Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Park Kasprowicza z nowymi atrakcjami

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Kasprowicza1.jpg
   Kasprowicza2.jpg
   Kasprowicza3.jpg
   Kasprowicza4.jpg
   Kasprowicza5.jpg
   Kasprowicza6.jpg
   Kasprowicza8.jpg
   Kasprowicza9.jpg

   Mniej znany fragment parku Kasprowicza właśnie zyskał zupełnie nowe oblicze. Zaciszny zakątek zachęca do odpoczynku, a nowy plac zabaw czeka na małych szczecinian. 

   Rewitalizacja fragmentu parku im. Jana Kasprowicza to jeden ze zwycięskich projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, którego realizację zakończył właśnie Zakład Usług Komunalnych. Chodzi o mniej uczęszczany (do tej pory) teren u zbiegu ulic: Słowackiego, Zacisznej i Piotra Skargi.

   Co istotne, zadanie w całości zrealizowano w oparciu o zalecenia konserwatorskie. Najważniejsze z nich to m.in. konieczność nawiązania do historycznego rozplanowania przestrzennego w zakresie lokalizacji placu zabaw oraz układu komunikacyjnego i nawierzchni, dostosowanie elementów małej architektury do pierwotnych rozwiązań formalnych i zasad kompozycyjnych oraz zachowanie w stanie nienaruszonym istniejącej zieleni historycznej oraz jej ochronę.

   Na etapie opracowywania projektu przeanalizowano też materiały archiwalne dotyczące historycznego zagospodarowania parku. W oparciu o nie odtworzono kompozycję trzech tarasów, wytyczono ciągi spacerowe, lokalizację placu zabaw czy nasadzenia zieleni. 

   - W ramach realizacji zadania powstały nowe alejki parkowe oraz schody łukowe prowadzące do ul. Słowackiego - imformuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. - Co ciekawe, wykonano je przy użyciu częściowo odzyskanego materiału ze starych schodów.  Aby przeciwdziałać erozji zbocza wykonano opaski żwirowe, suche potoki oraz poletka żwirowe zatrzymujące wody opadowe. Na zrewitalizowanym terenie pojawiły się nowe latarnie, ławki i kosze na śmieci.

   Niższy taras to przestrzeń, która zachwyci przede wszystkim najmłodszych szczecinian. Na piaskowej nawierzchni stanął m.in. kolorowy zestaw zabawowy ze zjeżdżalniami, domkami i drabinkami, huśtawka, karuzela, stożek do wspinania, skałka z tunelem i busik do zabawy. Odtworzono również wyższe poziomy tarasu, a w cieniu drzew stanęły ławeczki. 

   - Chociaż mowa o parku pełnym zieleni, to w ramach tej inwestycji pojawiły się również nowe nasadzenia - mówi Paulina Łątka. - Na skarpie i centralnym skwerze zasadzono kilkaset krzewów ozdobnych i bylin, a także szpaler z grabów.

   Wykonawcą prac była firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak. Koszt realizacji zadania to 1 436 000 zł.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!