Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   23°

   19-21 kwietnia: otwieramy 57. KONTRAPUNKT!

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   19-21 kwietnia: otwieramy 57. KONTRAPUNKT!

   Huczne i społeczne! TRANSGRANICZNE SPOTKANIA KULTURALNE – 7 AKTÓW MIŁOSIERDZIA to seria otwartych wydarzeń artystycznych, która otworzy 57. Międzynarodowym Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT. Akcje będą odbywać się w sześciu różnych lokalizacjach Szczecina (m.in. Ogrodach Śródmieście, Marinie Gocław czy sali sesyjnej Rady Miasta).

   Dlaczego spotkania są transgraniczne? Bo w projekcie uczestniczą również nasi zachodni sąsiedzi.

   W programie znalazły się wydarzenia inspirowane obrazem Caravaggia „Siedem aktów miłosierdzia”, do stworzenia których zaproszone zostały artystki i artyści, reprezentujący różne dziedziny sztuki i filozofie tworzenia, by na nowo poddać interpretacji ten jeden z kanonicznych konceptów etycznych.


   19.04 - KIKI NIGHT – NAGICH PRZYODZIAĆ (Madlen Revlon, Tomasz Armada)
   20.04 - UCZTA – GŁODNYCH NAKARMIĆ / SPRAGNIONYCH NAPOIĆ (Karolina Gołębiowska, Anna Mazurek)
   20.04 - SZCZODRA – CHORYCH NAWIEDZAĆ (Weronika Fibich, Rafał Foremski)
   20 i 21.04 - SPEKTAKL – ZMARŁYCH POGRZEBAĆ (Jakub Skrzywanek, Anna Orlikowska)
   21.04 - POCHÓD – PODRÓŻNYCH W DOM PRZYJĄĆ (Jana Shostak, Anna Mazurek)
   21.04 - MURY EUROPY – WIĘŹNIÓW POCIESZAĆ (Marta Gosecka, Be van Vark)

    

   19.04, godz. 19.00, Hala Odra - NAGICH PRZYODZIAĆ (KIKI NIGHT)

   Spotkanie z kulturą ballroomu, która zainspirowała programy telewizyjne, takie jak „Pose” czy „Legendary”. Kiki Night to pełne emocji wydarzenie performatywne, podczas którego osoby uczestniczące walczą o trofea w określonych kategoriach. Wydarzenie skierowane jest do społeczności ballroomu, ale także osób, które chcą poczuć niesamowitą energię płynącą z performensu. A wszystko to przy akompaniamencie muzyki vogue, house i techno!

   Wydarzenie organizują Madlen Revlon, prekursorka kultury ballroomu w Polsce i projektant mody Tomasz Armada.

   Wydarzenie bezpłatne. Wstęp wolny.

    

   20.04, godz. 10.00-16.00, Ogrody Śródmieście - GŁODNYCH NAKARMIĆ, SPRAGNIONYCH NAPOIĆ (UCZTA)

   Siądźmy razem przy wspólnym stole. Zaproszone przez Karolinę Gołębiowską osoby z miejskich organizacji aktywistycznych przygotują w Ogrodach Śródmieście ucztę według przepisów opracowanych podczas warsztatów polsko-niemieckich. To okazja nie tylko do degustacji przygotowanych dań, ale również możliwość spotkania ze szczecińskimi aktywistami_tkami i wszystkimi, którzy zechcą zasiąść przy wspólnym stole. Wierzymy, że atmosfera wspólnego jedzenia stworzy przestrzeń do rozmowy i wymiany doświadczeń, dzięki czemu uczta będzie miała wymiar nie tylko kulinarny.

   Wydarzenie organizują Karolina Gołębiowska – artystka wizualna i działaczka kultury i dramaturżka Anna Mazurek.

   Wydarzenie bezpłatne. Wstęp wolny.

    

   20.04, godz. 14.00-19.00, Marina Gocław - CHORYCH NAWIEDZAĆ (SZCZODRA)

   Performatywnie o… Odrze. Zapraszamy do Mariny Gocław, by przyjrzeć się miastu od strony wody. Wraz ze specjalistami porozmawiamy o bioróżnorodności i naturalnych walorach Odry, również w kontekście niedawnej katastrofy ekologicznej.

   Odra, pozornie wpisana w tożsamość Szczecina, od lat płynie odrębnym, choć nie własnym nurtem, pozostając poza obszarem codziennej miejskiej świadomości. Według słownikowej definicji szczodra to „ta, która obdarowuje obficie”. Punktami wyjścia w naszych rozważaniach będą więc kwestie potencjału tkwiącego w owej obfitości, ale także granice i różnice pomiędzy darem i eksploatacją, protekcją i protekcjonalizmem, podmiotowym i przedmiotowym, osadzone w kontekście sąsiedztwa rzeki i innych żywych organizmów.

   Działania nawiązują do katastrofy ekologicznej na Odrze z 2022 roku i wspierają ideę powołania Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.

   Wydarzenie organizują Weronika Fibich, Rafał Foremski i Paula Rudź, działacze związani z Ośrodkiem Teatralnym Kana.

   Wydarzenie bezpłatne.  Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem e-mail: 57.kontrapunkt@gmail.com (szczegóły wydarzenia zostaną wysłane uczestnikom w mailu)

    

   20 i 21.04, godz. 17.00, sala sesyjna Rady Miasta - ZMARŁYCH POGRZEBAĆ (SPEKTAKL)

   Spektakl w reżyserii Jakuba Skrzywanka na podstawie tekstu Mikity Iłinczyka „Say Hi to Abdo”.

   Tworząc utopijny obraz Europy w roku 2050, na czele której staje Unia Euro-Islamska, twórcy spektaklu stawiają pytania odnoszące się wprost do współczesności. Czym dziś jest miłosierdzie? Czy może być ono lekarstwem na pełne napięcia i coraz bardziej spolaryzowane społeczeństwo europejskie? Czy możliwe jest domaganie się zadośćuczynienia za krzywdy, za które trudno znaleźć dziś odpowiedzialnych? Dotykający problemów migracji spektakl będzie próbą zbadania współczesnej kondycji Europy.

   Przedstawienie w formie dramatu sądowego, prezentowane będzie w wyjątkowej przestrzeni sali sesyjnej Rady Miasta Szczecin, gdzie pod publiczny osąd poddane będzie dzisiejsze pojmowanie „sprawiedliwości”.

   Kto organizuje?

   Jakub Skrzywanek – reżyser, dyrektor artystyczny Teatry Współczesnego, Mikita Iłinczyk – dramaturg, Anna Orlikowska – artystka video i zespół aktorski Teatru Współczesnego (Maria Dąbrowska, Krystyna Maksymowicz, Ewa Sobiech, Paweł Adamski, Maciej Litkowski, Konrad Pawicki)

   Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek do pobrania w kasie Teatru Współczesnego.

    

   21.04, godz. 12.00 – start Plac Solidarności - PODRÓŻNYCH W DOM PRZYJĄĆ (POCHÓD)

   Jestem ze Szczecina, czyli skąd? Jana Shostak, artystka wizualna i performerka, zainspirowana napływowym charakterem mieszkańców i mieszkanek Szczecina, poprowadzi miejski pochód. Towarzyszyć jej będą szczecińskie organizacje zrzeszające osoby imigranckie. Podczas pochodu zobaczymy różne sztandary, które powstały podczas warsztatów z grupami mniejszościowymi. Czy któryś będzie zaskoczeniem? Posłuchamy również historii osób, które przybyły do Szczecina z różnych miejsc na świecie.

   – Na pochód zapraszamy szczególnie gorąco nowych mieszkańców miasta, ale też każdego, kto w ten sposób będzie chciał świętować z nami otwarcie Kontrapunktu! Naszemu przemarszowi towarzyszyć będzie muzyka przeplatająca się z historiami osób, które przeniosły się do Szczecina z różnych zakątków Europy i świata – tłumaczy Anna Mazurek dramaturżka i organizatorka pochodu.

   –  W czasie wojen, wyzwań i kryzysów ogarniających świat, połączmy cały optymizm, dobro i humor, które jeszcze mamy – mówi Jana Shostak. artystka wizualna, performerka, polityczka, aktywistka i organizatorka pochodu.

   W pochód włączył się również Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie, który otworzy marsz polonezem, zaśpiewa przed Urzędem Miasta i wciągnie uczestników do wspólnego tańca. Na jednym z przystanków na Placu Lotników zaplanowany jest występ taneczny dzieci z Ukrainy, działających z zespołem Krąg. Na Placu Lotników zostanie też udostępniony otwarty  mikrofon dla uczestników, usłyszymy np. historie powstania ronda imienia mniejszości mandżurskiej.

   –  W tygodniu poprzedzającym marsz razem z Janą starałyśmy się dotrzeć z osobistym zaproszeniem do wszystkich zrzeszonych grup mniejszościowych. Wielu z przedstawicieli działający od lat w Szczecinie stowarzyszeń z powodu wieku, nie czuje się już na siłach, by przejść z nami całą trasę, ale bardzo ucieszyli się z zaproszeń. Historie niektórych z nich będziemy mogli usłyszeć w trakcie marszu, w ramach przygotowanego przez nas słuchowiska. Oprócz oczywistych zalet wspólnego, wiosennego spaceru, zapraszamy do skorzystania z okazji by się poznać, spotkać i wymienić uśmiechami. Różnorodne, wielonarodowościowe miasto to co najmniej jeden powód do radości! – dodaje Anna Mazurek.

   Wydarzenie bezpłatne. Wstęp wolny.

    

   21.04, godz. 14.00-16.00, Wały Chrobrego - WIĘŹNIÓW POCIESZAĆ (MURY EUROPY) -

   A mury runą…? Zapraszamy na performance przed teatrem z reprodukcjami murów znajdujących się na granicach Unii Europejskiej. W działaniach wezmą udział grupy polskich i niemieckich performerów, a towarzyszyć im będzie słuchowisko przygotowane na bazie reportaży wielokrotnie nagradzanego kolektywu dziennikarskiego Outriders. Wspólnie posłuchajmy rozmów z osobami mieszkającymi w obszarach przygranicznych, ekologami, lekarkami i samymi migrantami.

   Wydarzenie organizują Marta Gosecka, pedagożka teatru, liderka równości i choreografka, reżyserka Be van Vark.

   Wydarzenie bezpłatne. Wstęp wolny.

   Projekt powstał w ramach współpracy polsko-niemieckiej z Főrderverein Gutshaus Ramin e.V.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!