Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   20°

   Niezwykłe odkrycie w Lasach Miejskich Szczecina: "Diabelski Głaz" z lokalnych legend

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Niezwykłe odkrycie w Lasach Miejskich Szczecina: "Diabelski Głaz" z lokalnych legend
   ff2022_06_09_zaproszenie_m.jpg

   Stowarzyszenie Nasze Wycieczki i Miasto Szczecin zapraszają na wycieczkę, której uczestnicy dowiedzą się, gdzie leży "Diabelski Głaz" i zapoznają się z XIX i XX-wiecznymi legendami na jego temat.

   "Diabelski Głaz" odkryli Żaneta Maciejowska i Rafał Witkowski ze szczecińskiego Stowarzyszenia Nasze Wycieczki, którzy - dzięki dobrej współpracy z Książnicą Pomorską i Archiwum Państwowym w Szczecinie - dotarli do spisywanych przez regionalistów XIX i XX-wiecznych, niemieckich legend.

   "Dopasowali" głaz z legend do głazu, który odkryli w Lasach Miejskich, na którym są m.in., będące dziełem człowieka, zagłębienia, otwory, nawierty i wyryte znaki. Dr Kamil Kajkowski z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie potwierdził, że to ślady pogańskich zachowań, związanych z wierzeniami i działalnością obrzędową. Ostatecznie odkrycie członków stowarzyszenia potwierdziła archiwalna, niemiecka mapa, na której widać miejsce oznaczone "Teufelstein".

   Pierwsza wycieczka do Diabelskiego Głazu wyruszy w najbliższy wtorek 21 czerwca (dzień przesilenia letniego) z parkingu przy stawie Łomot w Dolinie Siedmiu Stawów (wjazd z ul. Miodowej w ul. Pod Urwiskiem). Kolejne dwie wycieczki zaplanowano na czwartek 23 czerwca (dzień poprzedzający Noc Świętojańską i jednocześnie Dzień Ojca) i sobotę 25 czerwca.

   Wszystkie wycieczki zaczynają się o godzinie 13.00 i będą trwać około 2-3 godzin. Podczas spacerów do kultowego kamienia można się będzie dowiedzieć więcej o związanych z nim legendach i o ciekawych miejscach blisko Diabelskiego Głazu.

   Więcej na stronie: https://www.naszewycieczki.pl/

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!