Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   Nowe oblicze KONTRAPUNKTU

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Nowe oblicze KONTRAPUNKTU

   Wyznaczenie nowych kierunków, zmiana organizatora oraz przede wszystkim formuły programowej. Jeden z najstarszych i największych festiwali teatralnych w Polsce – szczeciński KONTRAPUNKT przejdzie metamorfozę.

   Tegoroczna, 56. odsłona  Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” była ostatnią edycją, która odbyła się w dotychczasowej formule organizacyjnej i programowej.  Zgodnie z zaproponowaną zmianą od przyszłego roku formalnymi organizatorami „Kontrapunktu” będą miejskie dwie instytucje teatralne: Teatr Lalek „Pleciuga” oraz Teatr Współczesny. Tym samym zastąpią one w tej roli Dom Kultury „13 Muz”, w którym przez ostatnie sześć lat mieściła się siedziba biura organizacyjnego Przeglądu .

   Dyrektorzy obu Teatrów wyrazili chęć wspólnego wzięcia odpowiedzialności za nadanie nowego koncepcyjnego kształtu najważniejszej imprezie teatralnej Szczecina. W ich ujęciu będzie to próba znalezienia odpowiedzi na zmieniające się oczekiwania i potrzeby publiczności, ale także podjęcie ambitnego zamiaru wprowadzenia „Kontrapunktu” w obieg współczesnych zjawisk i procesów zachodzących w polskim i europejskim teatrze. Nowa formuła organizacyjna stanowić ma naturalny zysk dla miasta, stwarzając możliwość poszerzenia perspektywy ideowej i programowej. Utrzymana jednak zostanie tzw. mała forma jako podstawowy rodzaj wypowiedzi i prezentacji teatralnej. Na aktualności nie straci również dodana przed blisko trzema dekadami nazwa KONTRAPUNKT.

   Zasadnicza reorientacja organizacyjna polegać będzie na przyjęciu cyklu biennale (w miejsce corocznych edycji) i wskazaniu dwóch teatrów instytucjonalnych jako współorganizatorów wydarzenia. W wymiarze ideowo-programowym przewiduje się wprowadzenie nowego nurtu dedykowanego młodszym widzom oraz zróżnicowanie wydarzeń towarzyszących
   (przedstawienia lub widowiska plenerowe, koncerty, czytania tekstów dramaturgicznych, konkursy fotografii teatralnej, wystawy, warsztaty branżowe, konkursy reżyserskich miniatur).

   Zgodnie z zaproponowanymi założeniami, Program Festiwalu ma zostać podzielony na trzy główne nurty:

   • platFORMA JUNIOR - spektakle i wydarzenia performatywno-edukacyjne dla dzieci
    i młodzieży (instytucja wiodąca TL „Pleciuga”);
   • platFORMA ADULT - spektakle i wydarzenie performatywne skierowane
    do dorosłych (instytucja wiodąca Teatr Współczesny);
   • perFORMA - poszukujące spektakle formy dla dorosłych jako główny trzon festiwalu; w którego ramach pokazywane będą najlepsze polskie i zagraniczne spektakle, operujące teatrem formy, łączącej teatr, multimedia i sztuki wizualne (nurt koordynowany wspólnie przez TW i TL „Pleciuga)

   Rok 2023 będzie okresem przygotowań do nowego otwarcia wydarzenia, które w pełnej odsłonie nastąpi w roku 2024.

   Dyrektorem PTMF „Kontrapunkt” od 2017 roku był Marek Sztark. Pod jego adresem – oraz całego zespołu programowego i licznego grona przedstawicieli środowisk artystycznych wspierających co roku organizację Przeglądu – słowa podziękowania skierowała zastępczyni prezydenta Lidia Rogaś. W jej ocenie zasługą Marka Sztarka było nie tylko zachowanie ciągłości Przeglądu w trudnym czasie pandemii, ale przede wszystkim utrzymanie renomy festiwalu na arenie ogólnopolskiej jako wciąż ważnego i liczącego się wydarzenia teatralnego.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!