Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   29°

   Szczecin: rekordowe wyniki w mieszkalnictwie

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Szczecin: rekordowe wyniki w mieszkalnictwie

   Ostanie pięć lat w Szczecinie obfitowało w inwestycje mieszkaniowe. Powstały nowe osiedla, zmodernizowano kilkadziesiąt budynków i blisko tysiąc mieszkań. W latach 2018-2023 w naszym mieście wybudowano najwięcej społecznych mieszkań czynszowych w Polsce. Duży wkład w procesie remontowania lokali mieli też sami mieszkańcy.

   Od lat Szczecin we współpracy ze Szczecińskim TBS oraz Zarządem Budynków i Lokali Komunalnych stara się prowadzić konsekwentną politykę mieszkaniową. Z jednej strony prowadzi racjonalne zarządzanie istniejącym już zasobem mieszkaniowym, z drugiej, wykorzystując różne mechanizmy finansowania, buduje nowe osiedla i remontuje mieszkania. Poza tym w ostatnich latach Szczecin uruchomił kilkanaście programów mieszkaniowych dedykowanym m.in.: seniorom, rodzinom wielodzietnym, osobom opuszczającym pieczę zastępczą, studentom i absolwentom. Programy te wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców z różnych warstw społecznych, o różnych poziomach dochodu.

    

    

   Dodatkowo Miasto wynajmuje mieszkania w ramach bardzo szerokiej dziś oferty skierowanej do szczecinian. Zawiera ona m.in. wyremontowane mieszkania komunalne, lokale o czynszu tbsowskim oraz mieszkania w zamian remont. Wszystkie oferty są dopasowane do potrzeb i możliwości poszczególnych grup mieszkańców.

   TBSy budują nowe osiedla i biją rekordy

   W ostatnich pięciu latach w naszym mieście powstało kilka nowych osiedli mieszkaniowych, zrealizowanych zarówno przez Szczecińskie TBS jak i TBS Prawobrzeże. W sumie te dwie spółki wybudowały 831 społecznych mieszkań czynszowych. Pod tym względem jesteśmy liderem w Polsce biorąc pod uwagę lata 2018 - 2023 ( zgodnie z badaniem ekspertów portalu Gethome.pl)

   - Mieszkania realizowane przez TBS są wykończone “pod klucz” to znaczy praktycznie od razu do zamieszkania. W pokojach są nowoczesne wykładziny, w łazienkach - terakota oraz płytki ceramiczne. W mieszkaniach zamontowano zlewozmywaki, wanny, umywalki, armaturę sanitarną, nowe okna i drzwi - poinformował rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa Tomasz Klek

   Najwięcej lokali - blisko pół tysiąca - powstało w ramach budowy dwóch etapów osiedla Wrzosowe Wzgórze, położonego w sąsiedztwie Szosy Polskiej. Inwestycję zrealizowało STBS. Z kolei około 200 mieszkań powstało w ramach budowy osiedla przy ul. Pokładowej w Dąbiu. Inwestycje oddano do użytku w 2020 roku. Również w Dąbiu zakończono ostatnie trzy etapy osiedla dedykowanego rzetelnym najemcom komunalnym. Do ich dyspozycji oddano 60 lokali. TBS Prawobrzeże, które w 2021 roku połączyło się ze Szczecińskim TBS, zakończyło w 2019 roku drugi etap osiedla w rejonie ulic: Kusocińskiego, Sowińskiego i Głowackiego, gdzie j powstało 95 mieszkań. Trzeba pamiętać, że w ramach budowy nowych osiedli oprócz samych mieszkań powstaje również cała infrastruktura towarzysząca m.in.: nowe chodniki, alejki, miejsca parkingowe, a także place zabaw i miejsca rekreacji.

    

    

   - W sumie wszystkie inwestycje związane z budową nowych osiedli kosztowały ponad 223 mln zł - dodał Tomasz Klek. 

   Aktualnie Szczecińskie TBS realizuje kilka ważnych inwestycji, które w najbliższym czasie dostarczą na rynek ponad 200 nowych mieszkań. W Dąbiu trwa drugi etap budowy osiedla przy ul Pokładowej, a w śródmieściu poddane rewitalizacji jest wnętrze kwartału 36.

   Remontują budynki i mieszkania

   Szczecińskie TBS oraz Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych co roku również remontują mieszkania. Tylko w ostatnich pięciu latach zmodernizowano ich ponad 900. W ramach tych działań, często poza remontem samego lokalu, wykonywana jest także m.in.: termomodernizacja budynków, budowane są łazienki i toalety w mieszkaniach, montowany jest nowy system ogrzewania i dostęp do ciepłej wody z sieci miejskiej. Wymieniane są okna i drzwi, a także wykonywana jest izolacja ścian piwnic.

   - Przykładem takiej kompleksowej modernizacji zrealizowanej przez STBS są odnowione oficyny przy ul. Pocztowej, Bohaterów Warszawy lub Bogusława X. W związku z tymi inwestycjami oddano do użytku ponad 90 przebudowanych lokali mieszkalnych - powiedział Tomasz Klek. 

   Aktualnie spółka modernizuje m.in: oficyny przy Bolesława Śmiałego 34, 3,36 oraz oficyny przy Bałuki 21, 22, a także kamienicę przy deptaku Bogusława 49. Dzięki temu zostanie zmodernizowanych 80 mieszkań. Z kolei sam ZBiLK w ostatnich pięciu latach wyremontował 738 lokali, przeznaczając na ten cel blisko 30 mln zł.

   Mieszkańcy też mają swój wkład w remonty

   Program “Mieszkanie za remont” funkcjonuje w Szczecinie od ponad 10 lat i nieustannie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jest dedykowany pełnoletnim mieszkańcom Szczecina, którzy nie mają swojego mieszkania np. żyją z rodzicami lub wynajmują mieszkanie na wolnym rynku, a ich zarobki mieszczą się w określonych widełkach. W latach 2018-2023 tylko z tego z programu skorzystało blisko 1500 rodzin. A ostatni rok pod tym względem okazał się rekordowy, ponieważ ZBiLK przekazał mieszkańcom do remontu aż 319 lokali.

   Na liście lokali w zamian za remont, znajdują się mieszkania o różnym standardzie. Są też takie, w których brakuje łazienek, ogrzewania lub w których jest tylko ogrzewanie na paliwo stałe. Przez lata te mieszkania cieszyły się niewielkim zainteresowaniem, bo wymagały większych nakładów na remont. W 2021 roku Miasto wyszło naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i wprowadziło możliwość dofinansowania tego typu inwestycji.

   - Mieszkaniec, który wybierze lokal do remontu, gdzie nie ma łazienki i np. ogrzewania gazowego, może otrzymać dofinansowanie. Jest to możliwe dzięki wprowadzanych w ostatnich latach zmianom do Programu Małych Ulepszeń - dodał Tomasz Klek. 

   Od tego czasu zainteresowanie mieszkańców tym Programem bardzo wzrosło. Dzięki PMU Miasto w ostatnich pięciu latach dofinansowało remonty mieszkań komunalnych wykonywane przez mieszkańców kwotą 5,3 mln zł.

   Co ciekawe, do tej pory ZBiLK nie odnotował przypadku opuszczenia lokalu przez najemcę, który wyremontował go na swój koszt lub dewastacji takiego mieszkania. Wręcz przeciwnie, takie rodziny należą do rzetelnych najemców, którzy z reguły płacą w terminie czynsz i dbają o swoje “m”. W ubiegłym roku uruchomiono także możliwość składania wniosków na mieszkania z tej oferty również online.

   Podsumowując, w latach 2018-2023 udało się wykonać:

   - 4 osiedla mieszkaniowe,

   - 27 nowych budynków mieszkalnych,

   - 831 społecznych mieszkań czynszowych

   - 900 modernizacji mieszkań komunalnych i należących do STBS,

   - 1500 remontów w ramach oferty “mieszkanie za remont” .

    

    

   Więcej na:

   zbilk.szczecin.pl

   stbs.pl

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!