Remont Trasy Zamkowej: co się dzieje na budowie?

Robert Duchowski

Od rozpoczęcia remontu południowej nitki Trasy Zamkowej minęło już kilka tygodni. Sprawdzamy, jak postępują prace i co zostało już zrealizowane.
Remont Trasy Zamkowej to inwestycja o kluczowym znaczeniu dla całego miasta. Jej celem jest nie tylko poprawa stanu technicznego estakad, łącznicy i mostów, ale także zwiększenie bezpieczeństwa, przedłużenie żywotności obiektu oraz dostosowanie infrastruktury do współczesnych standardów. Prace remontowe realizowane są już od kilku tygodni.
- Zrealizowano już rozbiórki nawierzchni jezdni i kapy chodnikowej po prawej stronie obiektu - mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji. -Usunięte zostały również bariery ochronne oraz inne elementy wyposażenia infrastruktury drogowej. Umożliwi to wykonawcy m.in wykonanie zbrojonej warstwy reprofilacyjnej na górnej powierzchni płyty pomostu, na której powstawanie nowa izolacja obiektu. Następnie będzie można przystąpić do odtworzenia warstw konstrukcyjnych nawierzchni jezdni oraz ciągu pieszo – rowerowego.
Równolegle do działań na górze, intensywnie i systematycznie prowadzone są roboty pod obiektem – na podporach i przęsłach. Obejmują one oczyszczanie powierzchni betonowych i ich kompleksową naprawę. W głąb widocznych zarysowań, pod ciśnieniem wtłaczane są specjalne materiały wiążące, które przywracają ciągłość struktury betonu oraz zabezpieczają przed dalszym rozwojem uszkodzeń.
Wszelkie miejsca degradacji, ubytków betonu oraz odspojenia zabezpieczone zostaną po rozkuciu środkami z inhibitorami korozji i naprawione za pomocą zapraw naprawczych. Na tak przygotowanej powierzchni wykonywane jest torkretowanie, polegające na natrysku na powierzchnię obiektu betonowej mieszanki pod wysokim ciśnieniem.
- Dzięki temu zabiegowi beton ściśle przylega do podłoża, skutecznie wzmacniając konstrukcję i zabezpieczając ją przed czynnikami atmosferycznymi oraz dalszą degradacją - wyjaśnia Piotr Zieliński. - Do prac naprawczych wykorzystywane są również zaprawy z dodatkami polimerów, które cechują się zwiększoną trwałością i są wykorzystywane w miejscach szczególnie narażonych na oddziaływanie wilgoci, czy dużych obciążeń.
Remont obiektu realizowany jest zgodnie z przyjętym harmonogramem.
O inwestycji
Zadanie obejmuje remont obiektów inżynieryjnych (estakad, mostów oraz łącznicy) zlokalizowanych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 115 w Szczecinie (Trasa Zamkowa, nitka wyjazdowa) wraz z dojazdami do obiektów. Prace obejmować będą m.in na naprawie powierzchni betonowych, uzupełnieniu ubytków, wyrównaniu powierzchni oraz wykonaniu nowych powłok malarskich i izolacyjnych. Wymienione zostanie ponadto wyposażenie tj. m.in balustrady, nawierzchnie, urządzenia dylatacyjne, bariery ochronne, elementy odwodnienia. Przebudowane zostanie również oświetlenie uliczne wraz z przyłączami kablowymi.
Generalnym Wykonawcą NIWA Szczecin Sp. z o.o. Koszt prac to ponad 84,8 mln zł brutto. Nadzór nad realizacją inwestycji sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.
Zadanie dofinansowane jest ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.