Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   18°

   Bezpieczny Senior. Strażnicy miejscy uczą i informują o bezpiecznym zachowaniu

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Bezpieczny Senior. Strażnicy miejscy uczą i informują o bezpiecznym zachowaniu
   Bezpieczny-senior-4.jpg
   Bezpieczny-senior-3.jpg
   Bezpieczny-senior-1.jpg
   Bezpieczny-senior-8.jpg
   Bezpieczny-senior-9.jpg

   Zazwyczaj prowadzą prelekcje i pogadanki w placówkach oświatowych i przedszkolach, zatem edukują najmłodszą część naszego lokalnego społeczeństwa. Poniedziałkowe spotkanie w Klubie Delta odbyło się z udziałem starszej publiczności, ale jakże młodej duchem.

   Na zaproszenie Fundacji Kultury i Aktywności Lokalnej „Prawobrzeże” strażniczki szkolne przygotowały prelekcje dotyczące bezpieczeństwa seniorów w mieście, udział w nim wzięło 45 członków Klubów Seniora „Dąb” i „Wielgowo”.

   Już kilka lat temu wraz z policją, strażą pożarną i MOPR-em prowadzone były działania strażników miejskich w ramach programu „Vademecum Seniora”.  Ich celem było promowanie bezpieczeństwa osób starszych, nauka bezpiecznych zachowań i adekwatnych reakcji na ewentualne zagrożenia, przeciwdziałanie zjawiskom patologii, a szczególnie zmniejszenie liczby ofiar przestępstw i zapobieganie popełnianiu wykroczeń przez seniorów.

   15 kwietnia strażniczki miejskie omawiały tematy, które najczęściej związane są z osobami w starszym wieku. 

   - To przede wszystkim bezpieczeństwo w ruchu ulicznym i najczęstsze wykroczenia z zakresu nieprzestrzegania przepisów Prawa o Ruchu Drogowym (przechodzenie ulicy na czerwonym świetle albo w miejscach niedozwolonych, parkowanie na miejscach dedykowanych osobom niepełnosprawnym bez posiadania stosownych uprawnień, blokowanie ścieżek rowerowych przez spacerujących) - informuje st. insp. Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Szczecin. -  Kolejny temat to spalanie odpadów w piecach i pozostałości roślinnych powstałych po porządkach w ogródkach przydomowych i działkach a także składowania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. 

   Dużo miejsca funkcjonariuszki poświęciły tematom związanych z właściwa opieką nad zwierzętami (zabezpieczanie psów w miejscach publicznych i sprzątanie po nich nieczystości, obowiązkowego szczepienia swoich pupili przeciwko wściekliźnie) a także zasady chowu gospodarskiego na terenie Gminy Miasto Szczecin (omówienie Regulaminu Utrzymania Czystości i Porządku).

   Wiele emocji wzbudzał temat dokarmiania zwierząt (kaczek, gołębi i kotów) czyli jak  to robić, aby im nie szkodzić i nie uprzykrzać życia swoim sąsiadom.

   Profilaktyczki ze Straży Miejskiej omówiły też zasady ulicznego handlu (głównie płodami rolnymi z własnych działek, ale nie tylko). Tutaj wskazywały możliwości legalnego sposobu takiej działalności, w miejscach do tego przeznaczonych.

   Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze, uczestniczący w nim seniorzy wykazywali bardzo duże zainteresowanie omawianymi tematami i aktywnie dyskutowali dopytując o najbardziej nurtujące ich kwestie. Miejmy nadzieję, że kolejne grupy „starszej młodzieży” z naszego miasta zainteresuje taka forma spotkania ze Strażą Miejską i zwróci się do niej o przeprowadzenie takich  prelekcje i interaktywnych spotkań. 

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!