Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      20°

      Otwarcie wystawy "Blizny i tatuaże TRAFO - opowieść o duchu i ciele miejsca" i 10. Antyurodziny

      Robert Duchowski

      Robert Duchowski

      Otwarcie wystawy "Blizny i tatuaże TRAFO - opowieść o duchu i ciele miejsca" i 10. Antyurodziny

      TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Blizny i tatuaże TRAFO – opowieść o duchu i ciele miejsca” oraz 10. Antyurodziny w sobotę, 9 grudnia o 18:00. W programie szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. spotkanie autorskie z Andą Rottenberg wokół książki „Rozrzut”.

      W tym roku przypada dziesięć lat odkąd w Szczecinie powstało pierwsze i jedyne w tej części Polski centrum sztuki współczesnej.

      - Nie obchodzimy jednak żadnych jubileuszy ani podobnych uroczystości - informuje Anna Konopka z Trafo Trafostacji Sztuki. - To nie w duchu TRAFO. Od historiofilskiego celebrowania rocznic bliższy nam krytyczny namysł.

      10. Antyurodziny TRAFO
      9 grudnia 2023 (sobota) od 18:00

      W PROGRAMIE:

      „Blizny i tatuaże TRAFO – opowieść o duchu i ciele miejsca” – otwarcie wystawy
      kurator: Stanisław Ruksza

      prace, interwencje, ślady m.in.: Karolina Breguła, , Sławek ZBIOK Czajkowski, Jagoda Dukiewicz, Dobro Pany, Leiff Elggren, FEMEN, 2/5 BZ - Serhat Köksal, Jiří Kovanda, Kraz, Barbara Kruger, Kamil Kuskowski, Artur Malewski, Jadwiga Sawicka, Andrzej Wasilewski, Zorka Wollny. Ciąg dalszy nastąpi!

      „Nasza przyszłość będzie lepsza niż nasze dzieje” pisze w dekolonialnym duchu nigeryjski pisarz Ben Okri. To również motto przyświecające antyurodzinowej wystawie.

      TRAFO skupia się na produkcji wiedzy i nowych prac, bądź prze-pisywaniu istniejących, programowo nie posiadając swoich zbiorów, choć wiele prac powstałych na nasze wystawy znalazło się w wielu publicznych kolekcjach w Polsce i na świecie.

      Paradoksalnie TRAFO pełne jest dzieł wpisanych w budynek, opowiadających jego historię oraz charakter programu – ducha i ciała. To liczne, nierzadko wybitne już prace, które w naszym mniemaniu, opowiadają historię miejsca, tworząc jego palimpsestową opowieść, jak i odnosząc się do współczesności.

      - Postanowiliśmy stworzyć dla Was innego rodzaju rozszerzającą się wystawę stałą TRAFO – postinstytucji sztuk wizualnych stosującej narzędzia rozpoznania czasów i przestrzeni, w których przyszło nam żyć i kształtować dni jutrzejsze - mówi Anna Konopka z Trafo Trafostacji Sztuki. - Z czasem ta „antykolekcja w użyciu” TRAFO będzie zmieniała charakter. W 2024 roku otrzymując narrację przewodnika – słuchowiska.

       

      Anda Rottenberg „Rozrzut”

      Spotkanie autorskie poprowadzi Anna Sienkiewicz-Rogaś.

      Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Andą Rottenberg wokół książki „Rozrzut” (Krytyka Polityczna).

      Rozrzut to lektura nie tylko dla miłośników sztuki, a może wręcz przede wszystkim dla „niemiłośników”. Otwiera drzwi do zrozumienia kwestii fundamentalnych: po co nam sztuka i po co nam artyści. (fragment wstępu prof. Małgorzaty Omilanowskiej)

      Anda Rottenberg zbiera rozrzucone na przestrzeni lat okruchy pamięci, tworząc pasjonujący pejzaż sztuki i kultury XX i XXI wieku. W tym bogato ilustrowanym tomie awangarda spotyka Warhola i kolorystów, znani artyści jak Munch, Szapocznikow czy Wróblewski sąsiadują z tymi mniej znanymi, a godnymi uwagi. Autorka pisze o pamięci, obecności kobiet w świecie, ale i o związkach między władzą a sztuką i kulturą. To wciągający przewodnik po sztuce XX i początków XXI wieku, ale i po współczesnym świecie. (z opisu wydawcy)

      Anda Rottenberg – historyczka i krytyczka sztuki. Autorka książek, w tym autobiografii Proszę bardzo, nominowanej w 2010 r. do nagrody Nike, oraz wielu publikacji o sztuce, m.in.: „Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80.”, „Sztuka w Polsce 1945–2005”. Kuratorka znaczących wystaw, w tym: „Gdzie jest brat twój, Abel?” (1995); „Warszawa-Moskwa / Moskwa-Warszawa 1900-2000” (2004–2005); „Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” (2011). Wieloletnia dyrektorka warszawskiej Zachęty. Inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prowadzi w radiu TOK FM (z Anną Wacławik-Orpik) cykliczną audycję „Andymateria” oraz dział kultury w miesięczniku Vogue. Członkini Rady Programowej TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!