Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   Cmentarz to nie wybieg dla psów

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Cmentarz to nie wybieg dla psów

   Chociaż wydaje się to oczywiste, niestety, nie dla wszystkich takie jest. Dlatego po raz kolejny apelujemy o niewprowadzanie zwierząt na cmentarze.  

   Cmentarz Centralny, jeden z największych i najpiękniejszych w tej części świata, jest dla szczecinian powodem do dumy.   To miejsce niezwykłe, zarówno pod kątem przyrodniczym, architektonicznym, jak i historycznym i niewątpliwie jedna z wizytówek naszego miasta. Niezależnie jednak od wszystkich jego walorów, Cmentarz Centralny to przede wszystkim cmentarz, czyli miejsce spoczynku zmarłych. Niestety, niektórzy zapominają o tym, traktując nekropolię jak park, a nawet wybieg dla psów!

   Zwierzęta są notorycznie wprowadzane na teren cmentarza, a nawet puszczane „luzem”, bez smyczy i swobodnie biegają między pomnikami. Zdarza im się wystraszyć kogoś spacerującego lub stojącego nad grobem, a nawet skoczyć na takie osoby. Co może wydawać się szokujące – psom pozwala się również załatwiać na cmentarzu potrzeby fizjologiczne. I często nie odbywa się to „pod drzewkiem”, ale wprost na groby i pomniki. Ofiarami tych praktyk są bliscy osób spoczywających na cmentarzu, dla których każda taka sytuacja jest niezwykle bolesna. Do Zakładu Usług Komunalnych regularnie wpływają pisma od zbulwersowanych mieszkańców, którzy byli świadkami takich zdarzeń. Sytuacje te nie dotyczą jedynie Cmentarza Centralnego – powtarzają się na praktycznie wszystkich cmentarzach komunalnych.

   Wprowadzania zwierząt na teren cmentarzy zabrania regulamin, o czym przypominają tabliczki na bramach. Natomiast w praktyce jest to trudne do wyegzekwowania, szczególnie w przypadku Cmentarza Centralnego – chociażby ze względu na ogrom terenu i liczne wejścia. Co jednak najbardziej bulwersujące, upominani i proszeni o opuszczenie cmentarza właściciele psów, nie zawsze stosują się do tych poleceń. Niestety, zdarza się, że na tym tle dochodzi do gorszących awantur.

   Dlatego apelujemy do szczecinian o uszanowanie powagi cmentarzy, a przede wszystkim spoczywających tam zmarłych oraz ich rodzin i bliskich. - Rodziny osób zmarłych mają prawo do okazywania bólu i cierpienia po stracie bliskich, pielęgnowania pamięci o nich – przypomina Maria Michalak, kierownik Wydziału Usług Cmentarnych ZUK. -   Uszanujmy ich, aby ten trudny i traumatyczny czas mogli przeżyć bez dodatkowego stresu związanego z zanieczyszczeniem miejsca pochówku przez psa. Cmentarze to miejsca sacrum, gdzie drzewa nieodmiennie szumią i przypominają nam - memento mori.  Uszanujmy takie miejsce dla tych, którzy odeszli i dla tych, którzy pamiętają o nieobecnych.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!