Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      16°

      Lex Drewinski w Willi Lentza

      Natalia Mróz

      Natalia Mróz

      Lex Drewinski w Willi Lentza

      W czwartek (29 sierpnia 2024, o godzinie 17.00) w Willi Lentza odbędzie się finisaż wystawy wyjątkowego Artysty – Lexa Drewinskiego. To ostatni moment, by zobaczyć w Szczecinie Dzieła Ikony Plakatu i spotkać się z Twórcą.

       

      Finisaż rozpocznie się dziś, 29 sierpnia,  o godz. 17 od emisji filmu dokumentalnego „Lex Drewinski w Kosmosie” autorstwa Marka Osajdy (scenariusz, realizacja) i Bartosza Jurgiewicza (operator kamery, autor zdjęć, montaż).

      - Wstęp do filmu zapowie doktor Damian Romaniak – filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Po projekcji przyjdzie czas na spotkanie z Lexem Drewinskim i Markiem Osajdą, które również poprowadzi dr Damian Romaniak - informują organizatorzy.

      Szczecinianin urodzony w roku 1951, należy do grona najbardziej rozpoznawalnych plakacistów Globu. „Jego minimalistyczne, zwykle pozbawione zbędnych kolorów i liternictwa, inteligentne i ostre przesłania pojawiają się jak znaki ostrzegawcze na drodze życia – zawsze tam, gdzie staje się ona bardziej wyboista, kręta lub prowadzi donikąd. Prace Artysty zdobyły kilkaset nagród i wyróżnień w konkursach plakatu organizowanych w kraju i poza jego granicami”.

       

      Uhonorowany Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecin (przyznaną w roku 2022 za całokształt działalności artystycznej), ma na swym koncie przeszło dwieście nagród i wyróżnień (głównie międzynarodowych), ponad siedemdziesiąt wystaw indywidualnych, m.in.: w Ammanie, Atenach, Barcelonie, Bejrucie, Berlinie, Damaszku, Guadalajarze, Krakowie, Londynie, Madrycie, Mexico City, Nikozji, Odense, Pekinie, Quito, Salonikach, Sztokholmie i Warszawie.

       

      Od połowy lat 80. ubiegłego wieku uczestniczy w prestiżowych wystawach i prezentacjach plakatu. Prace Mistrza znajdują się w kolekcjach najbardziej znaczących instytucji prezentujących sztukę plakatu. Należą do nich m.in.: Muzeum Projektowania (Zurych), Brandenburskie Muzeum Krajowe Sztuki Współczesnej (Cottbus), Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Folkwang (Essen), Muzeum Andreja Sacharowa (Moskwa), Centrum Studiów nad Grafiką Polityczną (Los Angeles), Muzeum Karykatury (Warszawa), Muzeum Plakatu (Ogaki), Mönchehaus Museum (Goslar), Muzeum Humoru i Satyry (Gabrowo), Państwowe Muzeum na Majdanku (Lublin), Memorial Museum (Mons), Muzeum Historii (Bonn), Muzeum Sztuki (Tel Awiw), Dom Historii Europejskiej (Bruksela), Muzeum Wiktorii i Alberta (Londyn).

       

      Zapraszamy serdecznie na niecodzienne spotkanie. Wstęp wolny.

       

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!