Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   E-kontrola w SPP

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Spółka NiOL zakupiła kolejny system CityScanner przeznaczony do kontroli opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania.

   Pierwszy volkswagen up! wyposażony w kamery do skanowania tablic rejestracyjnych rozpoczął pracę rok temu. Od kilku dni po ulicach Szczecina jeździ drugi identyczny pojazd wyposażony w systemy City Scanner.

   Zamontowane na jego dachu kamery skanują numery rejestracyjne zaparkowanych pojazdów i przekazują je do bazy danych, gdzie znajdują się informacje  o pojazdach uprawnionych do parkowania w strefie (czyli z wniesioną opłatą, wykupionym abonamentem albo ryczałtem). System automatycznie weryfikuje, czy mijane pojazdy mają opłacony postój. By nie dopuścić do sytuacji, kiedy opłata dodatkowa nałożona zostanie na kierowcę, który dopiero zaparkował i jest w drodze do parkomatu, kontrola jest wykonywana dwukrotnie w kilkuminutowym odstępie czasu.

   Ekontrola zastępuje pracę kilku kontrolerów pieszych. We wrześniu pojazd e-kontroli sprawdził 57 tys. samochodów. Z tej liczby 6 proc. czyli 3400 parkowało bez opłat. Kierowcy (właściciele pojazdów) zawiadomienie o nieopłaconym postoju otrzymują pocztą.

   Dokumentacja wskazująca na niewniesienie opłaty za postój w SPP znajduje się pod adresem

   https://zawiadomienia.spp.szczecin.pl/login

   Kierowca w przesłanym pocztą zawiadomieniu otrzymuje adres strony. Do logowania służą nr zawiadomienia i nr rejestracyjny pojazdu.

   Po otwarciu strony pojawia się zakładka: „szczegóły zawiadomienia”.

   Są tam m.in. informacje, gdzie i kiedy pojazd parkował bez opłaty, kwota należności (100 zł albo 200 zł, jeśli minie siedem dni od otrzymania zawiadomienia), dokładne godziny kontroli i wystawienia zawiadomienia.

   Zakładka „Zobacz zdjęcia” zawiera: skan zawiadomienia, zdjęcie zaparkowanego pojazdu, zdjęcie (zbliżenie) nr rejestracyjnego oraz  mapkę z lokalizacją miejsca postoju pojazdu.

   Trzecia zakładka „Opłać zawiadomienie” umożliwia wniesienie opłaty dodatkowej, czwarta -„Reklamacja” to formularz reklamacyjny, którego kierowca powinien użyć, jeśli uważa, że wezwanie do wniesienia opłaty dodatkowej jest nieuzasadnione.

   Celem kontroli mobilnej jest zwiększenie skuteczności nadzoru nad wnoszeniem opłat za postój w SPP. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że pozwala na gromadzenie danych na temat poziomu zajętości miejsc na poszczególnych ulicach SPP.

   Dostawcą drugiego systemu, tak jak w pierwszym przypadku jest firma MCX Pro z Warszawy. Wartość zamówienia 560 tys. zł.

   Tu zobaczysz, jak to działa

   https://www.cityscanner.com/home-pl

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!