Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   20°

   Nie każdy rekord cieszy!

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Nie każdy rekord cieszy!

   Nie z każdego rekordu można się cieszyć. Najcieplejszy od 100 lat wrzesień nie jest powodem do dumy i radości. Wskazania termometrów jeszcze mocniej powinny nas wszystkich zmobilizować do dbania o naszą planetę i myślenia o zrównoważonym i świadomym gospodarowaniu wodą.

   Przy zmianach klimatycznych ważne jest szukanie w naturze sprzymierzeńców. Z siłami natury nie można walczyć, trzeba próbować sobie z nimi radzić. Właśnie dlatego mówimy o gospodarowaniu wodą – czerpaniu z nadmiaru kiedy jest deficyt. Pierwszym krokiem może być zbieranie deszczówki i podlewanie naszych ogrodów tym, co daje nam natura.

   Podpowiadamy kilka sposobów na oszczędzanie wody:

   1. Wykorzystaj deszczówkę:

   Zieleń podwórkowa nie jest wcale w uprzywilejowanej pozycji, bo nawalne deszcze mieszają się z okresami suszy. Warto się więc zastanowić nad zagospodarowaniem wody opadowej. Takie działanie może dać nie tylko oszczędność, ale także będzie postawą bardzo ekologiczną! Jak to zrobić? Pomysłów jest kilka:

   - W ogrodzie – możliwe jest wykorzystanie rynien zainstalowanych przy każdym domu i zamontowanie specjalnego zbiornika podziemnego lub ustawienie pojemników pod rynną lub na terenie działki.

   - Na balkonie - wykorzystanie plandeki, która może także dawać cień. Materiał można zawiesić na szerokości balkonu czy tarasu, a zebrana na niej woda może być później przelana specjalną dziurą, pod którą będzie znajdował się zbiornik na wodę. Druga metoda jest najprostsza, wymaga tylko kilku misek lub wiader. Wystarczy rozłożyć w trakcie deszczu odpowiednią ilość misek i zaczekać, aż napełnią się deszczówką.

   2. Po powrocie z wakacji, kiedy spuszczamy wodę, która stała w naszych rurach podstawmy pod kran dzbanek, a zebraną woda podlejmy kwiaty.

   3. Myjąc zęby lub ręce zakręcajmy kran, aby woda niepotrzebnie płynęła do kanalizacji.

   4. Napraw swoje wycieki. Nie pozwól, by woda nieustannie kapała.

   5. Użyj ponownie wody z gotowania makaronu czy jajek. Może ona przydać się do podlewania roślin.

   6. Wybieraj oszczędne urządzenia takie jak pralka czy zmywarka i uruchamiaj je dopiero, gdy są pełne.

   7. Pamiętaj, że większość spłuczek ma mały i duży przycisk. Regulujesz nim ilość wykorzystanej do spłukania nieczystości wody.

   8. Gotuj w czajniku tyle wody, ile danym momencie potrzebujesz. Jeśli masz jej więcej, nie wylewaj.

   9. Segreguj śmieci, zminimalizuj ilość odpadów.

   10. Unikaj plastikowych butelek jednorazowych. Kup bidon i pij kranówkę!

   Nie ma, że nie lubię lub nie chcę! Nie ma, że nie wierzę! Zmiany klimatu są faktem i tylko od nas zależy jak wykorzystamy dobra naturalne naszej planety. Małe gesty mają wielkie znaczenie, dlatego zacznijmy oszczędzanie już dzisiaj, od siebie. Kropla do kropli, a uzbiera się ocean!

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!