Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   Niesamowity sukces Chóru Politechniki Morskiej w austriackim Baden

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Niesamowity sukces Chóru Politechniki Morskiej w austriackim Baden
   chór.jpg
   chór1.jpg
   chór2.jpg

   Polska muzyka współczesna na światowym podium! Niesamowity sukces Chóru Politechniki Morskiej w austriackim Baden.

   W miniony weekend oczy miłośników świata muzyki chóralnej zwrócone były w kierunku położonego pod Wiedniem, historycznego miasta Baden, gdzie odbywała się VI edycja prestiżowego konkursu International Choral Competition Ave Verum. Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie oczarował zarówno międzynarodowe jury, jak i publiczność fantastycznymi wykonaniami, co zaowocowało najwyższymi  nagrodami.

   Chórzyści pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch, zdobyli Nagrodę Superior Gold oraz miano najlepszego zespołu z Europy, osiągając niezwykle imponującą punktację: 97 na 100 punktów.

   Dodatkowo, największa ze wszystkich uczestniczących,  50-osobowa grupa ze Szczecina została uhonorowana nagrodą specjalną za najlepsze wykonawstwo muzyki współczesnej, co stanowi wyjątkowe wyróżnienie dla zespołu, któremu niezwykle bliski jest właśnie ten gatunek.

   - Utwory, które zaprezentowaliśmy podczas dwóch etapów zostały skomponowane przez wybitnych polskich kompozytorów specjalnie dla nas przez Miłosza Bembinowa, Jacka Sykulskiego, Annę Rocławskę-Musiałczyk, czy Zuzanną Koziej. To zawsze ogromna satysfakcja móc reprezentować Polskę i promować piękno muzyki współczesnej na międzynarodowej arenie - mówi Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygentka Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie.

   Chórzyści zgodnie podkreślają, że praca przygotowawcza do tego konkursu była wyjątkowo wytężona. Festiwal należy do niezwykle wymagających i intensywnych, przyciąga chóry, które okazują się zespołami profesjonalnymi, a w ich skład wchodzą zawodowi muzycy.  

    -Tak było i tym razem. Po wielu międzynarodowych sukcesach, z roku na rok, podnosimy sobie poprzeczkę coraz wyżej wybierając międzynarodowe konkursy o najwyższej randze. Nasz zespół składa się z wielu osób, których muzyczne doświadczenie opiera się niemal wyłącznie na naszej wspólnej pracy. Ale to właśnie ta miłość do muzyki i żarliwość, z jaką podchodzą do prób, jest naszą największą siłą, która przekłada się na tak wspaniałe wyniki - podkreślała Sylwia Fabiańczyk-Makuch, wzruszona kolejnym sukcesem swojego zespołu. 

   Konkurs, organizowany co dwa lata, gromadzi utalentowane chóry z całego świata, tworząc wyjątkową atmosferę rywalizacji, jak też wymiany doświadczeń i inspiracji. Chórzystów niesamowicie ujęło również to, jak ciepło organizatorzy festiwalu przyjęli zespoły biorące udział w wydarzeniu. 

    - Podczas inauguracji  konkursu, w ramach przywitania i niespodzianki, zostały przygotowane i wykonane przez lokalnych artystów  regionalne utwory dla każdego kraju” - komentuje chórzystka, Kinga Kłos. -  My mieliśmy przyjemność usłyszeć ludową pieśń “W moim ogródecku", utwór bardzo dobrze nam znany.

   Chór Politechniki Morskiej podczas festiwalu zaprezentował blisko godzinny, zróżnicowany stylistycznie i gatunkowo program, w którym znalazły się utwory z okresu renesansu, romantyzmu, dzieła współczesne, negro spiritual, pieśni inspirowane folklorem różnych krajów, a także zaawansowany technicznie utwór obowiązkowy.

   Tytuły i nagrody zdobyte podczas konkursu stanowią dla chóru niesamowite wyróżnienie, gdyż po pierwszej selekcji  do rywalizacji  zostały zaproszone znakomite zespoły z całej Europy - m.in ze Szwecji, Łotwy, Węgier, Irlandii, czy Słowacji, a także z USA. Wielkie gratulacje składamy laureatom nagrody Grand Prix - Chórowi Uniwersytetu w Houston Texas (USA) z niespotykanie wysoką punktacją, bo 99,1 punktów - mówi prezes chóru, Ewa Stojek.

   - Atmosfera panująca podczas festiwalu była fenomenalna - ludzie różnych narodowości, kultur i w różnym wieku zjednoczeni wspólną pasją do muzyki - dodaje baryton, Bogusław Kowalski. - Każde wykonanie było niepowtarzalnym przeżyciem, które wzruszało i inspirowało. Wielogłosowe harmonie wypełniały przestrzeń, tworząc magiczną atmosferę, która poruszała serca słuchaczy.

   Ostateczne werdykty zostały wydane przez międzynarodowe jury złożone z sześciu niezależnych, doświadczonych dyrygentów i muzyków ze Szwecji, Austrii, Węgier, Grecji, Polski i Czech. Dzięki temu,  uczestnicy otrzymali szansę profesjonalnej i sprawiedliwej oceny, której towarzyszyły spotkania i dyskusje dotyczące indywidualnych prezentacji. Nagrody przyznane Chórowi Politechniki Morskiej w Szczecinie potwierdzają ich niezwykłą wartość artystyczną i umacniają ich pozycję jako jednego z najbardziej utalentowanych zespołów chóralnych w Polsce i Europie.

   - Jestem z nas bardzo dumny - mówi chórzysta, Adrian Szłapka. - Daliśmy z siebie absolutne 100 procent, a nawet więcej. Pomimo niesamowitego zmęczenia, po 3 dniach pobudek nad ranem oraz wielogodzinnych prób, udało nam się zmobilizować i wykrzesać absolutnie wszystko podczas prezentacji. Byłem bardzo zestresowany, nogi mi się trzęsły - zdradza ze śmiechem - ale było to niesamowite przeżycie, płynęliśmy zgodnie wszyscy razem i każdy z osobna.

   Baden, miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znane jest nie tylko ze swojego uroku architektonicznego, ale także z bogatej tradycji muzycznej, gdzie artyści z całego świata spotykają się, aby dzielić się swoją pasją i talentem. W malowniczym mieście tworzył Wolfgang Amadeusz Mozart, Joseph Haydn, a także Ludwig van Beethoven, który w znacznej części skomponował tu swoją najsłynniejszą IX Symfonię d-moll op. 125. Dzieło obchodzi w tym roku stulecie powstania, a szczeciński chór wykonał je z tej okazji 1 stycznia br. w Filharmonii Berlińskiej.

   Wraz z nagrodami zdobytymi w Baden Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie ma obecnie na koncie 53 Złote Dyplomy oraz 88 nagród festiwalowych przywiezionych z całego świata. Chór nie zwalnia jednak tempa. Przed ponad 100-osobową grupą kolejne koncerty i chóralne festiwale, m.in. trasa koncertowa po Chinach oraz występ z zespołem Ørganek podczas finału regat The Tall Ships Races."

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!