Komunikacja miejska. Jakie są rodzaje przystanków?

Robert Duchowski

W Szczecinie jest blisko 1160 przystanków autobusowych i tramwajowych. Nie wszystkie są jednak takie same i nie na każdym zatrzyma się autobus albo tramwaj. Jakie są rodzaje przystanków? Przypominamy.
Funkcją przystanku jest zapewnienie komfortowej i bezpiecznej wymiany pasażerskiej. Kierowca i motorniczy nie może wypuścić osób podróżujących w innym niż wyznaczony do tego miejscu.
Warto wspomnieć, że przystanki są różne – autobusowe, tramwajowe i PAT – przystanek tramwajowo – autobusowy. Rozróżniamy także przystanki na żądanie, na których pasażer musi dać wyraźny znak, że chce wsiąść do pojazdu lub go opuścić oraz przystanki podwójne.
Przystanek podwójny – to taki rodzaj przystanku, na którym może zatrzymać się więcej niż jeden pojazd. Każdy z nich otwiera drzwi zaraz po zatrzymaniu, umożliwia się pasażerom przesiadkę, ale autobus czy tramwaj nie zatrzymuje się na nim ponownie.
- Takie rozwiązanie stosuje się po to, aby więcej pojazdów mogło przejechać na jednym cyklu świetlnym - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM. - Pozwala to płynniej się przemieszczać komunikacji miejskiej szczególnie w rejonie centrum. Przystanki podwójne są specjalnie oznaczone i można z nich korzystać na Basenie Górniczym, na ulicy Bohaterów Warszawy, na Bramie Portowej, ulicy Dubois, w rejonie węzła Łękno, na Niemcewicza, Piastów, Placu Rodła, Wernyhory i Wyszyńskiego – łącznie jest ich 20.
Każdy przystanek, niezależnie od rodzaju, musi być oznaczony przynajmniej specjalnym znakiem, na którym wisi tabliczka z rozkładem jazdy dla każdej z zatrzymujących się w danym miejscu linii. Rozkłady można znaleźć także w gablotach na wiatach.
Ułatwieniem w naszym mieście jest również możliwość sprawdzenia wirtualnego rozkładu jazdy, tam gdzie nie ma Tablic dynamicznej informacji pasażerskiej. Na każdym przystanku znajduje się tabliczka z QR kodem przekierowującym pasażera na stronę www.zditm.szczecin.pl do okna z rzeczywistymi godzinami odjazdu.
- Staramy się, aby pasażerowie oczekiwali na pojazdy w jak najlepszych warunkach - mówi Hanna Pieczyńska. - W Szczecinie na 1158 przystankach stoi 598 wiat, z czego 370 należy do ZDiTM. Do tego będzie można doliczyć kolejne, które powstają w ramach inwestycji trwających w naszym mieście, a przekazane zostaną po zakończeniu robót.
Na samym tylko placu Rodła pojawiło się 10 nowych wiat, a w ramach całej torowej rewolucji będzie ich kilkadziesiąt.