na tej alei, ożywiać i przywracać znaczenie tego miejsca.
Odsłonięta dziś wystawa składa się z dziesięciu kubików o wymiarach 200x100x40. Kubiki są rozstawione w dwóch rzędach po pięć.
Na wystawie znalazły się rysunki o tematyce obyczajowej, politycznej i odnoszącej się do aktualnych wydarzeń. Są śmieszne i pobudzają do refleksji.
Na wystawie można obejrzeć także grafiki przeznaczone dla osób starszych, oznaczone etykietą 18+. Nie są widoczne z zewnątrz, znajdują się w środku kubika wystawowego, na odpowiedniej na wysokości ok 180 cm.
Wystawę Ściana Uśmiechu można oglądać do połowy grudnia.
Henryk Sawka – polski rysownik i satyryk. Ambasador Szczecina.
Debiutował w tygodniku „itd.”. Laureat najbardziej prestiżowych nagród: „Złotej Szpilki” i „Złotego Medalu Satyrykonu”.
Wnikliwy obserwator sceny politycznej i obyczajów Polaków. Rysując korzysta z technik tradycyjnych oraz nowoczesnych narzędzi multimedialnych.
Miłośnik tenisa i jeździectwa – Mistrz Polski Artystów w Ujeżdżeniu. Wielokrotny juror przeglądów kabaretowych m.in. PaKi oraz SZPAKa. Autor tekstów satyrycznych i parodii. Założyciel zespołu „Sawka Klezmer Band”. Autor felietonów radiowych„Panie Sawka weź Pan to narysuj” i filmów rysunkowych „Wstawki Sawki”. Jego oryginalne prace można zobaczyć w autorskiej galerii w Szczecinie przy al Wojska Polskiego 40 i na stronie sawka.pl,
Projekt Słynna Aleja
Fragment al. Wojska Polskiego pomiędzy pl. Zwycięstwa a pl. Szarych Szeregów jest osią procesu rewitalizacji Śródmieścia Szczecina. Mieszkańcy, przedsiębiorcy i Miasto wspólnie próbują znaleźć sposób na ożywienie tej przestrzeni. Robią to w ramach projektu Słynna Aleja. Projekt zakłada realizowanie przedsięwzięć z udziałem znanych szczecińskich marek, zlokalizowanych w obrębie Alei, które już dziś mają znaczenie lokalne i ogólnopolskie, z których możemy być dumni jako szczecinianie. Te Marki to: Kino Pionier, Bar Pasztecik, Galeria Ewy i Henryka Sawki, Atelier Mody Sylwia Majdan, pizzeria Piccolo, Bistro Seamor i Cukiernia Koch.
Wspólne działania mają rozsławiać Aleję, przywracać jej dawne znaczenie w mieście oraz promować działalność samych Marek.
Flagową imprezą promująca projekt jest Festiwal Marek.
Więcej na stronie:
Program realizują: Miasto Szczecin, Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, Żegluga Szczecińska Turystyka i Wydarzenia, Szczecińskie TBS, Szczecińska Agencja Artystyczna oraz Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. Partnerem strategicznym jest Szczecińska Energetyka Cieplna.