Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   Tak będzie wyglądać pomnik legendy Pogoni Szczecin

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Uwielbiany przez kibiców Dumy Pomorza Florian Krygier, który zasiada na stadionowej trybunie. Właśnie taką formę przybierze instalacja artystyczna upamiętniająca postać twórcy Morskiego Klubu Sportowego Pogoń Szczecin.

   O powstaniu pomnika Floriana Krygiera zdecydowali mieszkańcy w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W ósmej edycji SBO 11 507 osób opowiedziało się za tym, by instalacja artystyczna upamiętniająca tak ważną dla szczecińskich kibiców piłkarskich postać, stanęła na terenie nowo wybudowanego Stadionu Miejskiego. Ostateczny kształt pomnika został wyłoniony w ramach przeprowadzonego przez Miasto konkursu realizatorskiego.

   Autorem najlepszej pracy w ocenie jury jest Maciej Jagodziński ze Studia Rzeźby Jagenmeer z Torunia.

   Zwycięska kompozycja przedstawia postać Floriana Krygiera siedzącego na trybunie stadionowej. Mężczyzna prawą rękę opiera na udzie, w lewej trzyma piłkę futbolową. W pracy nie zabrakło również charakterystycznych dla niego akcentów: kapelusza, szalika kibica Pogoni oraz motta trenerskiego.

   - Zwycięski projekt to piękne uhonorowanie tak ważnej postaci dla szczecińskich kibiców piłki nożnej. Myślę, że to bardzo ciekawa inicjatywa, która doskonale wpisze się w nowy stadion miejskipowiedziała Lidia Rogaś – zastępca prezydenta Miasta Szczecin.

   Zgodnie z zaleceniami Sądu Konkursowego, przed ostateczną realizacją pomnika konieczne będzie wprowadzenie kilku zmian. Chodzi m.in. o likwidację balustrady, wydłużenie trybuny oraz zmianę lokalizacji kapelusza.

   O konkursie

   Przedmiotem konkursu było wykonanie i zaprezentowanie, przeznaczonego do realizacji projektu pomnika upamiętniającego postać Floriana Krygiera na terenie Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera przy ul. Twardowskiego w Szczecinie.

   Maksymalny planowany łączny koszt wszystkich prac i czynności związanych z wykonaniem pomnika na podstawie zwycięskiej pracy konkursowej, nie może przekroczyć 350 000,00 PLN brutto.

   Przy ocenie zgłoszonych prac po uwagę były brane takie elementy jak:

   1) FORMA (walory estetyczno - artystyczne formy pomnika tj. oryginalność artystyczna koncepcji rzeźbiarskiej, estetyka przyjętych rozwiązań projektowych i kompozycyjnych);

   2) IDEA (spełnienie założeń ideowych konkursu);

   3) TRWAŁOŚĆ (trwałość założonych rozwiązań technicznych i materiałowych);

   4) KOSZT (ekonomika rozwiązań realizacyjnych w tym kosztów realizacji inwestycji).

   Wyboru najlepszego projektu dokonał sąd konkursowy w następującym składzie:

   1) dr hab. Małgorzata Kopczyńska - Akademia Sztuki w Szczecinie (przewodnicząca Sądu konkursowego);

   2) dr inż. arch. Maciej Płotkowiak - Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Szczecinie (Zastępca Przewodniczącej Sądu konkursowego);

   3) dr hab. Monika Szpener, prof. ZUT - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny  w Szczecinie (Sędzia Referent);

   4) mgr Joanna Leszczyńska – Wydział Kultury Urzędu Miasta Szczecin;

   5) artysta rzeźbiarz Stanisław Biżek - Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Szczeciński;

   6) mgr inż. arch. Elżbieta Głowacka – Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Szczecin.

   Do udziału w konkursie dopuszczonych zostało łącznie 5 uczestników, po czym do Urzędu trafiły 4 prace. Ostatecznie ocenie zostały poddane 2 zgłoszenia (2 pozostałe nie spełniły wymogów formalnych określonych w regulaminie).

    

   Rozstrzygnięcie konkursu 

   I NAGRODA – 12 000,00 zł brutto  oraz zaproszenie do udziału i negocjacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki – praca nr 3.

   Autor pracy: Studio Rzeźby Maciej Jagodziński – Jagenmeer

   II NAGRODA – 6 000,00 zł brutto – praca nr 4.

   Autorzy pracy: Michał Szczepanik wspólnie z Andrzejem Szczepańcem

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!