Budżet 2023 uchwalony
Darek Sadowski
Najważniejszy dokument finansowy w mieście przyjęty i zatwierdzony. Miejscy radni uchwalili przyszłoroczny budżet Szczecina. Powstawał on w skrajnie negatywnych warunkach makroekonomicznych, ale zgodnie z założeniami ma zapewnić utrzymanie funkcjonowania miasta z jak najmniejszym przenoszeniem obciążeń na szczecinian.
Podstawowe wartości
Dochody ogółem: 3.098.771.319 zł
Wydatki ogółem: 3.293.966.116 zł
Deficyt: - 195.194.797 zł
Zabezpieczenie środków na realizację ustawowych zadań przy jednoczesnym zapewnieniu dalszego rozwoju Szczecina. To nadrzędny cel, który przyświecał Miastu w pracach nad przyszłorocznym budżetem. Te z uwagi na galopująca inflację, marginalizację samorządów i wreszcie obciążanie gmin dodatkowymi, kosztownymi zadaniami były niezwykle trudne i wiązały się z redukcja wydatków i zadań inwestycyjnych.
Samorządy na marginesie
Spadające dochody i rosnące wydatki. To nowa, smutna rzeczywistość największych polskich miast. Polityka rządu doprowadziła do załamania finansów samorządów. To już niestety zjawisko ogólnopolskie.
Szczecin przez decyzje władz centralnych systematycznie z roku na rok otrzymuje coraz mniej pieniędzy. Przede wszystkim dlatego, że udział samorządów w podziale PIT maleje. Rosną za to wydatki – na kredyty, transport publiczny, energię i coraz większe dopłaty do oświaty i pomocy społecznej, które są przerzucane na miasto przez rząd. W efekcie budżet Szczecina będzie mniejszy o blisko 450 mln zł niż gdyby nie wprowadzono „Polskiego Ładu”.
Oszczędności to konieczność
Aby ratować miejski budżet Szczecin przestrzega dyscypliny finansowej i zmniejsza wydatki m.in.: na inwestycje, które w przyszłym roku będą o blisko 300 mln zł mniejsze niż w roku obecnym. Oznacza to rezygnację kilkunastu zadań m.in.: przebudowę ulic, kąpielisk czy infrastruktury szkolnej.
W tej trudnej sytuacji konieczne jest wprowadzenie nowych stawek za gospodarkę odpadami. Regulacje na poziomie ok. 5-10% są na minimalnym poziomie pozwalającym zachować ciągłość świadczenia usług, zwłaszcza w obliczu inflacji na poziomie nieuchronnie zbliżającym się do 20%.
Budżet Szczecina chwalony
Warto dodać, że zanim dokument trafił pod głosowanie radnych pozytywnie wypowiedzieli się o nim niezależni eksperci z Uniwersytetu Szczecińskiego i Wyższej Szkoły Bankowej. Według szczecińskich ekonomistów budżet zapewnia bezpieczeństwo, zawiera odważne założenia i podtrzymuje wiarygodności finansową miasta. Te głosy potwierdza również pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej, która trafiła do Urzędu Miasta już kilka tygodni temu.