Weekend kina hiszpańskiego w Kinie Pionier 1907

Robert Duchowski

Zdobywcy nagród filmowych i prawdziwe historie. Filmowe adaptacje i bohaterowie na krawędzi. Powroty mistrzów i mocna dawka hiszpańskiej muzyki. Tegoroczny ogólnopolski Tydzień Kina Hiszpańskiego to przegląd wszystkiego, co najlepsze w najnowszym kinie Półwyspu Iberyjskiego. Cztery filmy z tego bogatego wydarzenia będzie można zobaczyć w Kinie Pionier 1907 w Szczecinie w dniach 11-13 kwietnia w ramach Weekendu Kina Hiszpańskiego.
Ten przegląd to wyjątkowe wydarzenie, które ma na celu promocję bogatej kultury filmowej Hiszpanii. Organizowany co roku, przyciąga zarówno wielbicieli kina, jak i osoby zainteresowane kulturą i historią Hiszpanii. W ciągu tego tygodnia odbywają się projekcje filmów, spotkania z twórcami i aktorami, warsztaty oraz dyskusje panelowe, które pozwalają uczestnikom na głębsze zrozumienie hiszpańskiej kinematografii.
Idea wydarzenia zrodziła się z potrzeby stworzenia platformy, która umożliwiłaby prezentację różnorodności i jakości hiszpańskiego filmu. Hiszpania, będąca jednym z najważniejszych producentów filmowych w Europie, może pochwalić się wieloma wybitnymi reżyserami, aktorami i scenarzystami, których prace zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Organizatorzy Tygodnia Kina Hiszpańskiego postawili sobie za cel przybliżenie tej twórczości polskiej publiczności.
- Bardzo cieszymy się, że część tego wydarzenia zawita do Kina Pionier 1907 w Szczecinie, pod nazwą Weekend Kina Hiszpańskiego - mówi Michał Sawczuk z Kina Pionier 1907. - Jeśli filmy te zyskają uznanie i zainteresowanie naszych widzów, to kto wie, czy w przyszłości Tydzień Kina Hiszpańskiego nie zagości w Szczecinie na dłużej.
WEEKEND KINA HISZPAŃSKIEGO – PROGRAM
11 KWIETNIA | PIĄTEK
19:00 | Czerwona | WEEKEND KINA HISZPAŃSKIEGO
ŻARTY I PAPIEROSY (Saben Aquell, Hiszpania 2023, 117’)
REŻYSERIA: David Trueba OBSADA: David Verdaguer, Carolina Yuste, Pedro Casablanc
Prawdziwa historia Eugenia, jednego z najsłynniejszych hiszpańskich komików, który rozśmieszał Hiszpanów do łez w trudnych czasach transformacji. Jego losy, obfitujące w niespodzianki, zwroty akcji i dramatyczne wydarzenia, to wymarzony materiał na filmową biografię – poczynając od przypadkowego spotkania w autobusie, które wywróciło do góry nogami jego uporządkowane życie, przez szaleńczą miłość, karierę muzyczną, narodziny scenicznej persony i tragedię, która naznaczyła jego życie osobiste. Czarny strój, ciemne okulary, kamienna twarz i papieros, z którym nigdy się nie rozstawał, do dziś pozostają żywym symbolem hiszpańskiego humoru.
Reżyser David Trueba portretuje skomplikowaną postać twórcy, wyrastającego z keatonowskiej tradycji smutnego komika, który doskonale wykorzystuje rozdźwięk między swoimi anegdotami i ponurym wizerunkiem. Zagląda też za kulisy sławy Eugenia i opowiada wzruszającą historię jego małżeństwa – wielkiej miłości, która nadała sens życiu dwójki artystów, ale zakończyła się tragicznym finałem. W główną rolę wcielił się nagrodzony Goyą David Verdaguer, który bezbłędnie wygrywa wewnętrzne napięcia targające Eugeniem. Jego ekranowa partnerka, Carolina Yuste, tworzy poruszający portret kobiety, której aspiracje przyćmiewa nagła sława męża.
Nagrody Goya 2024: najlepszy aktor (David Verdaguer)
Nagrody Feroz 2024: najlepszy aktor (David Verdaguer)
Nagrody Forqué 2024: najlepszy aktor (David Verdaguer)
Nagrody Gaudí 2024: najlepszy aktor (David Verdaguer), najlepsza aktorka (Carolina Yuste), najlepszy dźwięk, najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia, najlepsza charakteryzacja i fryzury, najlepsze kierownictwo produkcji
12 KWIETNIA | SOBOTA
17:00 | Czerwona | WEEKEND KINA HISZPAŃSKIEGO
DRUGIE MIEJSCE (Segundo premio, Hiszpania 2024, 111’)
REŻYSERIA: Isaki Lacuesta, Pol Rodríguez OBSADA: Daniel Ibáñez, Cristalino, Stéphanie Magnin
Granada, późne lata 90., czas artystycznego fermentu i przemian kulturowych. Tuż przed nagraniem trzeciej płyty, popularna indie rockowa kapela przechodzi poważny kryzys. Odchodzą basista i perkusista, a gitarzysta popada w autodestrukcyjną spiralę. Zespół może uratować tylko determinacja wokalisty, który walczy o jego przetrwanie. Czy trudy tworzenia albumu zbliżą muzyków do siebie, czy przypieczętują rozpad grupy?
Hiszpański kandydat do Oscara, (nie) inspirowany losami kultowego zespołu Los Planetas, który do dziś elektryzuje fanów na festiwalach i w salach koncertowych. „Drugie miejsce” to porywający zapis rewolucyjnego momentu w historii hiszpańskiej muzyki, który wywarł na niej nieodwracalne piętno, oraz hołd oddany ostatniej dekadzie XX wieku – jej modzie, dźwiękom i nieujarzmionej energii. To także pełen nostalgii i uroku portret Granady, miasta kulturowego fermentu i rewolucji.
Za kamerą stanął mistrz kina dokumentalnego Isaki Lacuesta („Legenda o czasie”, „Między morzem a oceanem”), we współpracy z Polem Rodríguezem. Wspólnie zdobyli liczne reżyserskie wyróżnienia, w tym Nagrodę Gaudí i Nagrodę Goya, a „Drugie miejsce” stało się jednym z najbardziej nagradzanych filmów w historii hiszpańskiego kina.
Nagrody Goya 2025: najlepsza reżyseria, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż
Festiwal Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze 2024: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy montaż
Nagrody Gaudí 2025: najlepsza reżyseria, najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk
Nagrody Carmen 2025: najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy debiut aktorski (Daniel Ibáñez), najlepsza scenografia, najlepszy montaż, najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja i fryzury, najlepsze efekty specjalne
13 KWIETNIA | NIEDZIELA
17:00 | Czerwona | WEEKEND KINA HISZPAŃSKIEGO
WRÓCICIE DO SIEBIE (Volvereis, Hiszpania/Francja 2024, 114’)
REŻYSERIA: Jonas Trueba OBSADA: Itsaso Arana, Vito Sanz, Fernando Trueba
Nagrodzone w Cannes, niezwykle inteligentne kino o związkach i przewrotny hołd oddany klasycznym hollywoodzkim komediom romantycznym. Bohaterami świetnie napisanego filmu Jonása Trueby są Ale i Alex – para z czternastoletnim stażem, która chce zorganizować imprezę celebrującą koniec ich związku, gdyż według nich lepiej jest świętować rozstania zwiastujące nowe początki niż banalne śluby, które i tak prędzej czy później przyniosą koniec… Dzięki niezwykłej ekranowej chemii Itsaso Arany i Vito Sanza otrzymujemy czuły portret współczesnej pary, wciąż w sobie zakochanej, lecz samotnej, żyjącej niejako oddzielnie. Czy rzeczywiście rozstanie to najlepszy pomysł?
19:15 | Czerwona | WEEKEND KINA HISZPAŃSKIEGO
NIECH PŁONIE (Casa en flames, Hiszpania 2024, 108’)
REŻYSERIA: Dani de la Orden OBSADA: Emma Vilarasau, Alberto San Juan, Enric Auquer, Maria Rodríguez Soto, Macarena García
Wakacyjny dom na Costa Brava. Dla wielu obiekt pożądania, a dla wkraczającej w trzeci wiek Montse wspomnienie rodzinnych wakacji i czasu spędzanego z bliskimi. Dziś, kiedy jej dzieci i były już mąż skupiają się na własnych sprawach, okazji do spotkań brakuje. Kiedy Montse postanawia sprzedać pusty od dawna dom, cała rodzina spotyka się w nim na ostatni wspólny weekend. Marzenia o idyllicznym wypoczynku w zachwycającej scenerii katalońskiego wybrzeża okażą się jednak płonne – dawne kłótnie i napięcia wcale nie odeszły w niepamięć, a każde słowo może stać się iskrą, która roznieci niszczycielski płomień.
Dani de la Orden, reżyserska gwiazda hiszpańskiej komedii, sięga po połączenie dramatu i czarnego humoru, tworząc najciekawszą gatunkową mieszankę w swoim dotychczasowym dorobku. Główni bohaterowie – żądna uwagi matka, nieobecny ojciec, sfrustrowana rodzicielstwem córka i narcystyczny syn – jak w soczewce skupiają w sobie wszelakie ludzkie przywary, a ich absurdalne kłótnie i dziecinne zachowania potrafią rozbawić do łez. Jednak szybko okazuje się, że za komiczną fasadą kryją się wielowymiarowe postaci z lękami, marzeniami i boleśnie ludzkimi historiami.
Nagrody Goya 2025: najlepszy scenariusz oryginalny
Nagrody Feroz 2025: najlepsza komedia, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza aktorka (Emma Vilarasau)
Nagrody Forqué 2025: Nagroda Publiczności
Nagrody Gaudí 2025: najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza aktorka (Emma Vilarasau), najlepszy aktor drugoplanowy (Enric Auquer)