Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      17°

      Wyjątkowy pomysł na Święto Niepodległości. Zbliża się Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie”

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      Wyjątkowy pomysł na Święto Niepodległości. Zbliża się Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie”

      Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie” już po raz 26. przyciągnie do Szczecina najlepszych recytatorów, którzy sztuką żywego słowa świętować będą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Turniej rusza 11 listopada.

      Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie” to jedyne takie święto słowa mówionego w Polsce.

      - JTR to nie tylko konkurs recytatorski i towarzyszące mu wydarzenia, ale przede wszystkim niestandardowa forma celebracji niepodległości i wolności, którą najpiękniej opisują pisarze i poeci – tłumaczy Sylwia Witkowska Komisarz Turnieju. – W tym roku Szczecin odwiedzi aż 28 recytatorek i recytatorów, czyli maksymalna liczba uczestników, jaką mogliśmy przyjąć. Ściągają do nas z całej Polski – od Białegostoku aż po Słupsk”. Można spodziewać się wysokiego poziomu artystycznego przygotowanych występów, wśród których szczególne miejsce znalazła poezja Cypriana Kamila Norwida ze względu na wyjątkową okoliczność, jaką jest ustanowienie roku 2021 rokiem tego twórcy.

      Publiczność – oprócz śledzenia zmagań recytatorskich – może też wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących: mocnym monodramie w wykonaniu Mateusza Nowaka pt. „Od przodu i od tyłu” i spotkaniu autorskim z Kacprem Sulowskim wokół jego książki „Z miłości. Portrety polskich domów”. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w Klubie Delta – filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie-Dąbiu przy ul. Racławickiej 10.

      „Romantyczny” pojedynek recytatorów

      JTR to przede wszystkich zmagania recytatorskie. Tegoroczny Jesienny Turniej Recytatorski rozpocznie się 11 listopada o 18.00 uroczystym Koncertem Konkursowym „Romantycznie” (reżyseria: Iwona Mirońska-Gargas), który transmitowany będzie na Facebooku Klubu Delta – filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie.

      - Nic jednak nie równa się z magią sceny i spotkania z drugim człowiekiem, dlatego serdecznie zapraszamy publiczność do udziału w Koncercie na żywo, w Klubie Delta – zachęca Witkowska. - Przez trzy dni uczestnicy Turnieju będą nie tylko prezentować się na scenie, ale wezmą też udział w warsztatach „Niepodległość! Twórczo i Romantycznie”, które poprowadzą sceniczni wyjadacze: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek, Jerzy Łazewski, Wojciech Solarz i Gustaw Puchała. Oni także zasiądą w Jury Turnieju, którego werdykt – w tym zwycięzcę specjalnej nagrody za interpretację utworu Cypriana Kamila Norwida – poznamy podczas Gali Finałowej w sobotę, 13 listopada, którą reżyseruje Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14.00 w Klubie Delta i będzie transmitowane online. 

      Wydarzenia towarzyszące

      Turniej to także wydarzenia dodatkowe. Organizatorzy zapraszają na spotkanie autorskie z Kacprem Sulowskim – wielokrotnym laureatem Konkursu i dziennikarzem współpracującym m.in. z Gazetą Wyborczą – wokół jego literackiego debiutu „Z miłości. Portrety polskich domów”. To zbiór 14 historii, które wydarzyły się w polskich domach właśnie. Wszystkie mówią o miłości: siostrzanej, romantycznej, boskiej i rodzicielskiej. Miłości, której się wstydzimy, tej, którą zachowujemy dla siebie, i tej, o której chcemy pisać eseje. Tej, która daje siłę i tej, która zabija. Spotkanie z książką i autorem już w czwartek, 11 listopada, o godz. 21.00 w Klubie Delta.

      Z kolei w piątek, 12 listopada, o godz. 20.00 rozpocznie się mistrzowski wieczór z monodramem w wykonaniu Mateusza Nowaka pt. „Od przodu i od tyłu” na podstawie rozprawy doktorskiej Karola Zbyszewskiego „Niemcewicz od przodu i tyłu”. To mocny i niezwykle aktualny Polaków portret własny – choć Zbyszewski pisał swą rozprawę w poprzednim stuleciu. Spektakl powstał w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

      1. Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie” odbędzie się w dniach 11-13 listopada 2021 w Klubie Delta przy ul. Racławickiej 10 w Szczecinie-Dąbiu. Na wszystkie wydarzenia w ramach Turnieju wstęp jest wolny. Szczegółowe informacje: klubdelta.pl.

      Organizator:
      Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie
      Gospodarz wydarzenia:
      Klub Delta – filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie

      Patronat i dofinansowanie:
      Gmina Miasto Szczecin
      Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Pomorze Zachodnie
      Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

      Patronat Honorowy:
      Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie
      Teatr Współczesny

      Partnerzy:
      Fundacja Artyz
      Camping Marina
      Drukarnia Print Shop
      Szczecińska Agencja Artystyczna
      Unity Line
      KEUNE

      Patronat medialny:
      wszczecinie.pl
      Magazyn Prestiż
      Kwartalnik Scena

       

      Program 26. Jesiennego Turnieju Recytatorskiego „Romantycznie”

       

      Czwartek, 11 listopada 2021

      Klub Delta, ul. Racławicka 10 

      18.00-19.30                Koncert Konkursowy „Romantycznie” (także  transmisja online na Facebooku Klubu Delta)

      21.00-22.00                Spotkanie autorskie z Kacprem Sulowskim wokół książki „Z miłości. Portrety polskich domów”

       

       

      Piątek, 12 listopada 2021

      Klub Delta, ul. Racławicka 10 

      12.00-14.00                I Koncert Konkursowy

      15.00-18.00                II Koncert Konkursowy

      20.00                           Monodram mistrzowski Mateusza Nowaka „Od przodu i od tyłu”

       

       

      Sobota, 13 listopada 2021

      Klub Delta, ul. Racławicka 10

      14.00-15.30           Gala Finałowa 26. Jesiennego Turnieju Recytatorskiego „Romantycznie” (także  transmisja online na Facebooku Klubu Delta)

       

        Skład Jury 26. Jesiennego Turnieju Recytatorskiego

      Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek
      Magister Pedagogiki Kulturalno-Oświatowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Absolwentka Reżyserii na Wydziale Lalkarskim PWST w Krakowie – filii we Wrocławiu. Logopedka, specjalistka ds. teatru w Zielonogórskim Ośrodku Kultury, wykładowczyni Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zdobywczyni kilkudziesięciu nagród lokalnych i ogólnopolskich.

       

      Jerzy Łazewski

      Aktor teatralny i filmowy, absolwent i wykładowca warszawskiej PWST. Współpracował z teatrami: Polskim, Studio, Konsekwentnym i Adekwatnym w Warszawie. Występował m.in. u Jerzego Grzegorzewskiego, Mariusza Trelińskiego i Laco Adamika. Znany jest też ze swych ról w filmach (m.in. jako Jezus w filmie „Faustyna” i w serialach (m.in. „Plebania”). Uczy kultury żywego słowa, czyli elementów recytacji i dykcji. Ponadto rysuje, tworzy grafiki, maluje, należy do grupy malarskiej „Nowa ikona”.

       

      Wojciech Solarz

      Aktor teatralny, filmowy i kabaretowy. Reżyser filmów niezależnych. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Grał na deskach wielu warszawskich teatrów: Narodowego, Ateneum, Studio, Dramatycznego, Na Woli, Montownia, Laboratorium Dramatu. Znany jest też ze swoich ról filmowych, w tym w „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą” Jacka Bromskiego, „Strajku” Volkera Schlondorffa, „Miasto 44” Jana Komasy, czy „Wałęsa” Andrzeja Wajdy. Od 2010 roku występuje w „Kabarecie na Koniec Świata” na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego w Warszawie, do którego pisze również teksty.

       

      Gustaw Puchała

      Polonista, logopeda, instruktor teatralny, uczestnik niezawodowego ruchu teatralnego, recytator. Laureat konkursów recytatorskich (OKR, Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie” – kolekcja jabłek obejmuje 8 owoców) i teatralnych (Słupsk – Sam na Scenie, Lublin, Żnin, Suwałki, Zgierz). Prowadzi warsztaty emisji głosu i techniki mowy. Jest Wiceprezesem Mazowieckiego Oddziału Towarzystwa Kultury Teatralnej, a od roku 2020 członkiem Rady Artystycznej Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Załącznik 3

      O spotkaniu autorskim z Kamilem Sulowskim wokół książki „Z miłości. Portrety polskich domów”

       

      „Z miłości. Portrety polskich domów” to zbiór 14 historii, które wydarzyły się w polskich domach. Wszystkie mówią o miłości. Siostrzanej, romantycznej, boskiej i rodzicielskiej. Miłości do Boga, do zła i do siebie nawzajem. Tej, która buduje i napędza, i tej paraliżującej. Miłości, której się wstydzimy i zachowujemy dla siebie, i tej, o której chcemy pisać eseje. Tej, która daje siłę i tej, która zabija.

       

      Spotkanie poprowadzi Marta Pohrebny.

       

      O autorze:

      Kacper Sulowski (ur. 1 września 1987) – dziennikarz prasowy, reporter. Młodość spędził w Kraśniku, pierwsze teksty publikował w lokalnych mediach w Lublinie, obecnie mieszka w Warszawie. Jest związany ze stołecznym oddziałem Gazety Wyborczej, współpracuje z magazynem Duży Format. Dwukrotnie nominowany - w kategorii wywiad i reportaż prasowy - do najbardziej prestiżowej nagrody dziennikarskiej w kraju - Grand Press. Pisze o nadużyciach władzy, łamaniu praw człowieka i zderzeniu jednostki z machiną państwa. W debiutanckiej książce odwiedza polskie domy i szuka w nich miłości. Na co dzień zakochany mąż i szczęśliwy tata. Miłośnik teatru, tenisa i polskiego folkloru.

       

      „Z miłości. Portrety polskich domów” | spotkanie autorskie

      11 listopada 2021, godz. 21.00

      Klub Delta, ul. Racławicka 10

      Wstęp wolny

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Załącznik 4

      O monodramie w wykonaniu Mateusza Nowaka pt. „Od przodu i od tyłu” na podstawie rozprawy doktorskiej Karola Zbyszewskiego „Niemcewicz od przodu i tyłu”

       

      Spektakl Mateusza Nowaka, według „Niemcewicz od przodu i tyłu” to przejmujący, piekielnie aktualny Polaków portret własny. Książkę napisał w XX wieku Karol Zbyszewski. Wychłostał w niej marionetkowego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, obżarstwo i pijaństwo magnatów, pazerność i rozwiązłość purpuratów, wreszcie posłów sejmowych, zachłannie walczących o powiększanie majątku. (...) Z minuty na minutę okazuje się, że kolejne postaci przedstawiane przez aktora jak żywo przypominają współczesnych władców dzisiejszej Polski. Prezesów, ministrów, rzeczników, kochanków i kochanki. Robi się groteskowo, zjadliwie, przejmująco, do bólu. (...) Mateusz Nowak zamienia teatr w lekcję politycznej anatomii. Tnie skalpelem chore tkanki, pokazując groteskowy Polaków portret własny. (...) To dojrzały spektakl. Precyzyjnie wyreżyserowany przez Stanisława Miedziewskiego. Kiedy już otrząśniemy się po ostrych scenach, widzimy ile w nim miłości do Polski.

      [Waldemar Sulisz, Dziennik Wschodni]

       

      O autorze:

      Mateusz Nowak (1986) – monodramista. Od premiery swojego debiutanckiego monodramu „teatralność” w 2011 roku, stał się jednym z najczęściej występujących i nagradzanych poza Polską wykonawców tej formy teatralnej. W ciągu 10 lat swoje monodramy zagrał ponad 200 razy w tym kilkadziesiąt za granicą, w 19 krajach na 4 kontynentach: Albania, Armenia, Austria, Białoruś, Cypr, Czechy, Kosowo, Kuwejt, Litwa, Macedonia, Mongolia, Niemcy, Republika Południowej Afryki, Rosja, Słowacja, Stany Zjednoczone, Turcja, Wielka Brytania, Ukraina. Zdobył za nie blisko 30 nagród, w tym 8 na festiwalach międzynarodowych. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Laureat nagród Marszałka Województwa Lubelskiego, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Prezydenta Miasta Lublin.

       

      Szczegółowe informacje:

      OD PRZODU I OD TYŁU

      Scenariusz na podstawie rozprawy doktorskiej Karola Zbyszewskiego „Niemcewicz od przodu i tyłu”: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak

      Wykonanie – Mateusz Nowak

      Reżyseria – Stanisław Miedziewski

      Kostium – Magdalena Franczak

      Światło – Marcin ‘Kabat’ Kowalczuk

      Premiera – 2014

      Czas trwania – 1 godzina

      Spektakl powstał w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin

       

      12 listopada 2021, godz. 20.00

      Klub Delta, ul. Racławicka 10

      Wstęp wolny

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!