Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Prezentacja polskiego autobusu wodorowego

      Natalia Mróz

      Natalia Mróz

      Prezentacja polskiego autobusu wodorowego
      NesoBus 1.jpg
      NesoBus 2.jpg
      NesoBus 3.jpg
      NesoBus 4.jpg

      Dziś, 10 lipca 2023 roku, w Szczecinie odbyła się prezentacja polskiego autobusu wodorowego. Teraz pojazd ruszy na ulice miasta i do końca tygodnia szczecinianie będą mieli okazję sami go przetestować. Autobus pojawi się na liniach m.in. 87 i 68.

      Z zaciekawieniem przyglądamy się nowym technologiom – powiedział podczas prezentacji autobusu Prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Szczecin dąży do samodzielności energetycznej i przychylnie patrzymy na każdą inicjatywę z jednej strony ograniczającą koszty, z drugiej zaś ekologiczną. Taki jest dziś wodór. Mam nadzieję, że technologia jeszcze bardziej się rozwinie i stanie się powszechna. Na pewno pomoże w tym pierwsza w regonie stacja tankowania wodoru, którą Grupa Polsat wybuduje w Szczecinie przy ul. Gryfińskiej. Umowa na dzierżawę terenu jest już podpisana – dodał Krzystek.

      Informacje o autobusie wodorowym

      NesoBus to nowa polska marka autobusów należąca do grupy spółek: Grupa Polsat Plus i ZE PAK. Marka z rynku autobusów zeroemisyjnych a dokładnie autobusów
      z napędzanych wodorem.

      Historia NesoBusa i inwestycji w świdnicką fabrykę rozpoczęła się w momencie zdefiniowania przez grupę ZE PAK nowej strategii rozwoju. Chodziło o rozwój całego łańcucha wartości wodorowych. W efekcie grupa postawiła na produkcję zielony wodór, na jego dystrybuowanie w pierwszych ogólnodostępnych stacjach tankowania oraz na docelowy odbiór poprzez użytkowanie pojazdów wodorowych.

      Autobus NesoBus stworzyli polscy konstruktorzy i inżynierowie ze Świdnika przy współpracy
      z partnerami z Europy i całego świata.

      NesoBus zasilany zielonym wodorem jest najbardziej ekologicznym autobusem dla mieszkańców miast i transportu miejskiego.

      Konstrukcja NesoBus - polskiego autobusu wodorowego jest stworzona od podstaw jako wodorowa – nie jest przeróbką czy modyfikacją autobusu spalinowego czy na baterie.

      Ma 12 m długości i może pomieścić do 93 pasażerów, w tym 37 na miejscach siedzących. To zeroemisyjny pojazd, który nie emituje spalin i oczyszcza powietrze. Ma zasięg do 450 km, co oznacza, że może być użytkowany bez tankowania przez 2 dni, a samo tankowanie trwa zaledwie 15 minut. Autobus jest bardzo efektywny - zużywa około 8 kg wodoru na 100 km.

      NesoBus był już testowany na liniach komunikacji miejskiej w największych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Gdyni, Koninie czy w Lublinie. To z tych miast NesoBus otrzymał bardzo dobre recenzje od pasażerów.

      Autobus wodorowy nie bez przyczyny pojawia się na ulicach miasta Szczecin. Szczecin i całe województwo Zachodniopomorskie staje się prężnie działającym rejonem w kwestii wykorzystania wodoru. To w Szczecin prowadzi z Grupą Polsat dotyczące wspólnych inwestycji wodorowych. Efektem tych rozmów będzie powstanie w Szczecinie pierwszej w regionie stacji ładowania wodoru.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!