Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Noc Muzeów w Trafo Trafostacji Sztuki 2024

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Noc Muzeów w Trafo Trafostacji Sztuki 2024
   Artur-Malewski_Blizny-i-tatuaże-TRAFO.jpg
   Dorota-Podlaska.jpg
   Młode-Wilki.jpg
   Nagrobki_fot_Andrzej-Golc_1.jpg
   TRAFO-Books-Coffee.jpg
   Nagrobki_fot_Andrzej-Golc_5.jpg

   TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie jest na co dzień otwarta dla publiczności najdłużej spośród wystawienniczych instytucji w mieście: w piątki i soboty do 21:00, a w pozostałe dni tygodnia do 19:00. Stali bywalcy wiedzą, że wydarzenia w TRAFO czasami przeciągają się do późnej nocy bez specjalnej okazji czy święta. Powodem do spotkania jest sztuka i publiczność.

    

   - Na Noc Muzeów patrzymy więc z przymrużeniem oka, jako na ludyczną atrakcję -- mówi Anna Konopka z Trafo Trafostacji Sztuki. -  Sugerujemy doświadczanie sztuki każdego dnia. W końcu najlepiej oglądać ją samemu, a nie grupowo, tak jak ogląda się film czy czyta książkę. Niemniej podczas Nocy Muzeów jesteśmy jak zwykle otwarci dla publiczności do północy. Przybywajcie więc! Można u nas zobaczyć cztery wystawy (trzy czasowe i jedną stałą) oraz spędzić miło czas w ogródku TRAFO Books & Coffee.

    

   NAGROBKI (MACIEJ SALAMON I ADAM WITKOWSKI)
   „CHCIAŁBYM NIE WIERZYĆ W NIC”

   kurator: Stanisław Ruksza
   koordynatorka: Anna Sienkiewicz-Rogaś

   Najnowsza wystawa zespołu Nagrobki, współtworzonego przez Macieja Salamona i Adama Witkowskiego, powstała z okazji dziesięciolecia ich intensywnej obecności w polskim życiu artystycznym, na przecięciu muzyki, sztuk wizualnych i teatru. Nagrobki cechuje minimalizm środków z maksymalnym ich wykorzystaniem. Na wystawie zestawiono monumentalną kompozycję „Sądu Ostatecznego” Macieja Salamona, wypełnioną nekropolową ikonografią śmierci oraz nieuchronności dzisiejszych przeczuć i lęków apokaliptycznych (np. ekologicznych czy społeczno-politycznych), z najnowszymi pracami malarskimi i przestrzennymi grupy, powstałymi specjalnie na pokaz w TRAFO. Dopełnia je nowa, własna interpretacja muzyczna „Trenu - Ofiarom Hiroszimy” Krzysztofa Pendereckiego.


   DOROTA PODLASKA
   „W PRZYSZŁYM WCIELENIU CHCĘ BYĆ B-BOYEM

   wystawa: 10.05.2024 - 04.08.2024 
   kurator: Stanisław Ruksza
   koordynatorka: Anna Sienkiewicz-Rogaś

   Prace Doroty Podlaskiej podejmują najczęściej tematy dotyczące prywatnego życia artystki, emocji i ludzkich relacji. Jej główne medium to malarstwo figuratywne o wypracowanej stylistyce. Na wystawie zobaczymy premierowe akwarele z cyklu „W przyszłym wcieleniu chcę być b-boyem” (2023), pełne K-popowej swady i nonszalancji (oczywiście, gdyby tylko dało się muzyczne odniesienia przenieść do pisania o malarstwie), a także cechujący się sympatyczną ironią „Pamiętnik zarazy” (2020). Wystawę dopełniają wcześniejsze serie obrazów: „Zadra” (2018-19), w których Podlaska odnosi się do swojej przeszłości w Afryce lat 80., dokonuje rewizji własnej biografii, mitologizuje rodzinne relacje, aby miały wymiar uniwersalny; a także „Everyday Is Christmas” (2013) powstały na podstawie rozmów z emigrantami mieszkającymi w Düsseldorfie, przedstawiający zwyczaje świąteczne w różnych krajach i osobiste przeżywanie świąt jej rozmówców.


   „Młode Wilki 24 | Temat Rzeka” – wystawa finalistów w TRAFO 
   artyści i artystki: Anna Bielawska, Zuzanna Fluder, Borys Górski, Natalia Skorupa, Michał Sikora, Marcella Poroszanka, Marta Polończyk, Zuzanna Romańska, Magdalena Tryba, Mateusz Zubel
   zespół kuratorski: Łukasz Jastrubczak i Anna Orlikowska
    
   „Młode Wilki 24 | Temat Rzeka” w TRAFO to wystawa prezentująca, wybrane w otwartym naborze, projekty osób studenckich z polskich uczelni artystycznych. Młode Wilki to jeden z najważniejszych festiwali sztuki współczesnej w Polsce, który odbywa się w Szczecinie od 2014 r. W  ramach wydarzenia prezentowane są: filmy eksperymentalne, performans, realizacje sound-art, rzeźby, instalacje, koncepcje niemożliwych do realizacji projektów artystycznych. W tym roku wyboru projektów dokonali: Zofia Nierodzińska (kuratorka i artystka), Stanisław Ruksza (kurator), Bartosz Zaskórski (muzyk i artysta, laureat konkursu Młode Wilki 15), oraz kuratorzy Festiwalu - Łukasz Jastrubczak i Anna Orlikowska. Organizatorom Młodych Wilków od początku istnienia Festiwalu zależy przede wszystkim na tym, aby istotne współczesne problemy artystyczne i społeczno-polityczne były poddawane konstruktywnej refleksji i krytyce w ramach rzeczywistego spotkania różnych osób. Młode Wilki wspierają twórców młodego pokolenia, wkraczających w świat sztuki, dając im szansę zaistnienia w szerszym obiegu. Wielu uczestników i uczestniczek poprzednich edycji Festiwalu to dziś uznani artyści i artystki, m.in.: Jana Shostak, Grażyna Monika Olszewska, Adelina Cimochowicz, Bartosz Zaskórski, Marta Krześlak czy Horacy Muszyński. 


   „BLIZNY I TATUAŻE TRAFO – OPOWIEŚĆ O DUCHU I CIELE MIEJSCA” 
   prace, interwencje, ślady: Karolina Breguła, Sławek ZBIOK Czajkowski, Jagoda Dukiewicz, Dobro Pany, Leiff Elggren, FEMEN, 2/5 BZ - Serhat Köksal, Jiří Kovanda, Kraz, Barbara Kruger, Kamil Kuskowski, Artur Malewski, Jadwiga Sawicka, Andrzej Wasilewski, Zorka Wollny (ciąg dalszy nastąpi) 
   kurator: Stanisław Ruksza

   TRAFO pełne jest dzieł wpisanych w budynek, opowiadających jego historię oraz charakter programu – ducha i ciała. To liczne, nierzadko wybitne już prace, które w naszym mniemaniu, opowiadają historię miejsca, tworząc jego palimpsestową opowieść, jak i odnosząc się do współczesności. Postanowiliśmy stworzyć dla Was innego rodzaju rozszerzającą się wystawę stałą TRAFO – postinstytucji sztuk wizualnych stosującej narzędzia rozpoznania czasów i przestrzeni, w których przyszło nam żyć i kształtować dni jutrzejsze. Z czasem ta „antykolekcja w użyciu” TRAFO będzie zmieniała charakter, jeszcze w tym roku otrzyma narrację przewodnika – słuchowiska.


   TRAFO Books & Coffee
   Zapraszamy także do TRAFO Books & Coffee – naszej księgarnio-kawiarni z ambitnymi książkami o sztuce i filozofii oraz dobrą kawą, przekąskami, zimnym piwem i niezłym winem. Te ostatnie można skonsumować w klimatycznym ogródku przed budynkiem. 


   NOC W TRAFO 2024
   18 maja 2024 roku (sobota)
   wstęp wolny od 18:00 do 24:00
    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!